Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.2. 2017 15:00
Přidají nemocným

Dobrá zpráva! Vláda podpořila navýšení nemocenské

Nemocenská
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Vláda na svém pondělním zasedání podpořila navýšení nemocenské pro dlouhodobě nemocné. Od 31. dne nemoci se nemocenská zvýší na 66 % a od 61. dne nemoci dokonce na 72 % vyměřovacího základu. Na twitteru to potvrdil předseda vlády Bohuslav Sobotka.

"Pokud bude přijat pozměňovací návrh, který připraví ministerstvo práce a sociálních věcí, dočkají se dlouhodobě nemocní zvýšení nemocenské už od roku 2018," oznámil na twitteru premiér Sobotka.

 

Vláda se v pondělí zabývala šesti možnými scénáři zvýšení nemocenské. Nakonec vybrala variantu podporovanou ministerstvem práce a sociálních věcí. Státní rozpočet by měla vyjít na 2,4 miliardy korun ročně.

 

Ministerstvo plánuje přidat návrh ve Sněmovně k již projednávané novele zákona o zdravotním pojištění. Změnu by tak kabinet mohl prosadit do říjnových voleb do Poslanecké sněmovny.

 

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) na stejné sociální síti uvedla, že vláda schválila návrat k době před škrty. "Vítám to, i když jsem jako všichni za ČSSD hlasovala pro variantu štědřejší," napsala.

 

 

Nižší varianty prosazovaly resorty ve správě hnutí ANO či Hospodářská komora ČR. Podle návrhu ministerstva financí se mělo přidávat až od čtvrtého či sedmého měsíce stonání, a to na 66 procent základu. Vyšlo by to buď na 700 milionů, nebo na 300 milionů korun. Odboráři chtěli, aby dávky stouply na 78 procent základu už po měsíci stonání.

 

Na úpravě dávek se v listopadu dohodla tripartita, na výši ale shoda nebyla. Nepadla ani na jednání lídrů koalice. Původně byly návrhy čtyři - dva ministerstva práce, jeden odborů a jeden kompromisní. Resort financí po koaliční radě doplnil další dva.

 

 

V prvních třech dnech stonání nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny. Od 15. dne se nemocenské vyplácí z nemocenského pojištění. Činí 60 procent ze základu příjmu, který tvoří jen určitá část výdělku. Maximální denní nemocenské dosahuje letos 933 korun. Člověk s průměrnou mzdou, tedy s výdělkem 27.000 korun, dostává 480 korun za den.

 

Systém nemocenského pojištění je v přebytku, který se ale v posledních letech snižuje. Loni za první tři čtvrtletí byly příjmy vyšší než výdaje o 1,7 miliardy korun. O rok dřív dosahoval přebytek 2,2 miliardy a v roce 2014 za první tři čtvrtletí pak 2,8 miliardy korun.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Amíci se nezdají: Ve vládě loni propili 26 mega! Kam se hrabe Zeman

Zákaz kávy do 18 let! Děti budou mít smůlu

vbo tn.cz / ČTK