Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.12. 2017 21:47
extrémní výstraha

VÝSTRAHA: Kvůli orkánu Xanthos hrozí extrémní nebezpečí!

Zdroj: TV Nova

Meteorologové vydali výstrahu před extrémně silným větrem. Orkán Xanthos by měl na naše území přinést nárazy větru o síle přes 100 km/h. Na hřebenech hor pak může dosahovat rychlosti až 145 km/h.

Výstraha před silným větrem je v platnosti od pondělního poledne až do úterních 16 hodin a platí pro tato území: Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Praha, Středočeský kraj, Zlínský kraj, Ústecký kraj.

 

Nejsilněji má vichr udeřit v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. Od úterní půlnoci je  v Moravskoslezském a Olomouckém kraji vyhlášen stupeň extrémní.

 

"Vítr bude ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a na Moravě a ve Slezsku zesilovat během pondělního odpoledne (11.12.). Nejsilnější bude od pondělního večera do úterního rána (12.12.). Místy bude v nárazech v nižších polohách dosahovat rychlosti kolem 25 m/s (90 km/h), ojediněle kolem 30 m/s (110 km/h), na hřebenech hor kolem 40 m/s (145 km/h). Během úterního dopoledne začne vítr slábnout," varuje na svém webu ČHMÚ.

 

Obyvatelům ohrožených oblastí se doporučuje zabezpečit věci, které by se během silného větru mohly uvolnit. Zvýšená opatrnost se doporučuje i řidičům nebo milovníkům horských sportů, kteří se vydávají do hor. Ti by měli přesně dodržovat pokyny Horské služby.

 

Nový týden začne také oteplením. Postupně budou ale teploty znovu klesat až k nule, do Česka se dostane studený vzduch ze západu až severu.

 

Předpověď počasí: 

 

V pondělí bude oblačno a zataženo, na severozápadě se může objevit déšť. Teploty přes den vyšplhají na 8 až 13 °C, v západní polovině Čech 3 až 8 °C. Vítr bude v nárazech dosahovat rychlosti 70 km/h, na horách až 110 km/h.

 

Také v úterý bude zataženo až oblačno, místy se objeví občasný déšť nebo přeháňky. V polohách nad 500 metrů bude sněžit. Noční teploty klesnou na Moravě a ve Slezsku na 12 až 7 °C, v Čechách 7 až 3 °C. Přes den se ale příliš neoteplí, teploty zůstanou stejné.

 

 

Už v noci na středu se bude ochlazovat, přes den bude polojasno až oblačno. Večer bude v Čechách od západu přibývat oblačnosti. Teploty v noci klesnou na +1 až -3 °C, během dne vystoupají na 1 až 5 °C.

 

Ve čtvrtek zůstane obloha zatažená. Na většině území se objeví občasný déšť, na horách může i sněžit. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C, nejvyšší denní 3 až 7 °C.

 

I v pátek bude oblačno až zataženo, na většině území bude pršet. Sněžit by mohlo už v polohách nad 400 metrů. Teploty v noci klesnou k nule, přes den vyšplhají na 2 až 6 °C.

 

Také o víkendu si sluníčka příliš neužijeme. Radovat se ale mohou lyžaři, sněžit bude i v nížinách. Teploty v noci klesnou až k -5 °C, během dne se budou pohybovat kolem nuly.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Řádila vichřice i u vás? Tohle si připravte pro pojišťovnu

epa TN.cz