Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 12. 2017
František Procházka

Deset let od loupeže století: Přišel si na půl miliardy, možná už nežije!

Zdroj: TV Nova

V pátek uplynulo přesně deset let od takzvané loupeže století. Zaměstnanec bezpečnostní agentury František Procházka měl tehdy v pražské pobočce firmy ukrást rekordních 540 milionů korun. Pak se po něm slehla zem. Spekuluje se, že by mohl být v Karibiku, ale také se objevily zprávy, že je dávno po smrti.

1. prosince 2007 zmizelo bezpečnostní agentuře G4S 540 milionů korun. Několik set kilogramů bankovek měl František Procházka nacpat do černých tašek. Za pomoci komplice v bílé dodávce s falešnými logy bezpečnostní agentury podle vyšetřovatelů vyvezli peníze z areálu firmy a zmizeli.

 

"To auto naložil, auto odjelo. On normálně ukončil svoji práci. Zapečetil veškerý svoje věci a odešel domů," popsal krátce po krádeži zaměstnanec bezpečnostní agentury.

 

Na loupež se měl Procházka delší dobu připravovat. Vybral si klidnou předvánoční sobotu, podle vyšetřovatelů moc dobře věděl, že ve firmě nebude nikdo, kdo by ho vyrušil. "On jediný rozhodoval, který auto k trezoru vjede a který ne," doplnil zaměstnanec

 

Od chvíle, kdy se Procházka rozloučil s vrátným a odešel ze služby, o něm už nikdo nikdy neslyšel. Do pátrání se zapojil Interpol a G4S nabízelo přes 50 milionů odměny za informaci, která by vedla k vypátrání zloděje.

 

 

Dodnes nikdo netuší, kam se peníze poděly. Objevily se spekulace, že si jich Procházka užívá v Dominikánské republice. A že ho tam málem dopadli detektivové z odboru cíleného pátrání policejního prezidia. Zmařil to prý hurikán Sandy, který v jednu chvíli odřízl část země.

 

Mluví se ale i o tom, že už je dávno mrtvý. Krádež mohl provést i na objednávku. "Ten lapsus mého syna, to je hrůza. Dospělo to tak, jak to dospělo," prohlásil po loupeži Procházkův otec. "To byl takovej úslužnej, když někdo potřeboval pomoct," tvrdila zase sousedka.

 

Jediným, koho policie dopadla, byl Milan Čermák - řidič bílé dodávky, která peníze z areálu vyvezla. Před pěti lety byl pravomocně odsouzen na devět let. Už předloni ale vězení na podmínku opustil.

epa tn.cz / TV Nova