Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 7. 4. 2017
volby na prezidenta

Zeman zruší exekuce, koluje internetem! Tady je pravda

Zrušení exekucí
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Prezidentské volby se pomalu blíží, začínají volební kampaně a lidé se začínají zajímat o kandidáty na budoucí hlavu státu. Mezi lidmi se šíří fáma, že by v případě znovuzvolení v prezidentských volbách vyhlásil Miloš Zeman zrušení exekucí. Co všechno ale může prezident republiky pro své občany udělat?

Na sociální síti se šíří netradiční dotaz: "Když znova zvolíme Zemana, zruší všechny exekuce, slyšela jste o tom?" Podobné otázky se mohou v následujících měsících objevovat běžně, protože se pomalu blíží další přímá volba prezidenta a lidé se tak zajímají o kandidáty na budoucí hlavu státu.

 

"To by mi pomohlo," vtipkuje další uživatel v reakci. Většina lidí tuší, že podobná kouzla prezident republiky dělat nebude.

 

"Zajímavá fáma, o které slyšíme poprvé. Co fámou není, je fakt, že se pan prezident z podnětu občanů problematikou exekucí zabývá," reagoval na dotaz tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

 

Hned na začátek je třeba si říci, že prezident České republiky si nemůže dělat, co se mu zlíbí, i když v době vykonávání funkce není trestně stíhatelný, disponuje pravomocemi, které určuje Ústava České republiky.

 

 

Tento konkrétní případ je pravděpodobně spojován s právem odpouštět a zmírňovat tresty uložené soudem a zahlazovat odsouzení a s právem k udělení amnestie.

 

První případ je spojován s individuálním udělením milosti. Amnestie je rozhodnutí o hromadném prominutí trestu, nicméně neruší odpovědnost odsouzeného, ale pouze trest.

  

Ve společnosti se šíří také informace o "dluhové amnestii". Jedná se o návrh novely zákona ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.

 

 

Jde o novelu insolvenčního zákona, která se má týkat oddlužnění fyzických osob. Zejména se název týká záměru vypustit z insolvenčního zákona podmínku pro schválení oddlužnění v tom, že dlužník musí být schopen během 5 let splatit alespoň 30 % svých dluhů.

 

Exekuci lze zastavit nebo zrušit pouze v případě, že z nějakého důvodu nemá probíhat, například proto, že dluh byl splacen po vydání příkazu k exekuci. V případě neschopnosti splácet je pak vyhlášeno insolvenční řízení.

klma TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

7.4. | 08:14 jiři nepraš
5
Proč by p. Zeman nemohl zrušit exekuce, když p. Klaus udělal amnestii a pustil ...
7.4. | 09:27 Milan Brejcha
-2
Zrušit exekuce by byla stejná blbost jako kdyby zrušil vězení a pustil vězně ...
20.4. | 10:59 Přemysl Švec
2
Náhlasit nevhodný komentář
to je dobrý nápad od pana prezidenta Miloše Zemana zrušit exekuce
11.4. | 19:26 overal
5
Náhlasit nevhodný komentář
Grázlům co rozkradli miliardy a měli by to splácet otrockou prací do konce života, Kalus pustit mohl, ale chudáky, kteří se dostalo do dluhové pasti, ne vždy vlastní vinou, Zeman omilostnit nemůže! To je skutečně svinstvo!
9.4. | 15:27 Lenka Votrubová
0
Náhlasit nevhodný komentář
Měli by lidem umožnit splácet ty exekuce, formou splátek a ne 30% dát a pak může být v insolvenci. Pro lidi z exekucí je to nereálné.
8.4. | 10:28 remark
1
Náhlasit nevhodný komentář
A co má dělat člověk který je po dvou mozkovkach a těsně před důchodem?Měl zavazky,které platil,když byl výdělečné činný.Teď nemůže splácet,tak na něho vlitli supové(exe).Nemá příbuzné ani manželku.Co má takový člověk dělat?Čekat na zázrak,nebo se odstřelit?
7.4. | 11:43 Milan Brejcha
2
Náhlasit nevhodný komentář
nepraš prober se z egonie a vrať se na zem !!!
7.4. | 10:36 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
1
Náhlasit nevhodný komentář
7.4. | 08:14 jiři nepraš: Pokud by sis přečetl článek a ne pouze nadpis, tak bys zjistil, že k tomu nemá kompetencence, tup@ne
7.4. | 09:27 Milan Brejcha
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Zrušit exekuce by byla stejná blbost jako kdyby zrušil vězení a pustil vězně domů !!!
7.4. | 08:46 reypal
1
Náhlasit nevhodný komentář
nepraš8,14// A je na každý exekuční výměr soudní rozhodnutí?Tak jak by mohl šalamoun amnestií zrušit exekuce.Kdyby jste trošku přemýšlel, alespoň trošku,tak se nebudete takhle divit.
7.4. | 08:37 Vecny Remcal
0
Náhlasit nevhodný komentář
A jedéééém -aneb další kolo lhaní Emana Jelimana. Slíbím i to co nikdy splnit nemůžu aneb prolhaní se k dalšímu prezidenství.Jojo, slibem nezarmoutíš. A českou lůzu ani čiro čirou lží nezarmoutíš !!!
7.4. | 08:14 jiři nepraš
5
Náhlasit nevhodný komentář
Proč by p. Zeman nemohl zrušit exekuce, když p. Klaus udělal amnestii a pustil ty zločince ven????????????????????????Jeden může a druhý ne. DIVNÉ.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme