Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 8. 2017
otestujte se!

TESTY ZRAKU: Vyzkoušejte svoje oči, jak dobře vidíte!

Test zraku
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Až polovina českých řidičů špatně vidí a každý pětadvacátý by kvůli problému se zrakem řídit vůbec neměl. Tyto alarmující údaje vyplynuly z průzkumu, které provedlo ministerstvo dopravy ve spolupráci s dopravními experty a optiky. I proto přináší portál TN.cz několik testů, které vám pomohou odhalit, jestli nepotřebujete brýle!

Vidíte do dálky?

Z pohodlí domova si můžete vyzkoušet, jak dobře vidíte do dálky, a to pomocí stejné metody, jakou používají lékaři. Stačí, když si tabulku s písmeny na obrazovce zvětšíte tak, aby šíře obdélníku byla asi 11,5 cm (stikněte tlačítko CTRL a tlačítko +).

 

Posaďte se do vzdálenosti 3 metry od monitoru, zakryjte si vždy jedno oko a čtěte řádky shora dolů. Pokud nepřečtete řádek 6/6 oběma očima, budete pravděpodobně potřebovat brýle.

 

Test zraku

 


Dokážete rozlišit jemné odstíny?

Potíže se zrakem se neomezují pouze na vidění do dálky či na blízko, naše oči by měly zvládnout rozlišovat také různé odstíny barev. A právě k tomu slouží tento test, jehož obdoba se používá například i při pilotních zkouškách.

 

Potřebovat budete tužku, papír a stopky, třeba ty na mobilním telefonu. Vaším úkolem je určit čtvereček v mřížce, který má odlišný odstín než všechny ostatní. Vaším úkolem je zapsat správné souřadnice odlišně barevných čtverců, to vše v limitu jedné minuty. K dispozici máte třicet obrazců, které jsme pro vás opatřili souřadnicemi podobně, jako známou hru "Lodě." Výsledky najdete ZDE.

 

130

GALERIE: Test zraku

Test zraku - 1

Hodnocení:

 


Najdete skryté obrázky?

Ještě obtížnější, než najít jinak barevný čtvereček, je objevit obrázek na barevném pozadí. Také tady hrají roli jen nepatrné barevné rozdíly. Podaří se vám najít jednoduché obrázky? Poradíme, že se jedná o zvířata a věci, které běžně užíváme v domácnosti.

 

17

GALERIE: Test zraku

Test zraku - 2

Hodnocení:

 

Podařilo se vám obrázky najít? Pokud jste skryté objekty neidentifikovali napoprvé, zkuste se na obrázek podívat z jiného úhlu. Na řešení se můžete podívat v galerii.

17

GALERIE: Výsledky testu zraku

Test zraku - 1

Tučňák

Hodnocení:

mom TN.cz