Aktualizováno 17.6. 2017 15:16
volební program

Do pěti let bude průměrný plat 40 tisíc korun, slibuje ČSSD

Programová konference ČSSD
Zdroj: ČTK

ČSSD slibuje voličům průměrný plat 40.000 korun měsíčně, progresivní zdanění i určitou formu milionářské daně nebo rychlejší zdravotní péči. Program s názvem Dobrá země pro život dnes představila v rámci konference v Praze. Při minulých sněmovních volbami ČSSD slibovala, že prosadí dobře fungující stát.

Kromě deseti programových okruhů se sociální demokraté v programu vymezili i vůči svým soupeřům. "Česká republika není firma - autoritářsky řízená manažery. Nevěříme na vyvolené, kteří budou naši zemi spravovat za nás a bez naší účasti. Nevěříme na mesiáše, který lusknutím prstu všem zařídí lepší zítřky. Musíme to zařídit sami společně s vámi," uvádí se v dokumentu.

 

Anketa

Věříte, že ČSSD dokáže do 5 let zvýšit průměrný plat v ČR na 40 tisíc korun?

Hlasovalo 14961 lidí.

 

Zvýšení platů na čtyřicetitisícovou úroveň slibuje sociální demokracie do pěti let, tedy v době delší než je volební období Sněmovny. "Chceme docílit tak rychlého růstu mezd, aby v roce 2022 byla průměrná mzda přinejmenším 40.000 korun," uvádí se v programu. Také minimální mzdu chtějí sociální demokraté do pěti let alespoň na 16.000 korun; zákonem chtějí zaručit její pravidelné navyšování, aby činila minimálně 40 procent průměrné mzdy. ČSSD slibuje také pětitýdenní dovolenou pro všechny zaměstnance. Aktuálně je průměrná mzda v ČR 27.889 korun a minimální 11.000 korun.

 

V oblasti daní sází ČSSD na progresivní zdanění a zrušení superhrubé mzdy. "Zavedeme progresivní zdanění příjmů fyzických osob a tím snížíme daně a zvýšíme příjem 98 procent zaměstnanců," uvádí program. "Snížíme daně malým a středním podnikům a zavedeme spravedlivé progresivní zdanění velkých firem s vysokými zisky," stojí v programu. Zdanění nemine podle ČSSD ani banky. V daňové oblasti chce ČSSD prosazovat snížení DPH u základních potravin na deset procent.

 

Sociální demokrace chce zavést také daň z prodeje podílů firem či akcií na stejné úrovni, jako jsou daněny dividendy. Na majetek nad 50 milionů korun plánuje zavést dědickou a darovací daň na úrovni procent a u majetku nad 100 milionů korun ve výši 15 procent.

 

Zrychlení zdravotní péče podle ČSSD přinese například postupná digitalizace zdravotnictví, která by měla zkrátit čekací doby u lékaře. "Zavedeme urgentní příjem v každé nemocnici poskytující služby akutní péče," slibuje ČSSD.

 

 

Sociální demokracie chce prosadit, aby nárok na porodné nově měly rodiny s příjmem do 3,5 násobku životního minima. Nyní mají na porodné nárok rodiny s příjmem do 2,7násobku životního minima. Zároveň chce ČSSD zvýšit přídavky na dítě a rodičovské příspěvky ze současných 220.000 na 300.000 korun. Seniorům slibuje ČSSD zvyšování příspěvků na péči i důchodů. Chce také třeba bezúročné půjčky na bydlení pro mladé rodiny nebo jízdné zdarma ve veřejné železniční a autobusové dopravě pro děti, žáky základních a středních škol a seniory od 65 let.

 

Oproti minulému programu nebude ČSSD usilovat o revizi církevních restitucí. Podle lídra strany Lubomíra Zaorálka by to podle analýz nebylo proveditelné.

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.6. | 15:31 Vojta Také
45
Porostou s tím i důchody nebo jenom ceny ?
25.6. | 11:11 sronin
1
skupinka na fotografii je zralá na psychiatrický výzkum v izolovaných ...
27.6. | 11:28 maxfox
1
Náhlasit nevhodný komentář
Ti tři kašpaři mohou tak něco slibovat.Na jihu Čech se mi to líbí.Tamní ČSSD si od nich do toho nechce nechat kecat,tak jich už 9 odstoupilo z kandidátky.To jsou sekáči.Dobrý příklad pro ostatní.
27.6. | 11:18 Přemysl Švec
3
Náhlasit nevhodný komentář
ČSSD jsou lháři je to jen jejich před volební taktika
26.6. | 15:08 slastep
1
Náhlasit nevhodný komentář
napřed navedou lidi aby po pár stovkách spořili a pak jim během pěti let udělají z úspor směšnou částku
26.6. | 15:06 slastep
2
Náhlasit nevhodný komentář
Pro ty co dvacet let spoří na důchod velmi špatná zprávy, protože s platy porostou i ceny, naopak hypotékářům se uleví .... jednoznačně dávají najevo že je lepší dělat dluhy než spořit na stáří
26.6. | 09:33 terezkaterka3333
1
Náhlasit nevhodný komentář
Také vymoženosti sme tu pred 89- už mali. Čo objavujú Ameriku?
26.6. | 09:30 terezkaterka3333
1
Náhlasit nevhodný komentář
V 1989 na Slovensku tiež debilko Dzurinda sľuboval dvojnásobné platy, druhé Švajčiarsko. A dnes vidíme , kde sme. V totálnom hajzlu.
25.6. | 11:11 sronin
1
Náhlasit nevhodný komentář
skupinka na fotografii je zralá na psychiatrický výzkum v izolovaných prostorech !!!
24.6. | 19:10 Terka Ivanová
9
Náhlasit nevhodný komentář
já tomu věřím, politici si několikanásobně navýší platy a slibovaného průměru bude dosaženo ...
24.6. | 16:10 koxkum
6
Náhlasit nevhodný komentář
Pojem "průměrný příjem" už všichni dobře známe.Tyhle oblbovací žvásty jsou zastaralé,darmožrouti už nemají sílu (nebo inteligenci) alespoň vymyslet jinou lež?Tak tohle na mne působí naprosto odpudivě vůči žvanilům,kteří danou rétoriku používají.
24.6. | 02:12 jansuk
4
Náhlasit nevhodný komentář
Ale jo, je to možné. Pak ovšem se ztrojnásobí ceny a daně.