Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.10. 2017 22:37
Hon na Plzeňsku

Divočák zaútočil na myslivce: "Byl to šok, nestihl jsem uhnout!"

Zdroj: TV Nova

Divoké prase zaútočilo v neděli odpoledne při lovu na myslivce v lese na Plzeňsku. Zvíře mu poranilo nohy a muž skončil v nemocnici. Jak se později zjistilo, zvíře bylo zraněné, a proto muže napadlo. Divočáci jsou přemnožení, a tak jejich útoků na lidi nebo psy přibývá.

Nedělní odpolední lov černé zvěře v lese u Přeštic na Plzeňsku se pro osmačtyřicetiletého muže změnil v boj holý život. Lesem procházeli naháněči, kteří divočáky hnali směrem k lovcům. Prošli i místem, odkud se nečekaně z roští na jednoho z myslivců vyřítilo stokilové prase.

 

"Vyběhlo z ostružníku a přímo na kolegu, který byl nejblíž. Měli jsme tam psy, kteří nám hlásili, ale vůbec jsme nevěděli, kde to prase je, objevilo se náhle, ten útok byl neočekávaný," popsal předseda Mysliveckého spolku Přeštice Josef Karhan.

 

"Naše výjezdová skupina po příjezdu na místo zjistila, že muž byl opravdu napaden divokým prasetem," doplnil mluvčí záchranářů Martin Brejcha. Záchranáři muže po ošetření v lese převezli na chirurgické oddělení plzeňské fakultní nemocnice. "Jednalo se o tržné poranění na dolních končetinách a o mnohočetné hematomy," dodal Brejcha.

 

"Byl to šok, který trval vlastně jen několik okamžiků, protože se to seběhlo tak rychle, bylo to jen pár vteřin. Poslední reakce, že jsem zkoušel uhnout, takže částečně jsem uhnul, ale ne úplně a to prase mě nabralo," popsal útok napadený muž jménem Pavel.

 

 

Divočáka myslivci zastřelili. Podle nich byl zřejmě zraněný. "Byl to kňour, později jsme zjistili, že měl starší zranění, takže při kontaktu s člověkem okamžitě útočil," vysvětlil Karhan.
Případů, kdy divoká prasata útočí na lidi nebo jejich mazlíčky přibývá. Podle odborníků za to může to, že jsou přemnožená.

 

"Může se stát, že houbaři nebo turisté, zejména pejskaři, kteří mají na volno psa, naruší teritorium černé zvěře. Pokud je poraněná nebo je březí, tak ji vyprovokujou k útoku," sdělil Karhan.

 

Divočáci dokážou navíc zaútočit i na mnohem větší zvíře, než jsou sami, a útok na psa tak pro ně není problém. Špatně dopadl loni na podzim třeba pes paní Hátlové, kterého nedaleko Černého mostu v Praze těžce poranilo divoké prase.

Dominika Janochová/epa TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama