Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.6. 2017 21:13
krize ve straně

ČSSD mění své vedení. Sobotka zbaběle utíká, reaguje Babiš

Zdroj: TV Nova

Sociální demokracie prochází krizí. Poslední předvolební průzkum jí přisoudil pouhý desetiprocentní zisk a čtvrté místo za ANO, ODS a KSČM. Sobotka na tiskové konferenci po stranickém grémiu oznámil, že se rozhodl odstoupit z vedení strany. Tu povede Milan Chovanec, lídrem ve volbách pak bude Lubomír Zaorálek.

Po dnešním odpoledním jednání politického grémia ČSSD je definitivně jasno kdo povede ČSSD k podzimním volbám. Spekulace o tom, že by se mohl Sobotka vzdát funkce předsedy ČSSD či volebního lídra, se po grémiu potvrdily. Sobotka ve čtvrtek skončí ve vedení strany a na jeho místo nastoupí Milan Chovanec, volebním lídrem do voleb se ale stane Lubomír Zaorálek.

 

Anketa

Dokáží Chovanec a Zaorálek zvednout procenta ČSSD?

Hlasovalo 10681 lidí.

 

"Jsem připraven podporovat ČSSD, nebudu na rozdíl od mých předchůdců vytvářet žádné alternativní projekty," uvedl Sobotka o své budoucnosti ve straně.

 

Své odstoupení vysvětlil klesajícími preferencemi strany, ale také neklidem uvnitř ČSSD a ztrátou důvěry spolustraníků v budoucnost.

 

Velmi brzy přišly první reakce. "To, co se stalo, mě nijak nepřekvapuje. ČSSD je zoufalá a pan Sobotka zbaběle utíká z boje. Škoda, mohli jsme se střetnout v předvolební kampani a občané by rozhodli, kdo měl pravdu," zveřejnil Andrej Babiš na sociální síti.

 

"Tak fajn. To je fakt dobrej PR. Všichni se semkneme kolem Slávka. Vo nic jinýho nejde. #Sorryjako," zveřejnil mluvčí prezidenta na Twitteru.

 

Grémium ČSSD jednalo už minulý týden a podle zákulisních informací se přiklonilo spíš k tomu, že by Sobotka měl zůstat. Sociální demokracie v sobotu pořádá programovou konferenci, kde chce představit své klíčové plány a odstartovat kampaň do sněmovních voleb. Formálně se jedná o zasedání ústředního výkonného výboru, který jako jediný může předsedu a místopředsedy podle stanov ČSSD odvolat.

 

ČSSD na sérii několika nepříznivých předvolebních průzkumů, z nichž poslední jí přisoudil jen desetiprocentní zisk a čtvrté místo za ANO, ODS a KSČM, reaguje nástupem statutárního místopředsedy Milana Chovance do čela strany, hlavní tváří kampaně se stane další z místopředsedů Lubomír Zaorálek. Sobotka by si až do voleb ponechal místo předsedy vlády.

 

 

Přímý přenos k jednání úzkého vedení ČSSD: 

 

S odchodem Sobotky spolustraníci nesouhlasí

Ani odchod Bohuslava Sobotky z pozice volebního lídra ČSSD nemusí voliči ocenit a není jisté, zda by se vrátili k ČSSD. V úterý to řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek. Ten doufá v představení atraktivního volebního programu a že vedení strany osloví v zájmu budoucnosti značky ČSSD ke spolupráci všechny členy bez ohledu na minulé názorové rozdíly a postoje.

 

"Chyba zjevně není ve voličích. Je sice možné tři měsíce po sjezdu a tři měsíce před volbami obětovat šéfa strany a volebního lídra, ovšem není jisté, zda tento krok Bohuslava Sobotky voliči ocení a začnou se k ČSSD vracet," uvedl Hašek.

 

 

Skepticky se o odchodu Sobotky vyjádřil také Jeroným Tejc. Podle něj musí propad důvěry voličů ČSSD musí vyřešit předseda strany Bohuslav Sobotka a statutární místopředseda Milan Chovanec. Podle Tejce nyní bude každé řešení špatné a těžko lze se současnou situací něco udělat.

 

Za Sobotku se postavil také jeho jihočeský kritik a bývalý hejtman Jiří Zimola. Sobotkův odchod z čela strany by podle něj stranu nezachránil.

 

mom tn.cz / ČTK