Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Pro koho jsou elektrokola?

Aktualizováno 27.4. 2017 22:23
Víkendová předpověď

VÝSTRAHA! Hladiny řek stále stoupají, vydatný déšť neustupuje

Zdroj: TV Nova

Kvůli intenzivním srážkám byl v noci na Moravě vyhlášen první stupeň povodňové aktivity, v Olomouckém a Moravskoslezském kraji je stále vyhlášena povodňová bdělost. Výstrahu následně meteorologové rozšířili i do Plzeňského kraje. I v následujících dnech bude na většině našeho území pršet. Zlepšení by měl přinést až víkend, na čarodějnice bude polojasno, přeháňky se objeví ojediněle.

Na Moravě a ve Slezsku v noci na čtvrtek intenzivně pršelo a sněžilo, srážek neubývá ani přes den. V noci byl dokonce vyhlášen první stupeň povodňové aktivity v Mezině na Černém potoku u Bruntálu. I když po několika hodinách došlo k poklesu hladiny do normálu, meteorologové se stále obávají zvyšujících se hladin řek. Až do odvolání proto byla vyhlášena povodňová bdělost a výsraha před vydatným deštěm pro Olomoucký, Moravskoslezský a Plzeňský kraj.

 

Dvě řeky se ve čtvrtek odpoledne dostaly přes hranici 1. stupně povodňové aktivity, hladiny dalších řek na Moravě a ve Slezsku stoupají.

  

"Během dnešního dne očekáváme u toků odvodňujících Jeseníky kulminace a postupné poklesy hladin. Opětovné vzestupy očekáváme opět během zítřka. V závislosti na hranici sněžení a skupenství srážek se nedá vyloučit dosažení 1. SPA," uvedla Martina Kimlová z ČHMÚ.

 

 

"Toky odvodňující Beskydy budou během dnešního dne stoupat. Vzestupy mohou být výrazné a nelze vyloučit překročení 1. SPA, ojediněle i 2. SPA v profilech v povodí Odry, Ostravice a Olše. Vzestupy budou pokračovat i během zítřka. Hladiny ostatních toků budou kolísat nebo mírně stoupat v závislosti na aktuálním rozložení srážek," doplnila Kimlová.

 

Ve čtvrtek ráno by měl déšť v Čechách zeslábnout, přes den by mělo srážek přibývat na celém našem území. Smíšené srážky nebo sníh by se měly objevovat už v nižších polohách, řidiče tak opět potrápí velmi špatné podmínky na silnicích. Teploty se budou přes den podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pohybovat kolem 6 až 10 °C, na horách bude opět kolem bodu mrazu.

 

 

V noci na pátek klesne teplota k 6 až 2 °C, déšť a sněžení budou i nadále sužovat velkou část republiky. Podle ČHMÚ může zejména v druhé polovině noci spadnout velké množství srážek. Na horách může připadnout až 15 centimetrů nového sněhu. Přes den stoupne teplota ke 4 až 8 °C, v Čechách může být až 11 °C.

 

Přeháňky a déšť se budou objevovat i přes větší část soboty, k večeru se ale začne vyjasňovat, uvádí ČHMÚ. V noci teploty klesnou k 5 až 1 °C, ojediněle může být i pod bodem mrazu, přes den se pak oteplí na 12 až 16 °C.

  

Neděle by měla přinést zlepšení, v Česku se začne vyjasňovat, přeháňky by se měly objevovat velice ojediněle na severu našeho území. Přes den teplota vystoupá k 12 až 16 °C, na Filipojakubskou noc ale klesne až k -2 °C.

 

Předpověď počasí:


 

ČTĚTE TAKÉ:

Pozor na změny počasí: musíte se šetřit
I vlasům může být zima! Jak je v chladném počasí chránit?

klma TN.cz