Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.7. 2017 21:38
boj o vodu

Dochází voda! Sucho je neúnosné, stát chce stavět rybníky i nádrže

Zdroj: TV Nova

Polovinu republiky trápí sucho a situace se hned tak nezlepší. Na boj proti suchu má Česko do příštích let více než 20 miliard korun. V plánu jsou nové rybníky, vodní nádrže i obnova mokřadů. Kritici ale říkají, že jen doháníme, co jsme zameškali - varování před suchem platí už 50 let.

Zase je sucho. Přibývá požárů, lidé na některých místech nemohou zalévat zahrádky, studny vyschly. A budeme si na to muset zvyknout.

 

"Za posledních sedm let tady máme potřetí relativně velké sucho. V některých územích současné vodní zdroje, které máme, asi nebudou stačit," myslí si ministr zemědělství Marian Jurečka. "Více jak padesát procent území ČR je ve stavu mírného až kritického sucha, pokud jde o ty mělké podzemní vody," dodává ministr životního prostředí Richard Brabec.

 

Více než polovina řek nemá dost vody. Nejhůř je na tom Morava, kde je také nejvysušenější půda. Velké problémy hlásí i Čechy. Výjimkou je severní část republiky.

 

 

Do boje se suchem už Česko prostřednictvím odpovědných ministerstev zainvestovalo přes 12 miliard korun z národních i evropských zdrojů. Šly zejména na menší projekty, které se snaží zajistit lepší hospodaření s vodou. Na příští roky je připraveno více než 20 miliard korun.

 

"Absolutně prioritní je udržet vodu v krajině," tvrdí Brabec. Doposud to ale bylo velmi těžké. Lidé vysušovali mokřady a narovnávali řeky. Svůj podíl na neschopnosti krajiny udržet vodu mají i zemědělci, kteří používají čím dál těžší techniku. Půda je navíc hodně zhutnělá, takže i když zaprší, voda se nemá kam vsáknout

 

"Obecně se dneska málo provádí orba, to všechno spotřebovává naftu, tak je snaha šetřit – dřív se ta půda orala mnohem více do hloubky," říká odborník Jaroslav Vrba.

 

Zásadní roli v boji se suchem mají víceúčelové vodní nádrže - jenže už se dlouho nic neudělalo a než se projeví efekt těch nových, uběhne možná čtvrt století. "Máme v této chvíli šest vodních nádrží, které máme v různé fázi rozpracovanosti," slibuje Marian Jurečka.

 

Pomoct zadržet vodu v krajině a bránit se tak účiněji suchu prý může každý. Třeba i prostým vypnutím kohoutku, když si čistí zuby.

Eliška Zvolánková/ lud TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

1.7. | 22:34 pravda1
10
Všechno vybetonujte a vyasvaltujte a voda proteče do kanálů a pryč do řek. Mizí ...
23.7. | 12:58 jkazatel
0
No ve většině případů mysleli jen na zisky. A to dělají dále. Ale až ti lidé ...
23.7. | 12:58 jkazatel
0
Náhlasit nevhodný komentář
No ve většině případů mysleli jen na zisky. A to dělají dále. Ale až ti lidé vezmou lopaty, krumpáče a vidle, to se budou divit.
9.7. | 22:10 kimy69
1
Náhlasit nevhodný komentář
Já jen doufám, že se dožiji doby, kdy budou ti, co to vše způsobili, teď myslím devastaci všeho, co fungovalo, hnáni k odpovědnosti a dočkají se svého kandelábru...
2.7. | 09:13 reypal
2
Náhlasit nevhodný komentář
Dnes nejsou zemědělci hospodáři,ale čekatelé na dotace.Hnojaři.
2.7. | 09:12 reypal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Za socializmu overale,se likvidovali hospodáři.Dřív,když měl někdo kousek půdy tak se o ni staral,ale komouši musel mít všechno velké a tak odvodňovali,betonovaly se potůčky,likvidovali meandry a tudíž se nemá voda kde udržet.O ošetřování půdy se jenom plká.Dnes se půda rabuje.Zelené hnojení,orba...
2.7. | 05:09 kalousy
6
Náhlasit nevhodný komentář
kdepak asi všude samej supermarket , remízky v prdeli ,nic nedokázali jenom všechno zkur.... Pozavírat je nechat
1.7. | 22:53 overal
3
Náhlasit nevhodný komentář
Za socialismu se budovalo, od plyšového podvodu se o tom jenom blafe!
1.7. | 22:34 pravda1
10
Náhlasit nevhodný komentář
Všechno vybetonujte a vyasvaltujte a voda proteče do kanálů a pryč do řek. Mizí louky a parky. Vše v betonu tak kam chcete aby voda vsakovala? Všechny meandry řek e regulují do betonu. Voda odteče a luhy vysychají. A teď bečíte? To už je pozdě.
1.7. | 22:19 Jiří Sataba
8
Náhlasit nevhodný komentář
Politikům to nechat do koruny zaplatit kdyby nebyly pobídky pro sumarkety nastavěné na polích ty parkoviště mohly všeny být zaštěrkované 2m hluboko na vrchu zatravňováky lepší jako velké jezero a voda by nešla do kanalizace to samé dotované plodiny řepka a kukuřice a spousta dalších věcí