Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 2. 2018
výjimka, která neplatí

Do hospod se vrátil cigaretový kouř! Lidé používají vodní dýmku

kouření v hospodě
Zdroj: Profimedia
kouření v hospodě. Ilustrační foto

Některé hospody nedodržují protikuřácký zákon. Lidé používají speciální vodní dýmky, do které se vloží cigareta. Podle prodejců se na ni vztahuje výjimka. Server iROZHLAS.cz ale zjistil, že to není pravda.

Protikuřácký zákon, který začal platit loni v květnu, kuřáky nepotěšil. Někteří si ale našli způsob, jak si i nadále zpříjemňovat čas v hospodě cigaretou. Používají vodní dýmku.

 

"Výjimka pro užívání vodních dýmek vzešla z hlasování v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Podle poslaneckého návrhu je kouření vodních dýmek běžné v čajovnách, které jsou s ním již neodlučně spojeny," řekl ministerstvo zdravotnictví.

 

Pokud by byly dýmky v čajovnách zakázány, mělo by to pro ně "likvidační dopady, protože právě nabídka vodní dýmky patří k jejich charakteristickým rysům a tvoří podstatnou část tržeb," odpověděl serveru iROZHLAS.cz mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

 

 

Výjimka se podle některých výkladů vztahuje právě i na tzv. vodní dýmky na cigarety. Někteří majitelé hospod tak lákají kuřáky nápisy, které povolují kouření výhradně pomocí tohoto vodní dýmky. "Opsal jsem to, co jsem si přečetl v zákoně. Že je výjimka na vodní dýmky na cigarety," řekl provozovatel webu vodnidymkanacigarety.cz.

 

Protikuřácký zákon přesně nedefinuje, co je vodní dýmka. "Jedná-li se však o náplň do vodní dýmky, domníváme se, že je třeba vzít v potaz i zákon o potravinách a tabákových výrobcích, kterým je definován 'tabák určený do vodní dýmky'. A tím rozhodně nejsou míněny cigarety," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví.

 

"Vzhledem k tomuto odůvodnění je pro uplatnění výjimky nutné považovat za vodní dýmku pouze pomůcku ke kouření tabáku do vodních dýmek v tradičním smyslu slova. Za vodní dýmku jde tedy považovat pouze kuřáckou pomůcku, jejíž princip spočívá v nasátí vzduchu z hadice, čímž vzniká ve váze podtlak, který vhání ohřátý vzduch od žhavého uhlíku do korunky, v níž je uložený speciální tabák určený do vodní dýmky," vysvětlil Kopřiva.

 

"Vzhledem k tomu, že tabák do vodních dýmek je vlhký, dochází horkým vzduchem k jeho vysušování a pálení a vzniku kouře. Ten pokračuje tělem vodní dýmky až do skleněné vázy s vodou, kde se společně chladí a čistí a dostává se do horní části vázy do hadice," dodal Kopřiva.

 


Oba úřady se tak shodují, že na vodní dýmky na cigarety se tak výjimka nevztahuje. "Inovovaný výrobek, jehož prostřednictvím lze vykouřit cigaretu, by neměl být považován za vodní dýmku, na kterou se vztahuje výjimka dle zákona č. 65/2017 Sb.," řekl Kopřiva ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

 


"Přikláníme se k tomu, že na použití vodních dýmek, které slouží ke kouření cigaret, a nikoliv k používání tabáku určenému do vodní dýmky či bylinných směsí určených k tomuto účelu, se výjimka podle § 8 takzvaného protikuřáckého zákona nevztahuje. Je třeba také upozornit, že zákon provozovateli nebrání, aby si zákaz používání vodních dýmek v provozovně rovněž stanovil," vysvětluje ministerstvo zdravotnictví.

ham TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama