Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 8.6. 2015 22:00
Přiotrávily se?

Děti v mateřské školce v Havířově ohrožují nebezpečné chemikálie

Zdroj: TV Nova

Děti z jedné havířovské mateřské školky si začaly stěžovat na bolesti v krku a slzení očí. Zřejmě za to může zdraví škodlivý formaldehyd, který se uvolňuje ze starého nábytku.

I když hodnoty naměřené hygieniky nepřesahují stanovený limit, odborníci upozorňují, že děti jsou citlivější než dospělí, pro které jsou limity nastavené.


A co že dětem je? Trpí bolestmi hlavy, nechutenstvím, kašlou, slzí jim oči a štípe je v nose. Takové problémy má už delší dobu sedm z jedenácti dětí jednoho oddělení havířovské mateřinky.


Bezradní rodiče se obraceli na lékaře a odborníky, nikdo z nich ale nedokázal odpovědět, co to způsobuje - až do zveřejnění zprávy z hygienické stanice. Za vším je vyšší výskyt formaldehydu, který je navíc karcinogenní.


Podle zprávy hygieniků formaldehyd v ovzduší nepřesahuje povolený limit. Ten je ovšem stanovený pro zdravého dospělého člověka. Nikoli pro děti. Ty se slabší imunitou tak mohou mít dýchací potíže.


Tři rodiče a učitelka si měli na zdravotní problémy dětí stěžovat u ředitelky školky. Ta ovšem tvrdí, že za ní nikdo nebyl a že o ničem neví. Podobně překvapení byli při návštěvě štábu TV NOVA i rodiče dětí z jiných tříd. Ani jim nikdo nic neřekl.


Podle toxikologa Karla Bojdy je možné, že se toxická látka do vzduchu dostává z překližkového nebo dřevotřískového nábytku nebo obložení stěn. A takového vybavení je v mateřince požehnaně. Hygienici radí pravidelně a důkladně větrat.

pez, Lucie Cochlarová TN.cz

Diskuze

10.6. | 21:00 pkopcaj
3
Náhlasit nevhodný komentář
Prosím o sdílení a podporu: http://www.petice24.com/petice_na_podporu_pani_ucitelky_kaji_ms_prima_havirov Děkuji!
10.6. | 13:49 Honza Pavelek
2
Náhlasit nevhodný komentář
Na magistrát města byla předána petice s více než desítkou podpisů, ve školce byla třídní schůzka, kde bylo jistě více než 10 rodičů a podle paní ředitelky to vadí jenom jedné učitelce a třem rodičům. Je dobře, že se to teď dozví minimálně všichni rodiče dětí v ostatních třídách školky. Možná to ...
9.6. | 17:07 pkopcaj
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tato kauza se zatím řeší "standardně" tak, že se našel viník v paní učitelce Karle S, která pomohla odkrýt zvýšené hodnoty formaldehydu a kolektiv MŠ má tuto paní na pranýři a chtějí ji "vyštípat".Prostě česká nátura se opět nezapřela a postupuje se dle známých vzorců podle ...