Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 31.5. 2017 11:42
Otestujte se

Dnes je Světový den roztroušené sklerózy. Nemáte tyto PŘÍZNAKY?

Roztroušená skleróza - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Roztroušená skleróza - ilustrační foto

31. květen je Světovým dnem boje proti roztroušené skleróze. Tímto onemocněním trpí v Česku až 20 tisíc pacientů, mezi nimi například předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nebo bývalý ligový fotbalista Ivan Hašek mladší. Na nemoc neexistuje žádný lék, včasné zachycení ale pomáhá mírnit příznaky nemoci.

Roztroušená skleróza postihuje zejména lidi ve věku od 20 do 40 let, zaznamenán byl ovšem i výskyt u dětí. Častěji trápí ženy. Poprvé bylo toto onemocnění popsáno v roce 1868. Na celém světě se s touto nemocí bojuje přibližně dva a půl milionu pacientů, v Česku přibližně 20 tisíc.

Reklama

 

Nejznámějším českým pacientem s roztroušenou sklerózou je vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, kterému nemoc diagnostikovali už před 17 lety ještě během studia na vysoké škole. Bělobrádek nedávno v rozhovoru pro MF Dnes přiznal, že kvůli nemoci bere antidepresiva a kvůli užívání kortikoidů má cukrovku.

 

Nemoc není možné vyléčit, včasná podpůrná léčba, podávání kortikoidů a rehabilitace ale její nástup odhalují a projevy zmírňují. U pacientů se nemoc obvykle projevuje jednak občasným akutním zhoršením - relapsem, a také chronickým zhoršováním neurologických funkcí.

 

 

V bílé hmotě mozku a míchy se totiž tvoří různě rozeseté záněty na nervových vláknech a ty je poškozují, což brání přenosu vzruchů do svalů. Člověk pak přestává své tělo ovládat. Nemoc ale nepostihuje šedou kůru mozkovou, nepoškozuje tak vědomí, myšlení ani paměť.

 

U pacientů se obvykle projevují následující příznaky:

- porucha citlivosti kůže na rukou, nohách a trupu
- svědění v obličeji
- mravenčení, brnění a strnulost v různých částech těla
- dvojité vidění nebo porucha vidění u jednoho oka
- trvalejší únava a slabost
- závratě
- potíže s mluvením
- porucha hybnosti rukou nebo nohou nebo úplná ztráta jejich ovládání
- chyby v koordinaci pohybů, třes
- potíže se střevy a zažíváním
- únik moči

 

Nemoc je obtížně diagnostikovatelná. Lékaři při podezření na roztroušenou sklerózu využívají čtyři metody. Ložiska zánětů může odhalit magnetická rezonance nebo počítačová tomografie. Třetí možností diagnostiky je speciální test reakcí mozku. Čtvrtou metodou je pak odběr a vyšetření mozkomíšního moku lumbální punkcí.

 

Většinu onemocnění se daří odhalit v počátečních fázích. Její další vývoj ovlivňuje mnoho faktorů, kupříkladu pohlaví, věk, rasa, symptomy. Pacienti s roztroušenou sklerózou se dožívají obdobného věku jako zdravé obyvatelstvo. Většina z nich ale před smrtí ztrácí schopnost chůze a je odkázaná na pomoc druhých.

 

 

U příležitosti dne boje proti této nemoci budou večer na zeleno nasvíceny některé památky, kupříkladu hrad Karlštejn, zámky Konopiště a Hradec nad Moravicí, kostel svatého Floriána v Krásném Březně nebo Lannerův dům v Telči.

vbo TN.cz
Reklama