Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 4. 2017
volby na prezidenta

Zeman zruší exekuce, koluje internetem! Tady je pravda

Zrušení exekucí
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Prezidentské volby se pomalu blíží, začínají volební kampaně a lidé se začínají zajímat o kandidáty na budoucí hlavu státu. Mezi lidmi se šíří fáma, že by v případě znovuzvolení v prezidentských volbách vyhlásil Miloš Zeman zrušení exekucí. Co všechno ale může prezident republiky pro své občany udělat?

Na sociální síti se šíří netradiční dotaz: "Když znova zvolíme Zemana, zruší všechny exekuce, slyšela jste o tom?" Podobné otázky se mohou v následujících měsících objevovat běžně, protože se pomalu blíží další přímá volba prezidenta a lidé se tak zajímají o kandidáty na budoucí hlavu státu.

 

"To by mi pomohlo," vtipkuje další uživatel v reakci. Většina lidí tuší, že podobná kouzla prezident republiky dělat nebude.

 

"Zajímavá fáma, o které slyšíme poprvé. Co fámou není, je fakt, že se pan prezident z podnětu občanů problematikou exekucí zabývá," reagoval na dotaz tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

 

Hned na začátek je třeba si říci, že prezident České republiky si nemůže dělat, co se mu zlíbí, i když v době vykonávání funkce není trestně stíhatelný, disponuje pravomocemi, které určuje Ústava České republiky.

 

 

Tento konkrétní případ je pravděpodobně spojován s právem odpouštět a zmírňovat tresty uložené soudem a zahlazovat odsouzení a s právem k udělení amnestie.

 

První případ je spojován s individuálním udělením milosti. Amnestie je rozhodnutí o hromadném prominutí trestu, nicméně neruší odpovědnost odsouzeného, ale pouze trest.

  

Ve společnosti se šíří také informace o "dluhové amnestii". Jedná se o návrh novely zákona ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.

 

 

Jde o novelu insolvenčního zákona, která se má týkat oddlužnění fyzických osob. Zejména se název týká záměru vypustit z insolvenčního zákona podmínku pro schválení oddlužnění v tom, že dlužník musí být schopen během 5 let splatit alespoň 30 % svých dluhů.

 

Exekuci lze zastavit nebo zrušit pouze v případě, že z nějakého důvodu nemá probíhat, například proto, že dluh byl splacen po vydání příkazu k exekuci. V případě neschopnosti splácet je pak vyhlášeno insolvenční řízení.

klma TN.cz