Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.2. 2017 15:00
Přidají nemocným

Dobrá zpráva! Vláda podpořila navýšení nemocenské

Nemocenská
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Vláda na svém pondělním zasedání podpořila navýšení nemocenské pro dlouhodobě nemocné. Od 31. dne nemoci se nemocenská zvýší na 66 % a od 61. dne nemoci dokonce na 72 % vyměřovacího základu. Na twitteru to potvrdil předseda vlády Bohuslav Sobotka.

"Pokud bude přijat pozměňovací návrh, který připraví ministerstvo práce a sociálních věcí, dočkají se dlouhodobě nemocní zvýšení nemocenské už od roku 2018," oznámil na twitteru premiér Sobotka.

 

Vláda se v pondělí zabývala šesti možnými scénáři zvýšení nemocenské. Nakonec vybrala variantu podporovanou ministerstvem práce a sociálních věcí. Státní rozpočet by měla vyjít na 2,4 miliardy korun ročně.

 

Ministerstvo plánuje přidat návrh ve Sněmovně k již projednávané novele zákona o zdravotním pojištění. Změnu by tak kabinet mohl prosadit do říjnových voleb do Poslanecké sněmovny.

 

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) na stejné sociální síti uvedla, že vláda schválila návrat k době před škrty. "Vítám to, i když jsem jako všichni za ČSSD hlasovala pro variantu štědřejší," napsala.

 

 

Nižší varianty prosazovaly resorty ve správě hnutí ANO či Hospodářská komora ČR. Podle návrhu ministerstva financí se mělo přidávat až od čtvrtého či sedmého měsíce stonání, a to na 66 procent základu. Vyšlo by to buď na 700 milionů, nebo na 300 milionů korun. Odboráři chtěli, aby dávky stouply na 78 procent základu už po měsíci stonání.

 

Na úpravě dávek se v listopadu dohodla tripartita, na výši ale shoda nebyla. Nepadla ani na jednání lídrů koalice. Původně byly návrhy čtyři - dva ministerstva práce, jeden odborů a jeden kompromisní. Resort financí po koaliční radě doplnil další dva.

 

 

V prvních třech dnech stonání nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny. Od 15. dne se nemocenské vyplácí z nemocenského pojištění. Činí 60 procent ze základu příjmu, který tvoří jen určitá část výdělku. Maximální denní nemocenské dosahuje letos 933 korun. Člověk s průměrnou mzdou, tedy s výdělkem 27.000 korun, dostává 480 korun za den.

 

Systém nemocenského pojištění je v přebytku, který se ale v posledních letech snižuje. Loni za první tři čtvrtletí byly příjmy vyšší než výdaje o 1,7 miliardy korun. O rok dřív dosahoval přebytek 2,2 miliardy a v roce 2014 za první tři čtvrtletí pak 2,8 miliardy korun.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Amíci se nezdají: Ve vládě loni propili 26 mega! Kam se hrabe Zeman

Zákaz kávy do 18 let! Děti budou mít smůlu

vbo tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

27.2. | 14:42 skeptikus
13
..volby na obzoru, že?
27.2. | 15:00 pichav
-6
PRIDAT BY SE MELO TE RODINE !!! PATERCAT !!! CO TAM ZAS DNES KVULI DISKUZI ...
28.2. | 13:28 pichav
0
Náhlasit nevhodný komentář
ZE PRY STARY KOZAK !!! UZ TO VI !!! UZ TO VI !!! JEN JA VIM !!! ZE DRIV VEDEL KULOVY !!!§!!!
28.2. | 10:27 lvice1951
3
Náhlasit nevhodný komentář
myslim ze nemocenska by mela byt pro vsechny stejnaa ne nasi politici,policie a dalsi maji jine podminky.Vypada to ze jsou nadlidi!!!Lide co poctive drou nemaji prvni dny placene!!!
28.2. | 01:35 vsetula
1
Náhlasit nevhodný komentář
Rudolf Kozák - To je mě ale hloupá otázka !!! Proč je zablokovaná diskuze ohledně paterčat !!! I ten "NEANDRTÁLEC" to ví "PROČ" !!!
28.2. | 01:25 vsetula
0
Náhlasit nevhodný komentář
Rudolf Kozák - Pozor !!! Neurážel bych Neandrtálce !!!
27.2. | 17:54 pichav
-1
Náhlasit nevhodný komentář
PROTOZE BY KAZDY STARY KOZAK !!! S KOMUNISTICKYMI GENY !!! JIM ZAVIDEL KAZDOU KORUNU !!!! CHTEL JI PRO SEBE !!! A BECEL ZE MA MALY PLAT NEBO DUCHOD !!!! NEBO NADAVKY !!! A MEL BY NADAVKY A DALSICH X POZNAMEK !!! A VUBEC HLAVNE RASISTICKE POZNAMKY !!! BY MEL !!! TAK PROTO
27.2. | 17:44 sperma1
1
Náhlasit nevhodný komentář
a podle tvych priblblych komentaru !
27.2. | 17:43 sperma1
2
Náhlasit nevhodný komentář
!! superbuzna superdevka !! cigani vetsinou nepracuji !! a kdyby nemel kdo kopat silnice !! tak bys je kopal ty !! pro tebe by to kopani bylo jednodussi nez pro ostatni !! protoze ostatni jsou z moderni doby ale ty jsi jediny kdo je z praveku !! soudim to podle tvoji fotky !!
27.2. | 16:08 roko-lanek
4
Náhlasit nevhodný komentář
Vlada dava penize jenom celoročně opalenym ktery nikdy nepracovali.
27.2. | 15:56 sperma1
1
Náhlasit nevhodný komentář
Nejlepší je mrdaaani ze zadu !! Potom je vysoce pravdepodobne ze jak baba zatlačí !! Tak vyprdne minimálně 3-4 decka !! Potom to začne dotovat stát !! A následně ty děti zakopat do lesa !! A mate peněz jako želez !! A bez prace !! Pouzivejte mozek !!!!
27.2. | 15:17 skeptikus
3
Náhlasit nevhodný komentář
27.2. | 15:12 Petr Kelenda ..až se rozmázneš v autě a budou tě potom rok dávat dohromady, pak možná změníš názor..