Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.5. 2017 17:56
kdy se oteplí

Dočkáme se letos pořádného tepla? Ptali jsme se meteorologů

Počasí - léto - 2
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Dočkáme se letos tepla, nebo bude počasí jako na houpačce panovat i v následujících měsících? A jaké nás čeká léto? Zeptali jsme se meteorologů.

V jedné chvíli se svlékáme do trička, v druhé málem nasazujeme kulichy. Počasí si s námi v posledních týdnech hodně hraje. Dočkáme se letos typicky letního počasí? A kdy konečně přestane mrznout?

 

"Počasí minulých dnů a vlastně od počátku letošního března je opravdu hodně aprílové, ale nijak nevybočuje z dlouhodobých normálů. Ani sněhové vločky nebo ranní mrazy nejsou v první květnové dekádě nic neobvyklého, neboť jsou tzv. ledoví muži, kterých si všimli už naši předci v 19. století. Ve druhé polovině května už může být podle statistik počasí i letní, tj. s odpoledními teplotami přes 25 °C," vysvětlila Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

 

Letos to vypadá, že druhá polovina května sice přinese teploty převážně kolem 20 °C, nicméně srážek bude stále hodně. "Na stabilní slunečné počasí si budeme muset počkat nejméně do června, ani tam ale není zaručené, viz léto 2014, kdy vydrželo aprílové počasí i přes letní prázdniny," dodala meteoroložka.

 

Také podle Davida Prantla ze společnosti InMeteo je počasí v těchto dnech nevyzpytatelné. "V úterý k nám pronikl chladný vzduch ze severu. Teploty jsou tak na začátek května velmi nízké – pohybují se jen kolem 8 °C. Přitom v tomto období běžně dosahují 20 °C. Chladné počasí bude vrcholit v noci na zítřek, kdy teploty klesnou k bodu mrazu. Dorazili k nám předčasně ledoví muži," myslí si.

 

 

V dalších dnech se podle něj ovšem rychle oteplí. "Již ve čtvrtek naměříme až 20 °C. O víkendu se teploty dostanou i přes 20 °C, ale mohou se objevit přeháňky nebo bouřky. Podle současných výhledů bude v příštím týdnu oteplování pokračovat a zřejmě naměříme až letních 25 °C," řekl Prantl.

Podívejte se na dnešní předpověď počasí:

Jaké nás čeká léto

Na to, jaké bude léto, nemá letošní aprílové jaro žádný vliv. "Žádné souvislosti mezi jednotlivými ročními obdobími v počasí neexistují," popsala Honsová. Klimatologické modely zatím předpovídají, že se léto ve střední Evropě nebude výrazněji lišit od dlouhodobých normálů.

 

"Nemusíme se bát tak horkého a suchého léta jako v roce 2015. Na druhou stranu musíme tyto predikce brát s rezervou. K létu v českých podmínkách patří jak tropické dny, tak propršené s teplotami jen kolem 10 °C. Letní měsíce jsou také nejbohatší na srážky - ty vydatné jsou často spojeny s bouřkami," řekla.

 

Výhled na léto zatím podle Prantla podrobně sestavit nejde, očekává ovšem spíše teplejší léto. "Současné teplotní výkyvy nijak léto neovlivní," slíbil.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

V Mexiku patří k nejsledovanějším pořadům počasí. Až uvidíte moderátorku, hned pochopíte!

GALERIE: Další potvrzení, že se mění charakter počasí. Obyvatele Evropy překvapila polární záře!

Zrádné počasí: jak se oblékat, když je ráno zima a odpoledne horko?
Pozor na změny počasí: musíme se šetřit

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

9.5. | 16:44 Benito Juarez
4
CzechPride teplo jistí ! ☺☺
9.5. | 17:58 pichav
-7
☝ VY CO CHCETE TEPLO !!!!! TAK JDETE LASKAVE DO OSLA !!!! PZE NEJTEPLEJI JE V ...
9.5. | 20:29 bard-lidu
1
Náhlasit nevhodný komentář
Tomáš Káňa: Do týdne bude zase sucho. Pak začneme opět škemrat o vodu. To množství srážek se od mých mladých let rapidně snižuje.
9.5. | 20:27 bard-lidu
1
Náhlasit nevhodný komentář
Žádné chmury, žádné mraky, vede vás dlouhý, široký a bystrozraký ...
9.5. | 19:13 Roman Skala
1
Náhlasit nevhodný komentář
Chcete teplo? Pusťte si TV Barrandov.
9.5. | 19:06 Tomáš Káňa
2
Náhlasit nevhodný komentář
Nezapomeňta ubekovat, že není voda
9.5. | 17:58 pichav
-7
Náhlasit nevhodný komentář
☝ VY CO CHCETE TEPLO !!!!! TAK JDETE LASKAVE DO OSLA !!!! PZE NEJTEPLEJI JE V OSLU !!!! CTRVTNA VI !!!! TAKZE JDETE VSICHNI DO OSLA !!!!! A NETRAVUJTE NAS !!!! CO MAME RADI ZIMU !!!! ☝
9.5. | 16:44 Benito Juarez
4
Náhlasit nevhodný komentář
CzechPride teplo jistí ! ☺☺