Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 29. 6. 2016
největší omyly

Dejte si skleničku a jeďte bez řidičáku! I tohle se v Evropě smí

Ženy a muži za volantem
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Že v zahraničí mohou platit jiné dopravní předpisy než u nás, není nic překvapivého a každý řidič by si před cestou měl zjistit, co se liší. V některých případech ale ani ostřílený řidič nemusí vědět, jak si pravidla správně vyložit.

Neznalost neomlouvá a v případě dopravních předpisů to platí dvojnásob. Není totiž nic horšího, než když se kvůli nedodržení předpisů stane neštěstí, kterému se dalo zabránit. Ústřední automotoklub vybral šest pravidel, u kterých řidiči často chybují nebo si jimi nejsou jisti:

 

Nouzový pruh musím vytvořit, jen když za sebou vidím houkající vozidlo s modrým majákem

Není tomu tak. Nouzový pruh se musí vytvářet již při zastavování svého vozidla v koloně. Například v Rakousku vám za zablokování hrozí sankce až 2180 eur.

 

Zákaz řízení udělený v zahraničí platí i u nás

Špatně. Pokud jste v zahraniční zemi nasbíral plný počet bodů nebo vám tam bylo zakázáno řízení vozidla, platí vám zákaz jen po tu danou zemi na určitou dobu. V jiné zemi pak tedy můžete řídit vozidlo dále. Ale pozor, pokud i přes zákaz v dané zemi řídíte vozidlo, vystavujete se extrémně vysoké pokutě nebo trestu odnětí svobody a odeslání vašeho řidičského oprávnění do místa vydání tohoto průkazu.

 

 

V zahraničí si přeci mohu dát jednu skleničku

Ne všude. Když  svým chováním na první pohled ukazujete, že jste pili, může se stát, že vám policista zakáže řízení a dokonce pokud pod vlivem alkoholu nad 0,3 promile způsobíte dopravní nehodu, dostanete vyšší pokutu a je vám v dané zemi zakázáno řídit vozidlo na několik měsíců. Jaká je tolerance alkoholu za volantem v jednotlivých evropských zemích najdete TADY.

 

Když najíždím na dálnici, mám automaticky přednost, jelikož využívám metody ZIP

Ne. Při nájezdu na dálnici má vždy přednost vozidlo, které po ní jede v jízdním pruhu, a já mu musím dát přednost. Metoda zipu tam neplatí.


 

Odstavný pruh mohu použít, pokud na nejbližším sjezdu sjíždím

Nemohu. Odstavný pruh (zpevněná krajnice) slouží jen pro odstavení nepojízdného vozidla. Jízda v něm se pokutuje nejen u nás, ale i v zahraničí. Například v Německu vám hrozí pokuta 75 eur.

 

V Německu nemusím mít zimní gumy

Lež. V Německu jsou povinné zimní pneumatiky za zimních klimatických podmínek bez ohraničení doby používání. Může se tedy stát, že zimní pneumatiky budou potřebné i koncem dubna. Za absenci vám hrozí sankce až 80 eur a jeden trestný bod.

mom TN.cz