Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.2. 2018 16:20
Děti v dluzích

Dívky neměly na lístek, teď dluží desetitisíce! Dětí s exekucí přibývá

Dětská exekuce
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Exekucí v Česku stále přibývá. Počet dlužníků přitom nenarůstá jen mezi lidmi v produktivním věku, ale také mezi dětmi. Jejich dluh často narůstá, aniž by o něm kdokoliv tušil. Vše se dozví až ve chvíli, kdy dosáhnou zletilosti.

Až 150 tisíc českých dětí podle odhadů dluží peníze. Přesný počet nelze zjistit, drtivá většina si půjčuje od kamarádů a neexistuje pro to žádný důkaz. Větší problém představují exekuce, které jsou na nezletilé Čechy vypsány.

 

Otevřená společnost, která v Mapě exekucí dlouhodobě sleduje zadluženost v Česku, eviduje za rok 2017 asi 6 tisíc dětí nad 15 let s exekucí. Dluh přitom může být vymáhán až v dospělosti, a tak na něj často přijdou až ve chvíli, kdy oslaví 18. narozeniny.

 

Dluhy, které jsou poté vymáhány v exekuci, mají ale už mladší děti. Většina z nich je získá při jízdě načerno, když za ně pokutu od revizora nezaplatí rodiče. Dopravní podniky totiž "sjednávají přepravní smlouvu" přímo s cestujícím dítětem, ne jeho zákonným zástupcem.

 

To je také případ tří sester, které nakonec skončily v dětském domově. Než se tam dostaly, jezdily od rodičů do školy autobusem. Matka jim ale nedávala peníze na jízdenky, a tak jezdily načerno. Chytil je revizor, ale rodiče pokutu nezaplatili. Dluh se nakonec vyšplhal až na 60 tisíc korun.

 

 

Na děti, které se kvůli exekuci ocitly v nouzi, se snaží upozornit organizace advokátky Aleny Vlachové Děti bez dluhu. Další problém, o kterém se snaží mluvit, představují nesmyslné poplatky za komunální odpad. Uvádí případ Markéty, po níž město, kde měla trvalé bydliště, vymáhalo peníze i přesto, že žila v dětském domově.

 

Podobných případů jsou v Česku stovky. Největší procento zadluženosti mezi dětmi nad 15 let evidují odborníci v Plzeňském kraji, kde jich je 735. Nejvíce zadlužených dětí se ale najde v Ústeckém kraji - 1359.

 

Právě Ústecký kraj vede také v celkové zadluženosti. Následuje ho karlovarský a liberecký region. Nejmenší zadlužeností se může pochlubit Vysočina a Zlínský kraj. Celkem má v Česku exekuci děsivá desetina lidí, 863 tisíc.

epa TN.cz
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům