Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.1. 2018 20:45
Hlasování o důvěře

Babišova vláda důvěru nezískala, hlasovalo pro ni jen 78 poslanců

Zdroj: TV Nova

Podle očekávání menšinová vláda hnutí ANO nezískala na úterním hlasování důvěru. Pro vyslovení důvěry hlasovali jen poslanci z hnutí ANO, proti pak zástupci všech stran, dohromady 117 poslanců. Vláda zřejmě již ve středu podá demisi.

Rozprava před hlasováním trvala tentokrát jen hodinu a půl. Poslanci opozičních stran během ní opakovali, proč nemohou podpořit Babišovu vládu. Někteří žádali ministry, aby se vyjádřili ke konkrétním bodům v programovém prohlášení vlády.

 

Poslanci Miloslav Janulík (ANO) a Pavel Kováčik (KSČM) apelovali na ostatní, aby rozpravu urychlili. Poslanců se ptali, proč musí rozebírat programové prohlášení vlády a interpelovat ministry, když jsou stejně rozhodnutí vládě důvěru nedat. Poslanci se bránili, že je to právo opozice. Rozprava se tak stáčela k církevním restitucím a k novele zákona o státní službě.

 

Dnešní jednání jsme sledovali on-line:

On-line reportáž

Jednání o vydání Babiše a Faltýnka a o důvěře vládě

16:40

Výsledek vlády Andreje Babiše je nejhorším v historii hlasování o důvěře. Tu zatím nezískaly jen dva další kabinety. První vládu Mirka Topolánka podpořilo 96 poslanců, vládu Jiřího Rusnoka 93 poslanců.

Vůbec nejméně hlasů pro dostala vláda Miloše Zemana, tu podpořilo 73 poslanců, menšinový kabinet měl ale předjednanou toleranci od poslanců ODS, kteří před hlasováním sál opustili a snížili tím kvórum na 69.

16:37

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík vyzval Babiše, aby před druhým pokusem jednal o sestavení vlády. Kabinet podle ČTK Gazdík vyzval, aby přestal s personálními změnami na ministerstvech.

16:30

.Babiše kritizuje také šéf TOP 09 Jiří Pospíšil

 

Krátce před půl čtvrtou ale poslanci konečně přistoupili k hlasování. Předseda sněmovny Radek Vondráček vylosoval poslance hnutí ANO Romana Kubíčka, který hlasoval jako první. Všichni poslanci se pak museli postavit a veřejně říct, jestli vládu podporují, nebo ne. Podle očekávání vládu podpořili jen poslanci za hnutí ANO, všechny ostatní strany hlasovaly proti.

 

Na začátku schůze neprošel návrh lidovců, aby byla schůze přerušena a nejprve sněmovna rozhodovala o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Pro hlasovalo jen 58 poslanců, proti bylo 116 poslanců. 

 

Žádost o vydání dopoledne projednal mandátový a imunitní výbor a po hodinách jednání se rozhodl dvojici k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo opravdu vydat. Pro vydání poslanců bylo 11 z 19 členů výboru. Sněmovna se žádostí bude zabývat zřejmě příští týden v úterý. Poslanci hnutí ANO po jednání výboru deklarovali, že budou tentokrát hlasovat proti vydání. Při hlasování během minulého funkčního období odešli ze sálu.

 

Premiér Andrej Babiš ještě před zasedáním svolal mimořádnou tiskovou konferenci, na které prohlásil, že se s Jaroslavem Faltýnkem vydat nechají. Celá kauza je ale podle Babiše "prasárna a svinstvo". Premiér zopakoval, že jde o účelovou kampaň s cílem odstranit ho z politiky. "Samozřejmě, že se necháme vydat, to je jasné,” uvedl Babiš na konferenci. "Požádám o vydání, ať je ta věc co nejdříve vyřešena,” dodal Faltýnek.

 

Výbor doporučil vydat Babiše a Faltýnka, více v reportáži:

 

Podle některých poslanců mohli ale Babiš s Faltýnkem požádat o vydání už dříve. Podotkli, že žádost policie přišla už před několika měsíci. "Myslím, že to je správný postup ve špatný čas. Žádost přišla v listopadu, tak nevím, proč jsme museli čekat dva měsíce," řekl novinářům člen výboru a místopředseda Pirátů Jakub Michálek. Myslí si, že pokud Sněmovna o vydání politiků ANO rozhodne, může přistoupit k hlasování o důvěře v Babišův menšinový kabinet. Rozhodnutí Babiše kvitovali i poslanec ODS Marek Benda, lidovec Marek Výborný a předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

 

Podívejte se na záznam tiskové konference:

 

Sám Babiš se bránil tím, že byl rozhodnutý požádat mandátový a imunitní výbor o vydání k trestnímu stíhání už dříve. Čekal ale na to, až se advokáti budou moct seznámit s vyšetřovací zprávou OLAF k Čapímu hnízdu. Dále zopakoval, že pro jeho obvinění nejsou žádné důkazy. Mandátový a imunitní výbor ale došel k názoru, že by se celá věc přece jen měla prošetřit.

 

Poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) v průběhu jednání novinářům oznámil, že se mandátový a imunitní výbor rozhodl, že bývalého detektiva Jiřího Komárka v úterý nebude vyslýchat. "Když nebyl zbaven mlčenlivosti, tak by nám nemohl nic říct," vysvětlil Kalousek.

 

Mandátový a imunitní výbor řešil vydání už minulý týden, ale výbor neměl k dispozici vyjádření Babiše a Faltýnka. Ti čekali na úřední překlad zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) ke kauze Čapí hnízdo. Na jednání výboru byl pozván také bývalý elitní detektiv Jiří Komárek.

 

Právě pozvánka pro Komárka, který má údajně mít kompromitující materiály na vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila, nečekaně minulý týden přerušila schůzi Sněmovny, na které poslanci projednávali žádost Babišova kabinetu o vyslovení důvěry. Ministr vnitra ale Komárka nezbavil mlčenlivosti.

 

 

Když se opozice dozvěděla, že se výbor má po schůzi Sněmovny sejít a projednat pozvání Komárka, nejprve lidovci žádostí o přestávku jednání přerušili na hodinu. Během té se výbor sešel, ale k rozhodnutí nedospěl. Poslanci tak na návrh ODS přerušili schůzi a k projednávání žádosti o důvěru vládě se vrátí až v úterý odpoledne.

 

Komárek je nepravomocně odsouzen za zneužití pravomoci kvůli obvinění, že měl být policejní prezident Tomáš Tuhý zodpovědný za "brutální únik informací". Dříve zastával post šéfa ostravské expozitury, od policie odešel kvůli nesouhlasu s její reorganizací. Kdo je Jiří Komárek čtěte ZDE.

 

Že vláda důvěru nedostane, se očekávalo. Minulý týden totiž vystoupili poslanci všech opozičních stran a ve svých proslovech avizovali, že Babišův kabinet jejich důvěru nezíská. Počítat nemůže vláda ani s tolerancí, kterou by některá ze stran vyjádřila odchodem ze sálu během hlasování.

 

Vládu Andreje Babiše přišel ve středu podpořit na jednání sněmovny i prezident Miloš Zeman. Babiš pak představil program vlády a požádal poslance, aby zvážili svou podporu. Na začátku schůze Piráti a Starostové žádali, aby nejprve sněmovna řešila vydání Babiše. To poslanci ale odmítali i z toho důvodu, že neměli k dispozici stanovisko mandátového a imunitního výboru.
 

ČTK/ vbo TN.cz
Reklama