Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 3. 2017
valorizace

Do důchodu v 65 letech? Poslanci posunuli novelu do finále

Důchodce - ilustrační foto
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Stanovení věkové hranice pro odchod do penze na 65 let bude Sněmovna schvalovat zřejmě v půlce března. Důchodovou novelu posunuli poslanci do finále dnešním druhým čtením, byť je přerušila debata o změnách v rozpočtovém určení daní ve prospěch obcí. Sociální demokraté chtějí vládní předlohu využít pro vyšší každoroční růst penzí, což už dřív podpořil navzdory postoji poslanců za koaliční hnutí ANO sociální výbor dolní komory.

Místo valorizace o třetinu růstu reálných mezd a o růst cen by se penze měly zvedat podle úpravy ČSSD o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které pořizují senioři. Původně to navrhla důchodová komise a ve výboru to podpořili jeho členové za ČSSD, KDU-ČSL, KSČM a Úsvit. Změna by podle odhadů přišla příští rok na 2,2 miliardy korun navíc.

 

Poslancům zabrala desítky minut diskuse o možné reformě penzijního systému, o jeho solidaritě a zásluhovosti, i o činnost nynější důchodové komise.

 

Vládní novela sice stanoví hranici pro odchod do penze na 65 let, věk se ale bude moci časem upravovat podle doby dožití. Důchodový věk se nyní každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, legislativa počítá se sjednocením věku pro odchod do důchodu pro muže a ženy narozené po roce 1971. Takzvaný strop pro růst věku neexistuje.

 

Předloha obsahuje pasáže, podle kterých v roce 2019 vznikne zpráva o očekávané době dožití lidí narozených mezi roky 1966 a 1995. Když se ukáže, že by měli žít v důchodu víc než čtvrtinu života, vláda, už nová, rozhodne, zda bude maximální důchodový věk upravovat. Nová vyhodnocení by měla následně vznikat každých pět let. Poslanec KSČM Miroslav Opálka chce, aby vláda dostávala po případném rozhodnutí o úpravě věkové hranice další zpřesňující údaje, aby mohla verdikt přehodnotit.

 

 

Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák navrhl změnu účelu využití peněz z účtu rezervy pro důchodovou reformu, jenž by se také přejmenoval na účet rezervy důchodového pojištění. Neměly by být určeny na reformu, ale na dávky nebo na krytí schodků mezi příjmy a výdaji důchodového pojištění.

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

1.3. | 22:58 Lenka Trefna
20
Pichav vy jste vážně nemocnej..
1.3. | 20:39 pichav
-20
DO DUCHODU BY SE MELO CHODIT !!! JEN V PRIPADE NEMOHOUCNOSTI !!!! ZNAM HODNE ...
2.3. | 15:20 satanastatavas
3
Náhlasit nevhodný komentář
Heslo ceske pravice: Neni duchodce jako duchodce, ale nejlepsi duchodce je dva metry pod zemi!
2.3. | 14:59 x x
-1
Náhlasit nevhodný komentář
důchodci jsou jak ocelová koule na noze zátež pro svět, smrdí to, šoupe se to, furt mělou píč**viny a volej komouše
2.3. | 14:43 pravdomluvka
1
Náhlasit nevhodný komentář
Aha a co budou dělat mladí? Už teď pracuje více důchodců než mladé generace, myslím těch od dvaceti do třiceti. Té se ani makat nechce!!!!
2.3. | 11:58 satanastatavas
1
Náhlasit nevhodný komentář
Dobre vam tak, cechuni! Socialismus vam nevyhovoval tak trpte v "kapitalistickym blahobytu"! Nezapomente! Nikdy neni tak spatne, aby nemohlo byt hur! A v Cesku ktomu mate ty nejlepsi predpoklady!
2.3. | 09:54 satanastatavas
1
Náhlasit nevhodný komentář
Prace je posledni zoufalej zpusob jak prijit k penezum..A tohle si Ceska burzoazie uvedomuje plnymi dousky..NEkteri pomateni jedinci Drzkati razi heslo ze" clovek se rodi aby pracoval"! A jeste ktomu na burzousty! A politicke Zombie! A dokonce chtej zato i zaplatit!
2.3. | 09:52 sigr
2
Náhlasit nevhodný komentář
Až na pár jedinců si myslím že je zde samý čmoud, nepřirozená mentalita tomu odpovídá.
2.3. | 09:47 satanastatavas
2
Náhlasit nevhodný komentář
Ve 48 byl okraden zlodej..Slusni lide jsou ted okradani uz 26 let nepretrzite..
2.3. | 07:22 remark
5
Náhlasit nevhodný komentář
To superchlap superzena:Ty určitě makas Jako pila.S tvým ksichtem jsi tak akorát zraly na protahování odpadních jimek,hejkale.
2.3. | 07:11 remark
6
Náhlasit nevhodný komentář
To pichav:Ty jsi snad registrovaný magor.Blbecku.
2.3. | 01:42 vsetula
15
Náhlasit nevhodný komentář
Pracující důchodce,který ještě může pracovat je rozhodně pro tento stát užitečnější,protože vytváří hodnoty,než člověk který se vyhýbá úmyslně pracovat a žije ze soc. dávek a to bez ohledu na jeho věk !!!