Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.9. 2017 21:01
Protiimigrační opatření

Do USA nesmí nově lidé z KLDR, Venezuely a Čadu, Súdánci ano

Zdroj: TV Nova

Americký prezident Donald Trump přijímá nová protiimigrační opatření. Zákaz cestovat do Spojených států se podle tiskových agentur bude týkat občanů osmi státům, a to KLDR, Čadu, Íránu, Jemeni, Libye, Somálska, Sýrie a Venezuely.

Nově se tedy zákaz vstupu rozšíří na lidi ze Severní Koreje, Venezuely a Čadu, poznamenala stanice BBC na svém webu. Z původního seznamu šesti převážně muslimských států, jejichž občanům se Trump snažil omezit vstup do USA, vypadl Súdán.

 

"Učinit Ameriku bezpečnou je má hlavní priorita. Nepustíme do naší země ty, které nemůžeme bezpečnostně prověřit," uvedl Trump v prohlášení.

 

Nová pravidla mají vstoupit v platnost 18. října.

 

Severní Korea podle Bílého domu nespolupracuje se Spojenými státy v žádném ohledu a neplní žádný z požadavků. Čad je sice důležitý partner v boji proti terorismu, ale nesdílí informace o teroristech a další údaje, které USA požadují. Venezuela, na niž USA nedávno uvalily ekonomické sankce, nespolupracuje při ověřování, zda její občané představují nebezpečí pro národní bezpečnost či ohrožují bezpečí veřejnosti, země ani ochotně nepřijímá své vyhoštěné občany.

 

 

Irák sice také nesplňuje požadovaná kritéria, připustil Bílý dům a vysvětlil, že země nebyla zahrnuta do nových omezení, protože "úzce spolupracuje" se Spojenými státy v boji proti radikální organizaci Islámský stát.

 

Očekávalo se, že Trump přijme nová protiimigrační opatření, jimiž hodlá nahradit zákaz udělování víz občanům šesti převážně muslimských zemí, vzhledem k ukončení platnosti kontroverzního březnového výnosu.

 

TN.cz/ ČTK