Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 3. 2017
valorizace

Do důchodu v 65 letech? Poslanci posunuli novelu do finále

Důchodce - ilustrační foto
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Stanovení věkové hranice pro odchod do penze na 65 let bude Sněmovna schvalovat zřejmě v půlce března. Důchodovou novelu posunuli poslanci do finále dnešním druhým čtením, byť je přerušila debata o změnách v rozpočtovém určení daní ve prospěch obcí. Sociální demokraté chtějí vládní předlohu využít pro vyšší každoroční růst penzí, což už dřív podpořil navzdory postoji poslanců za koaliční hnutí ANO sociální výbor dolní komory.

Místo valorizace o třetinu růstu reálných mezd a o růst cen by se penze měly zvedat podle úpravy ČSSD o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které pořizují senioři. Původně to navrhla důchodová komise a ve výboru to podpořili jeho členové za ČSSD, KDU-ČSL, KSČM a Úsvit. Změna by podle odhadů přišla příští rok na 2,2 miliardy korun navíc.

 

Poslancům zabrala desítky minut diskuse o možné reformě penzijního systému, o jeho solidaritě a zásluhovosti, i o činnost nynější důchodové komise.

 

Vládní novela sice stanoví hranici pro odchod do penze na 65 let, věk se ale bude moci časem upravovat podle doby dožití. Důchodový věk se nyní každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, legislativa počítá se sjednocením věku pro odchod do důchodu pro muže a ženy narozené po roce 1971. Takzvaný strop pro růst věku neexistuje.

 

Předloha obsahuje pasáže, podle kterých v roce 2019 vznikne zpráva o očekávané době dožití lidí narozených mezi roky 1966 a 1995. Když se ukáže, že by měli žít v důchodu víc než čtvrtinu života, vláda, už nová, rozhodne, zda bude maximální důchodový věk upravovat. Nová vyhodnocení by měla následně vznikat každých pět let. Poslanec KSČM Miroslav Opálka chce, aby vláda dostávala po případném rozhodnutí o úpravě věkové hranice další zpřesňující údaje, aby mohla verdikt přehodnotit.

 

 

Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák navrhl změnu účelu využití peněz z účtu rezervy pro důchodovou reformu, jenž by se také přejmenoval na účet rezervy důchodového pojištění. Neměly by být určeny na reformu, ale na dávky nebo na krytí schodků mezi příjmy a výdaji důchodového pojištění.

tn.cz / ČTK