Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.2. 2016 19:19
Pro i proti uprchlíkům

Demonstrace v Praze: Střelba do vzduchu a házení lahví a kostek!

Zdroj: TV Nova

Příznivci a odpůrci uprchlíků se odpoledne střetli v Thunovské ulici v Praze na Malé Straně. Házeli po sobě lahve, ozývali se dělbuchy. Podle zpravodajky ČTK trval incident pět až deset minut, policie se obě skupiny snažila oddělit.

V Praze se dnes stejně jako v jiných evropských městech sešli odpůrci údajné islamizace Evropy, migraci či Evropské unie. Současně se na jiných místech hlavního města konají shromáždění, na nichž chtějí dát lidé najevo odpor vůči xenofobii či rasismu a podpořit pomoc uprchlíkům.

 

Na Vítězném náměstí se hodinu po poledni sešlo několik stovek příznivců krajně pravicové Národní demokracie. Po chvíli vyrazili na protestní pochod přes Brusnici a Nový svět a před 14:00 došli na Loretánské náměstí, kde se uskuteční demonstrace nazvaná "Za Evropu bez EU!".

 

Právě tam se odehrál odpoledne další incident. Během demonstrace tam vytáhl jednadvacetiletý muž pistoli na poplašné náboje a vystřelil. Policisté ho ihned zadrželi. "Je podezřelý z trestného činu výtržnictví," řekl ČTK mluvčí policistů Jan Daněk.

 

19

GALERIE: Demonstrace pro i proti migraci v Praze 6. února

Zdroj: Twitter

Na demonstraci létaly kameny

Hodnocení:

 

Na akci dohlížejí a dopravu usměrňují desítky policistů, kteří jsou i na dalších místech ohlášených protestů. Pochod se podle zpravodaje ČTK obešel bez konfliktů. Policisté odhadli počet účastníků pochodu na 500. V jeho čele šel předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš. Účastníci cestou skandovali hesla, například Svobodu vám nedáme, Nic než národ nebo 'Multikulti' nechceme.

 

 

Opačný pohled na migraci se rozhodla vyjádřit iniciativa Ne rasismu na Malostranském náměstí. Zatím se tam podle odhadů ČTK sešly asi dvě stovky lidí, kteří nesouhlasí s xenofobním přístupem k imigrantům.

 

"Scházíme se tady proto, abychom přenesli demokratickou politiku do ulic a abychom ukázali xenofobům, že nejenom oni patří do této krásné části historické Prahy," řekl ČTK Jan Blažek, mluvčí iniciativy Ne Rasismu. Lidé si přinesli transparenty a vlajky s nápisy "Refugees welcome", "Fašismus = zločin" nebo "Svobodu lidem - hranice kapitálu". Plánují vyrazit na pochod směrem k Hradu a přes Zámecké schody a Thunovskou ulici zpět.

 

 

Z Pohořelce zase vyrazil pochod nazvaný Za Evropu beze strachu a nenávisti. "Chcete bílé Čechy? Počkejte si na sníh," zní jeden z transparentů lidí, kteří přišli běžence podpořit. Těchto demonstrantů je podle odhadů více než sto, ze známých tváří se zde objevila například herečka a někdejší kandidátka na prezidentský úřad Táňa Fischerová.

 

 

Očekává se, že zřejmě nejmasovější dnešní akcí v Praze bude demonstrace pořádaná od 15:00 na Hradčanském náměstí Blokem proti islámu a hnutím Úsvit, která je součástí celoevropských protestů organizovaných hnutím Pegida.

 

Na Václavském náměstí bude proti radikálnímu islámu a migraci protestovat od 14:00 hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. I tady se sešly stovky lidí, vedle Okamury dorazil i senátor za Stranu práv občanů Jan Veleba.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

FOTO: Do Čech dorazili první uprchlíci již před 20 lety! Tady je máte

ODPORNÝ obchod se zoufalými lidmi! E-shop nabízí pronájem uprchlíků

vbo tn.cz / ČTK