Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 3. 2018
zima končí

Už je tu jaro? Příroda vysílá jasné signály! Fotky a video jako důkaz

Oteplení
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Do Česka dorazilo jaro, příroda se už začala probouzet. Myslivci už v lese nachází první mláďata, stěhovaví ptáci se pomalu vrací a zahrádkáři se chystají na první výsadbu. O víkendu k nám navíc podle meteorologů vtrhne teplo.

První náznaky jara už v přírodě pozorují čeští myslivci. "Zejména díky tomu, že se v přírodě začínají setkávat s prvními narozenými mláďaty, v této době především zajíčky," řekl Lukáš Linhart z Českomoravské myslivecké jednoty.

 

Ze Středomoří se k nám už začaly vracet některé druhy stěhovavých ptáků. V úterý spatřili lidé u Tisové na Tachovsku hejno čítající 30 jeřábů popelavých. V Praze pak bylo pozorováno hned několik skupinek drozda zpěvného. Hejno vracejících se jeřábů se podařilo v Německu zachytit i na kameru.

 

 

 

Návrat jara už potvrzují i meteorologové. Po hustém sněžení a mrazivých teplotách ze začátku týdne k nám o víkendu dorazí jaro. V sobotu budou teploty přes den pohybovat mezi 9 až 13 °C. Na neděli předpovídají meteorologové 16 °C, místy až 18 °C!

 

Dá se tak očekávat, že mnoho lidí zamíří o víkendu ven. Kromě parků a promenád se zaplní také lesy. A toho se obávají myslivci. Ti apelují na lidi, aby v lese nenechávali své psy volně pobíhat. Pes by totiž mohl zavětřit divokou zvěř a začít ji pronásledovat. "Zvěř po zimě teprve sbírá síly. I když jí pes nedožene, jak nám často pejskaři oponují, stresuje ji a snižuje tím její odolnost," varuje Linhart.

 

 

V této souvislosti mají myslivci pro návštěvníky lesů ještě jedno varování. V případě nálezu jakéhokoli mláděte jej lidé nemají odnášet domů s dobrou vírou, že pomáhají. "Matky své potomky takto běžně odkládají a shání potravu. Pach lidských rukou by matku mohl odradit od další péče," vysvětluje. Nálezci mají v takových případech kontaktovat myslivce nebo záchrannou stanici.

 

Na začátek sezony se připravují zahrádkáři. Během příštího týdne plánují zasadit první semínka zeleniny. "Nejprve se vysadí mrkev, petržel, ředkvičky. Potom se zasadí také hrášek. Zahrádkář však nejprve musí dát do záhonu dusíkaté vápno, aby se půda po zimě vzpamatovala," doporučila tisková mluvčí Českého zahrádkářského svazu Marta Pawlicová. 

 

Předpověď počasí:

jva TN.cz
Reklama