Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.6. 2017 13:22
stát přidává

Dobrá zpráva! Vláda schválila zvyšování platů. Kdo si polepší?

Zdroj: TV Nova

Vláda schválila další navyšování platů. Od 1. července se zvednou služební tarfiy vojákům z povolání zhruba o 7 %. Průměrný plat vojáků se pohybuje kolem 31 tisíc korun.

O dalším navyšování platů informoval na Twitteru mluvčí vlády Martin Ayrer.

 

 

Ministerstvo obrany navrhovalo, aby se tarify vojáků od července zvedly nominálně ve stejné výši jako srovnatelné tarify bezpečnostních sborů. Zatímco policistům, hasičům či celníkům se od července budou zvyšovat o deset procent, vojáci dostanou navíc přibližně sedm procent. Zvýšení platů vyjde letos státní rozpočet na 319 milionů korun, včetně přídělu do fondu kulturních a sociálních potřeb to bude 434 milionů korun.

 

Lídři vládní koalice dnes ráno, a ministři později dopoledne, otevřou debatu nad rozpočtovými prioritami pro příští rok. Ministerstvo financí navrhuje schodek 50 miliard korun, který chce dodržet i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Víc peněz by mělo jít podle návrhu ministerstva na důchody, platy, sociální i nemocenské dávky či na obranu. Sobotka mezi priority přidal financování vysokých škol, investice do dopravy a spolufinancování evropských projektů.

 

Ministři mají dnes také rozhodnout, zda Česko podá žalobu k evropské směrnici ke kontrole nabývání a držení zbraní. Odmítavou pozici, kterou zastává ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), přijdou před Strakovu akademii podpořit myslivci.

 

Koalice se dohodla na prioritních zákonech

Šéfové koaličních stran se dnes také dohodli na legislativních předlohách, které chtějí ve Sněmovně prosadit do říjnových voleb. Podle předsedy sněmovního klubu ČSSD Romana Sklenáka mezi nimi nejsou insolvenční zákon, zákon o sociálním bydlení či zálohovaném výživném. Vláda je tak už neprosadí. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka novinářům řekl, že ambicí koalice je dokončit projednávání zhruba 35 návrhů, jde podle něj zejména o zákony ve druhém a třetím čtení.

 

"Už nebudeme navrhovat žádná první čtení, kromě snad registru smluv, který je koaličně dohodnut a měl by projít v devadesátce (ve zrychleném jednání) jako kompromisní řešení, takže bychom se věnovali druhým a hlavně třetím čtením," popsal dohodu šéf sněmovního klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

 

Ministři ANO podle něj označili za své priority projednávání zákona o vojenském zpravodajství, ochraně ovzduší, z ministerstva financí jde o novelu zákona o platebním styku, o bankách. Důležitý je pro ně také stavební zákon, který Sněmovně vrátil Senát. Koalice se podle Faltýnka dohodla, že bude hlasovat pro senátní znění návrhu.

mom tn.cz / ČTK