Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.6. 2017 21:13
krize ve straně

ČSSD mění své vedení. Sobotka zbaběle utíká, reaguje Babiš

Zdroj: TV Nova

Sociální demokracie prochází krizí. Poslední předvolební průzkum jí přisoudil pouhý desetiprocentní zisk a čtvrté místo za ANO, ODS a KSČM. Sobotka na tiskové konferenci po stranickém grémiu oznámil, že se rozhodl odstoupit z vedení strany. Tu povede Milan Chovanec, lídrem ve volbách pak bude Lubomír Zaorálek.

Po dnešním odpoledním jednání politického grémia ČSSD je definitivně jasno kdo povede ČSSD k podzimním volbám. Spekulace o tom, že by se mohl Sobotka vzdát funkce předsedy ČSSD či volebního lídra, se po grémiu potvrdily. Sobotka ve čtvrtek skončí ve vedení strany a na jeho místo nastoupí Milan Chovanec, volebním lídrem do voleb se ale stane Lubomír Zaorálek.

 

Anketa

Dokáží Chovanec a Zaorálek zvednout procenta ČSSD?

Hlasovalo 10655 lidí.

 

"Jsem připraven podporovat ČSSD, nebudu na rozdíl od mých předchůdců vytvářet žádné alternativní projekty," uvedl Sobotka o své budoucnosti ve straně.

 

Své odstoupení vysvětlil klesajícími preferencemi strany, ale také neklidem uvnitř ČSSD a ztrátou důvěry spolustraníků v budoucnost.

 

Velmi brzy přišly první reakce. "To, co se stalo, mě nijak nepřekvapuje. ČSSD je zoufalá a pan Sobotka zbaběle utíká z boje. Škoda, mohli jsme se střetnout v předvolební kampani a občané by rozhodli, kdo měl pravdu," zveřejnil Andrej Babiš na sociální síti.

 

"Tak fajn. To je fakt dobrej PR. Všichni se semkneme kolem Slávka. Vo nic jinýho nejde. #Sorryjako," zveřejnil mluvčí prezidenta na Twitteru.

 

Grémium ČSSD jednalo už minulý týden a podle zákulisních informací se přiklonilo spíš k tomu, že by Sobotka měl zůstat. Sociální demokracie v sobotu pořádá programovou konferenci, kde chce představit své klíčové plány a odstartovat kampaň do sněmovních voleb. Formálně se jedná o zasedání ústředního výkonného výboru, který jako jediný může předsedu a místopředsedy podle stanov ČSSD odvolat.

 

ČSSD na sérii několika nepříznivých předvolebních průzkumů, z nichž poslední jí přisoudil jen desetiprocentní zisk a čtvrté místo za ANO, ODS a KSČM, reaguje nástupem statutárního místopředsedy Milana Chovance do čela strany, hlavní tváří kampaně se stane další z místopředsedů Lubomír Zaorálek. Sobotka by si až do voleb ponechal místo předsedy vlády.

 

 

Přímý přenos k jednání úzkého vedení ČSSD: 

 

S odchodem Sobotky spolustraníci nesouhlasí

Ani odchod Bohuslava Sobotky z pozice volebního lídra ČSSD nemusí voliči ocenit a není jisté, zda by se vrátili k ČSSD. V úterý to řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek. Ten doufá v představení atraktivního volebního programu a že vedení strany osloví v zájmu budoucnosti značky ČSSD ke spolupráci všechny členy bez ohledu na minulé názorové rozdíly a postoje.

 

"Chyba zjevně není ve voličích. Je sice možné tři měsíce po sjezdu a tři měsíce před volbami obětovat šéfa strany a volebního lídra, ovšem není jisté, zda tento krok Bohuslava Sobotky voliči ocení a začnou se k ČSSD vracet," uvedl Hašek.

 

 

Skepticky se o odchodu Sobotky vyjádřil také Jeroným Tejc. Podle něj musí propad důvěry voličů ČSSD musí vyřešit předseda strany Bohuslav Sobotka a statutární místopředseda Milan Chovanec. Podle Tejce nyní bude každé řešení špatné a těžko lze se současnou situací něco udělat.

 

Za Sobotku se postavil také jeho jihočeský kritik a bývalý hejtman Jiří Zimola. Sobotkův odchod z čela strany by podle něj stranu nezachránil.

 

mom tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

14.6. | 10:26 Jaromír Pokorný
28
Sobotko, Sobotko měl jsi se vykašlat na Babiše, a co hlavně, neměl jsi se ...
14.6. | 12:36 bogorovnyj
-12
EU není dokonalá,ale je naším národ.zájmem byt její součástí.Zajišťuje ...
15.6. | 11:17 haha33
3
Náhlasit nevhodný komentář
ten Sobotka byl žvanil na úrovní komunistického funkcionáře, který hodinu mlel o ničem. Proto nemám Sobotku ráda, ale včera zcela mimořádně nezklamal. Místo aby řekl že odchází a přeje všem úspěch tak dal hodinovou přednášku o prdu, kde všechno zopakoval pětkrát dokola...pak manžel vypnul televizi
15.6. | 10:38 tenistka 175 tenistka175
2
Náhlasit nevhodný komentář
Každý určitě znáte organizátory lumpáren už z 5.třídy Vždycky vyvázli a realizátoři měli 2-3 z chování !? Tady mozek puče zalezl do díry a po dlouhé době je zticha....Pan Kalousek svou největší opoziční misi už splnil (je z dohledu AB i bude i Sobotka).
15.6. | 10:31 tenistka 175 tenistka175
1
Náhlasit nevhodný komentář
Sobotka šokoval nás všechny demisí/nedemisí = krizí ....Jmenuje se to :"Po mně potopa !" .Teď ovšem dostává jeden elektrošok za druhým nejen on sám, ale celá ČSSD.
15.6. | 07:13 leonisis
4
Náhlasit nevhodný komentář
Sralbotko a ted na Mirov delat tunely,mas v tom praxi!
15.6. | 05:09 amperek50
11
Náhlasit nevhodný komentář
Bohousi zakladat novej bo rdel se starejma ku rva ma to se ti nepovede
14.6. | 23:25 blacknord blacknord
16
Náhlasit nevhodný komentář
Pro Sobotku je škoda slov,zkazí na co sahne,stranu socanu totálně zlikvidoval,to byl asi jeho největší majsterštyk a teď hurá do Bruselu,možná ale že se mu podaří zlikvidovat i EU,to by nebylo vůbec špatné :))
14.6. | 23:13 Vašek Štefkovič
8
Náhlasit nevhodný komentář
"Bohošu pospěš" !!!
14.6. | 22:52 karl-z-bahnhofu
12
Náhlasit nevhodný komentář
Já volím SPD ! Aneb - Babiš to vyhraje i bez mého hlasu ...!!
14.6. | 22:49 karl-z-bahnhofu
3
Náhlasit nevhodný komentář
Volební lídr kandidující zřejmě za orální sex ? To je prostě super ! V tomto státě je prostě možné úplně všechno !:-) :-)) :-)))
14.6. | 22:26 karl-z-bahnhofu
15
Náhlasit nevhodný komentář
S*r*al.botk.a prostě míří do Bruselu. Špidla mu poradil, že tam jinak nepoužitelné b.l.b.c.e prostě dobře platí !
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme