Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 9. 2017
Politické téma

Sobotka nakázal ministrům: "Do dvou týdnů vyřešte cenu másla!"

Zdroj: TV Nova

Krize kolem rostoucí ceny másla se stala politickým tématem. Premiér Sobotka v úterý vyzval ministry Pilného a Jurečku, aby situaci vyřešili. Výsledek mají nabídnout do 11. října, kdy se bude konat zasedání vlády. Cena másla bude mimořádným bodem.

"Může docházet k neoprávněnému zdražování másla, zejména ze strany obchodních řetězců," vysvětlil svůj krok premiér Bohuslav Sobotka a obrátil se na ministry financí Ivana Pilného a zemědělství Mariana Jurečku.

 

Ten ale tvrdí, že problémy s cenou másla jeho ministerstvo řešit nemůže, je to prý plně v rukou resortu financí. "Zdali nedochází k dlouhodobému obohacování někoho v tom obchodním řetězci, zdali ty marže jsou přiměřené, to opravdu musí posuzovat kolegové z ministerstva financí," sdělil Jurečka.

 

Na ministerstvo financí zase dopis přišel až v úterý odpoledne, a tak Ivan Pilný zatím žádné konkrétní řešení neměl. "Já jsem ten dopis přečetl před pěti minutami a mám tam termín odevzdání 11. října, takže 11. října něco oznámím," prohlásil Pilný.

 

Nápad Bohuslava Sobotky ale kritizuje opozice. Okamžité snížení ceny másla podle ní není reálné. "Současný výkyv ceny másla je způsoben nedostatkem smetany na straně jedné, vysokou poptávkou na straně druhé. Je to výkyv komodity, která se brzy vrátí, pokud do toho nebudou politici zasahovat," myslí si předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

 

 

"Teď narychlo před volbami vykřikovat, že to nějak vyřeší Sobotkova vláda, tomu snad nemohou věřit ani oni sami," diví se předseda ODS Petr Fiala.

 

A s opozicí souhlasí i ekonomové. Podle nich současnou vysokou cenu másla určuje řada dlouhodobých faktorů. "Jsou v běhu i několik let. A teď po někom chtít, aby to přes noc změnil, prostě nejde. V tuto chvíli nějak citelně snížit cenu másla by nezvládl ani Superman," tvrdí ekonom Lukáš Kovanda.

 

Podle odborníků cena másla poroste ještě zhruba do konce roku a vyšplhat by se měla až na sedmdesát korun. Pak začne opět klesat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Každé ráno vás vytáčí neroztíratelné máslo? Tenhle trik si zamilujete!
DIY: Připravte si domácí kokosové máslo RECEPT

Šimon Pilek/epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

26.9. | 21:38 Ladislav Bartošek
29
Jake reseni nekupovat ať si ho strčet do pprdele.
26.9. | 21:29 Milos Trasimi
-19
Overal.To je omyl.Češi nikdy nebyli kapitaliste.Protože Češi jsou totiž ...
10.10. | 07:21 honza novotný
1
Náhlasit nevhodný komentář
Sobotka má tolik másla na hlavě, že by bylo másla pro všechny...
1.10. | 15:36 langowitz
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Nevím nevím p. Sobotko, ale nemáte to lehké, čím budete důchodcům více přidávat, tím větší budou kolony seniorů a tím větší bude ostuda v naší republice...
1.10. | 15:32 langowitz
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Nenažranci a komunističtí důchodci...musím říci, že toto je ostuda národa, a to je, prosím, mírová doba...co budou dělat až přijde opravdový zádrhel, a on přijde!
27.9. | 14:36 jhena
3
Náhlasit nevhodný komentář
kdopak nám to máslo sysluje a uměle navyšuje cenu? a ještě k tomu před vobama? když se do toho vložil premiér, tak by se dalo spekulovat od kud vítr duje na kampaně, po volbách bude asi másla hodně, když odborníci vědí, že se bude zlevňovat míslo, když už není kde skladovat
27.9. | 13:18 novus
6
Náhlasit nevhodný komentář
Ono to vypada ze v parlamentu jsou kravy, ale ve skutecnosti, nejsou to spis voli?? A ty nerozdojis!
27.9. | 13:07 amperek50
5
Náhlasit nevhodný komentář
A co podojit ty kravy v parlamentu tam jich je dost a tučný mliko budou mít taky
27.9. | 11:33 novus
3
Náhlasit nevhodný komentář
NAkonec jeste Cesko bude takovym"Maslovym Rajem" v bezmaslove Evrope..Lze ocekavat najezdy maslachtivych zahranicnich turistu!
27.9. | 10:23 novus
4
Náhlasit nevhodný komentář
NErikali komunisti tem , co urodu syslili aby mohli zdrazovat a vydirat, "Kulaci!??
27.9. | 09:59 Miroslav Fojtík
11
Náhlasit nevhodný komentář
U nás se nechutně předražuje úplně všechno a stále, proto by bylo třeba po volbách opět zavást regulaci cen a chránit tak občani proti okrádání ze strany prodejců,.......
27.9. | 09:58 novus
8
Náhlasit nevhodný komentář
COze? Sobotka chce vyresit "Celosvetovy nedostatek masla;" JAK NAM TU PORAD TVRDI?