Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.1. 2016 14:43
zaměstnanci, radujte se

Dobrá zpráva: Senát schválil proplácení prvních 3 dnů nemoci!

Nemocná žena
Zdroj: Profimedia
ilustrační foto

Senát v prvním kole schvalování podpořil nový návrh senátorů ČSSD na obnovení výplaty nemocenské zaměstnavatelem v prvních třech dnech nemoci. Firmám by měly být na oplátku sníženy odvody na nemocenské pojištění.

Anketa

Měly by se znovu proplácet první 3 dny nemocenské?

Hlasovalo 9227 lidí.
S proplácením nemocenské počítá upravená verze novely zákoníku práce, kterou dnes horní komora poslala k projednání svému zdravotnickému výboru.

 

ČSSD chce v nové předloze snížit odvody firem na nemocenské pojištění o jednu desetinu procentního bodu. Chce tak kompenzovat zvýšené náklady, které by zaměstnavatelům přineslo proplácení náhrady mzdy i v prvních třech dnech pracovní neschopnosti zaměstnance.

 

Nová verze tak reaguje na výhrady, kvůli nimž horní komora opakovaně odkládala schvalování původní novely, která počítala jen s obnovením výplaty nemocenské. Proti tomu měli námitky nejen zástupci pravice a zaměstnavatelů, ale i vládní KDU-ČSL a hnutí ANO. ČSSD proto původní verzi stáhla, a to i kvůli tomu, že byla předložena před rokem a bylo by třeba ji uvést do souladu s dalšími zákony, na což nová verze pamatuje.

 

 

Aktuální návrh nadále počítá s tím, že by firmy svým zaměstnancům měly proplácet 60 procent mzdy i během prvních dnů nemoci. Sazby pojistného na sociální zabezpečení by se ale měly zaměstnavatelům snížit z 25 procent na 24,9 procenta z vyměřovacího základu, a to právě snížením sazby na nemocenské pojištění 2,3 procenta na 2,2 procenta.

 

Firmy by tak státu odváděly ročně o zhruba 1,2 miliardy korun méně, uvedl za předkladatele místopředseda Senátu Zdeněk Škromach. Podle něj je to přijatelné vzhledem k tomu, že "bilance příjmů a výdajů státu na nemocenské pojištění končí od roku 2010 ročně s přebytkem 1,3 až 5,4 miliardy korun, v roce 2014 například 3,77 miliardy korun".

 

Senátor Jiří Vosecký (Starostové pro Liberecký kraj) uvedl, že by odvody zaměstnavatelům mohly být sníženy ještě více, například na dvě desetiny procentního bodu. Podle něj ale bude záležet na dohodě v rámci dalšího projednávání novely.

 

Vláda v koaliční smlouvě uvedla, že obnoví vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, pokud se na tom tripartita dohodne. K tomu ale zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů zatím nedospěli. Obnovení výplaty dávek na začátku nemoci navrhla také KSČM ve Sněmovně a oba návrhy budou nejspíš projednány společně.

 

V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny, a to 60 procent průměrného denního výdělku, od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chřipka versus vaše děti: Do školy je neposílejte, musí ji vyležet
Jak se rychleji zbavit nemocí? Pomohou enzymy!
Chřipka nebo nachlazení? Víme, jak poznat rozdíl
Braňte se chřipce včas

hel tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

6.1. | 20:03 vladisvj
67
Konečně pozitivní zpráva. Který imbecil vymyslel, že se první tři dny nebudou ...
6.1. | 15:15 pichav
-62
A VITE O KOLIK MILIARD HOSPODARSTVI TED KVULI TOMU PRIJDE ???!!! DIKY FLAKACSKE ...
17.1. | 01:33 brendy49
4
Náhlasit nevhodný komentář
Hlavne že vlada ma vse stoprocent proplacene a proc???Dovolenou dva mesice,nemoc 100%,same vyhody co si sami ihned schvalili,ale udelat neco pro lidi to jim trva,za to berou ty h o v a d a nase penize?
17.1. | 01:28 brendy49
3
Náhlasit nevhodný komentář
Pichav Ty jsi dement.Jaké hospodářství??To už tu dávno není,jen rozkradený stát,kde si podnikají firmy na úkor naší levné síly.Jinak bych pozavíral všechny Ty posrance ,za špatné vedení státu,který dostali oni do sraček a nyní dělají opatření za naše peníze.Vyprat je všechny z hradu a seřezat!!!!!
7.1. | 07:41 tonny44
31
Náhlasit nevhodný komentář
Politici marodili za plný plat, svviinně zkkuurrvený, nenažraný.
6.1. | 20:03 vladisvj
67
Náhlasit nevhodný komentář
Konečně pozitivní zpráva. Který imbecil vymyslel, že se první tři dny nebudou proplácet. Právě ty 3 dny je člověku nejhůř a když přechází nemoc, tak ještě nakazí další lidi. A navíc, když si platí zdravotní pojištění. To jako ty 3 dny nemusí jíst, nebo co?
6.1. | 18:46 optimas
51
Náhlasit nevhodný komentář
A ti lepší pro jistotu ani tu dovču nebrali na vyléčení a chodili dál do práce kde nakazili půlku firmy. Tohle byl opravdu majsterštyk
6.1. | 18:44 optimas
66
Náhlasit nevhodný komentář
Líbí se mi kecy o tom jak se snížila nemocnost se zavedením teto hovadiny. Ano snížila se, protože lidi si místo nemocenské brali dovolené a po 3 dnech se vrátili do práce. Jenže do 3 týdnů lehli znova s pořádnými horečkami, protože to přechodili.
6.1. | 17:54 pe do
47
Náhlasit nevhodný komentář
Pro Kalouska a ODS byli všichni nemocní simulanti.
6.1. | 17:12 elana2
19
Náhlasit nevhodný komentář
Jenom aby to nebylo na zalepení huby a nečouhalo v tom novým zákoníku nějaký další zvěrstvo na lidi, vo kterým se ted pošuškává jen mezi některými......
6.1. | 17:09 elana2
43
Náhlasit nevhodný komentář
No tak tohle je určitě dobrý krok.Lidi co celej život jenom dřeli a dnes nic moc nemaj kromě střechy nad hlavou, tak onemocněli na 3 dny a vono jim to sakra v tom malým platu chybělo.......
6.1. | 17:05 elana2
0
Náhlasit nevhodný komentář
a
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme