Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 1. 2019
neštěstí ve Španělsku

Den D pro chlapečka ve studni: Záchranářům zbývá kritický úsek

Záchrana malého chlapce ve Španělsku
Zdroj: Profimedia
Záchrana dvouletého chlapce ze studny se nejspíš chýlí ke konci

Už dnes by se mohlo rozhodnout o osudu dvouletého chlapečka, který před více než týdnem spadl ve Španělsku do studny. Záchranáři doufají, že by se k němu během úterka mohli prokopat. Nyní se ale s vrtem dostali do nejnebezpečnějšího místa.

Dlouhých devět dní už se snaží záchranáři dostat malého Julena z úzkého vrtu, do kterého spadl ve španělském městě Totalán. Díra, do které se zřítil, je jen 23 centimetrů široká a hluboká asi 110 metrů. V plánu je proto vykopat paralelní tunel, kterým se k batoleti spustí.

 

Pracují ve dne v noci, vrtání ale v neděli večer výrazně zkomplikovala vrstva tvrdé žuly, na kterou vrtáky narazily. Přesto záchranáři doufají, že během úterka by mohlo být hotovo. Experti nicméně upozorňují na to, že právě v těchto chvílích jsou na nejnebezpečnějším místě.

 

V hloubce přibližně 60 metrů totiž hrozí, že se tunel zhroutí. Bude proto nutné ho celý vyztužit. "Stále nám zbývá provrtat nejnebezpečnější, nejvíce jemnou část. V ohrožení jsou i naše životy, pracují na tom ale ti nejlepší z nejlepších," popsal důlní inženýr Juan Lopez Escobar.

 

 

Podle záchranářů je vrt zablokován zemí zhruba v 67 metrech, právě tam se domnívají, že by chlapeček mohl být. Dostat se k němu chtějí horizontálním tunelem, který budou muset prokopat ručně. Pokud tam nebude, jsou rozhodnuti kopat ještě hlouběji. K týmu už se připojili i záchranáři ze Švédska, kteří před lety pomohli vytahovat zavalené horníky v Chile.

 

Podívejte se na záběry ze záchrany:

mom TN.cz
Reklama