Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.12. 2015 14:14
pochod za ježíšem

Do Betléma se vydalo procesí křesťanů. Mají strach z atentátů

Zdroj: Enex

Křesťanští poutníci vedení jeruzalémským patriarchou Fuádem Tvalem dnes vyrazili z Jeruzaléma do Betléma k oslavám Vánoc. Většinu z desetikilometrové trasy vykonali v automobilech a autobusech, až konec cesty pak šli do Betléma pěšky. Jejich cílem je bazilika Narození Páně postavená nad údajným místem narození Ježíše Krista.

I když se náboženské oslavy konají jako obvykle, vzhledem k dlouhodobému násilí mezi Izraelci a Palestinci přijelo mnohem méně cizinců. Podle starostky Betléma jsou tamní hotely obsazeny jenom ze 40 procent.

 

Izraelské ministerstvo pro cestovní ruch bude počínaje pátkem provozovat mezi Jeruzalémem a Betlémem zdarma autobusy. U vjezdu na Západní břeh Jordánu, kde Betlém leží, budou návštěvníci pohoštěni sladkostmi.

 

Oslavy jsou naplánovány také v galilejském Nazaretu, kde Ježíš žil podle víry křesťanů v mládí. Také tam se má konat procesí a po setmění ohňostroje. Na společné oslavy s poutníky se připravily také některé galilejské vesnice, kam se mají sjet pozvaní hosté.

 

V některých telavivských čtvrtích, v nichž žijí afričtí přistěhovalci, se objevily vánoční stromy a dekorace a bylo také postaveno tržiště se zbožím určeným křesťanům.

 

Izraelské ministerstvo cestovního ruchu tvrdí, že Izrael ve vánočním období očekává desítky tisíc turistů. Loni Izrael navštívily tři miliony lidí a 54 procent z nich byli křesťané.

 

Před bazilikou Narození Páně už stojí vyzdobený vánoční strom, ale turistů je méně než v minulých letech. Palestinští obchodníci si stěžují na špatné časy vyvolané neustávajícím násilím. Od září při němž přišlo o život na 140 lidí, čtyři z nich byli z Betléma.

 

I když některé z plánovaných oslav byly z piety k mrtvým zrušeny, náboženské obřady, k nimž patří půlnoční mše, zůstaly zachovány.

 

V bazilice má být slavnostně odhalena mozaika, kterou zrestaurovali italští odborníci. Poprvé po stoletích budou moci návštěvníci znovu spatřit v plném světle výjevy s anděly. Pocházejí z 12. století a na jejich výrobu bylo použito sklo, perly a zlacení. Poškodila je vlhkost z protékající střechy a také kouř ze svíček. Umístěny byly přesně tak, aby odrážely světlo na příchozí.

 

Restaurátorské práce na celé bazilice byly zahájeny v roce 2013. Mají skončit za tři roky a od zahraničních dárců se na ně vybralo 25 milionů dolarů (617 milionů korun).

ČTK