Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.4. 2018 09:51
Pachatele dopadli

Řidič s dodávkou najel v Torontu do davu! Zabil 10 lidí, 15 zranil

Zdroj: TV Nova

V kanadském Torontu najel řidič dodávky do davu lidí na chodníku. Šéf tamní policie Mark Saunders potvrdil 10 obětí a 15 zraněných. Motiv zatím není jasný. Řidič z místa nehody ujel, policisté ho ale brzy vypátrali a zadrželi.

Kanadští policisté zatím pouze oznámili, že bílá dodávka najela do chodců na vytížené křižovatce ulice Yonge a Finch Avenue. Stalo se tak krátce před půl druhou odpoledne místního času, píše portál CBC News.

 

Podle prvních informací přejela dodávka obrubník a na chodníku srazila osm až deset lidí. Fotografie na sociálních sítích ukazují několik lidí ležících na zemi. První pomoc jim poskytují svědkové nehody.

 

Řidič dodávky usmrtil deset lidí. Dalších 15 jich bylo při incidentu zraněno. Uvedl to šéf torontské policie Mark Saunders, podle něhož byl řidič zadržen za méně než 30 minut od prvního ohlášení incidentu na tamní tísňovou linku 911.


15

GALERIE: V Torontu najela dodávka do lidí

Zdroj: Profimedia

V Torontu najela dodávka do lidí - 3

Hodnocení:


 

Řidič z místa nehody v dodávce ujel a byl zadržen policií za necelou půlhodinu. Motiv zatím není jasný, policie nechce spekulovat. Svědci z místa incidentu ale shodně tvrdí, že řidič jednal úmyslně a promyšleně.

 

 

"Stále shromažďujeme informace a jakmile to bude možné, sdělíme Kanaďanům více," řekl novinářům premiér Justin Trudeau, který vyjádřil soucit všem zasaženým.

 

Úřady vyzvaly obyvatele, aby se místu vyhnuli a nechali záchranáře v klidu pracovat. Provoz podzemní dráhy byl v několika stanicích přerušen, náhradní doprava se neplánuje.

 

Podle videa ze zatýkání zveřejněného kanadskými médii je patrné, že muž nejprve na zasahujícího policistu mířil pistolí a křičel "Zabij mě", zatímco strážce zákona mu vytrvale opakoval, aby si lehl na zem. Řidič nakonec pistoli zahodil a vzdal se.

 

Šéf torontské policie Mark Saunders médím řekl, že policie zadržela Minassiana, který dosud neměl žádné problémy se zákonem a policie jej nevedla na seznamu nebezpečných osob. Podle zdrojů televize CBC jde o vysokoškolského studenta žijícího na severním torontském předměstí Richmond Hill. Policie uvedla, že není spojen se žádnou teroristickou organizací.

 

 

Podle lidí, kteří Minassiana znají či znali, se nikdy neprojevoval násilně a byl spíše tichý a nenápadný. Na torontské střední škole podle spolužačky Shereen Chamiové navštěvoval lekce pro žáky s výukovým handicapem. "Nebyl společenský, ale pokud si vzpomínám, byl absolutně neškodný," řekla podle Reuters Chamiová.

 

V Torontu se nyní koná schůzka ministrů zahraniční skupiny vyspělých ekonomik G7. Policie ale v okolí hotelu Intercontinental, kde se šéfové diplomacií nacházejí, nepřijala podle agentury Reuters žádná viditelná opatření.

epa tn.cz / ČTK