Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.8. 2017 04:03
Bilance útoků

Teror ve Španělsku má 14 obětí! Řidiče dodávky zastřelila policie

Zdroj: TV Nova

Řidič dodávky, která ve čtvrtek v Barceloně zabila 13 lidí, je mrtvý. Policie ho zastřelila v noci na pátek v letovisku Cambrils. Spolu s dalšími čtyřmi muži najížděl autem do lidí, jedna žena nepřežila. Policisté hledají další podezřelé.

Španělské bezpečnostní síly jsou po útoku v Barceloně ve střehu a druhý teroristický útok zastavily hned v zárodku. V přímořském letovisku Cambrils začala pětice mužů autem najíždět do lidí, policejní hlídka ale teroristy rychle zastavila.

 

Čtyři útočníci zemřeli na místě, pátý krátce na to podlehl zraněním. Někteří z útočníků byli podle agentur AP a AFP opásáni výbušninami. Katalánská vláda ale uvedla, že šlo o atrapy. Mezi zastřelenými má být i řidič dodávky, který ve čtvrtek útočil v Barceloně.

 

Bez uvedení jména řidiče o tom informoval španělský deník El País s odvoláním na policii. Předpokládá se ale, že řidičem vražedné dodávky byl v Barceloně zřejmě sedmnáctiletý Moussa Oukabir. Policie uvedla dříve jeho jméno mezi čtyřmi podezřelými, po kterých se pátrá.

 

Teroristé v Cambrils zranili šest civilistů a jednoho policistu. Jedna sražená žena byla v kritickém stavu a v pátek v nemocnici zemřela.

 

Situaci ve Španělsku sledujeme online:

On-line reportáž

Teroristické útoky ve Španělsku

20:38

Na barcelonské třídě La Ramba demonstrují příznivci ultrapravice. Provolávají hesla proti islamizaci Evropy. Policie skupinu drží dále od jejich odpůrců.

18:41

Řidič, který ve čtvrtek v Barceloně zabil 13 lidí, je mrtvý. Byl mezi pěti útočníky, které policie zastřelila v noci na dnešek ve městě Cambrils.

18:16

Španělský rozhlas Cadena SER dnes napsal, že teroristé prchající ve čtvrtek z Barcelony zabili muže, jemuž ukradli vůz Ford Focus.

 

Agentura AP v pátek ráno uvedla s odvoláním na katalánskou vládu, že útok ve městě Cambrils je propojený se čtvrtečním útokem v centru Barcelony, kde ve čtvrti La Rambla najela bílá dodávka do lidí na chodníku. Zemřelo 13 lidí, 100 bylo zraněno.

 

Místní média informovala, že řidič z bílé dodávky vystoupil a dal se na útěk. Pátraly po něm desítky policistů, kteří také uzavřeli celé okolí a vyzvali obyvatele, aby v centru nevycházeli z domovů. Zároveň požádali o uzavření metra a železnice.

 

Jste v Barceloně? Byli jste vy nebo vaši známí svědky teroristického útoku? Ozvěte se nám na zpravy@nova.cz nebo volejte na 606 09 09 09

 

 

Policisté zpočátku z útoku podezírali Drisse Oukabira, jehož doklady byly nalezeny v dodávce, kterou si útočník nebo útočníci před nedávnem půjčili ve městě Santa Perpetua de la Mogada. Podezřelý Driss Oukabir původem z Maroka se policistům po útoku údajně sám přihlásil s tím, že mu byly jeho osobní doklady odcizeny jeho mladším bratrem.

 

Poté, co policisté neprodyšně uzavřeli okolí útoku, došlo na jednom z kontrolních stanovišť k vážnému incidentu, kdy se řidič jednoho z kontrolovaných vozidel pokusil projet zátarasy a přitom zranil policistu, kterému zlomil stehenní kost.

 

Následující video obsahuje drastické záběry:

 

Při následné přestřelce byl řidič zastřelen ve městečku Sant Just Desvern ležícím 10 kilometrů od Barcelony. Náčelník katalánské policie Trapero na noční tiskové konferenci uvedl, že muž nebyl s útokem v Barceloně nijak spojený.

 

K zodpovědnosti za útok se už ve čtvrtek přihlásil Islámský stát. Uvedla to jeho tisková agentura Amaq. "Útočníci z Barcelony jsou vojáci Islámského státu a operaci provedli na příkaz velení chalífátu cílit na koaliční země," stojí ve zprávě.

 

ISIS se často hlásí i k útokům, kteří spáchali tzv. osamělí vlci, tedy bojovníci inspirovaní radikální ideologií, kteří ale neměli žádné přímé napojení na teroristy. Rita Katzová z agentury SITE, která monitoruje aktivitu teroristů na internetu ale upozornila, že oficiálnímu prohlášení ISIS předcházely oslavy jeho stoupenců, které naznačují, že o útoku zřejmě věděli dopředu a očekávali ho.

 

112

GALERIE: Teror v Barceloně

Zdroj: ČTK

Teroristický útok v Barceloně

Hodnocení:

 

 

Češi mezi mrtvými ani zraněnými zřejmě nejsou, uvedlo to ministerstvo zahraničí na twitteru. Čerpá z informací katalánské vlády, podle které útok zasáhl občany 34 zemí, žádný z nich by ale neměl být z České republiky.

 

Útok odsoudil mimo jiné španělský královský palác. "Jsou to vrazi, jednoduše kriminálníci, kteří nás nebudou terorizovat. Celé Španělsko je s Barcelonou," napsal palác v prohlášení. Také španělský premiér Mariano Rajoy uvedl, že teroristé "nikdy neporazí jednotný národ, který miluje svobodu."

 

 

Smutek nad událostí vyjádřili například předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, šéf Evropské rady Donald Tusk a další unijní představitelé, britská premiérka Theresa Mayová, německá kancléřka Angela Merkelová či francouzský prezident Emmanuel Macron.

 

Účast a nabídku pomoci vyjádřil americký prezident Donald Trump i ministr zahraničí Rex Tillerson. Ruský prezident Vladimir Putin vyzval k celosvětovému boji proti terorismu a svůj smutek projevil i papež František. Upřímnou soustrast a podporu vyslovily i fotbalové hvězdy Lionel Messi s Cristianem Ronaldem a klub FC Barcelona. Jak na útoky reagovali světoví politici zjistíte ZDE.

 

Na reportáž TV Nova o útoku v Barceloně se můžete podívat zde:

 

Třída La Rambla je nejrušnější ulicí Barcelony, táhne se v délce asi 1,2 kilometru k přístavu. Je lemována stromy a desítkami obchodů, restaurací, kaváren a barů. Je vyhledávaným místem turistů a za pěkného počasí tam vystupují různí umělci. V její blízkosti jsou muzea, kostely, barcelonská katedrála a kolem je několik stanic metra.

 

Čtvrteční útok je podle tisku nejhorším ve Španělsku od roku 2004, kdy islamističtí teroristé zaútočili na vlaky v Madridu. Při nich 11. března 2004 explodovalo několik bomb ve vlacích. Zemřelo 191 lidí a na 1841 osob bylo zraněno. Pachateli útoku byli islamisté, z nichž někteří spáchali sebevraždu v dubnu 2004 při zátahu policistů na jejich úkryt, další byli odsouzeni k dlouholetým trestům.

 

 

Barcelona nezažila útok podobných rozměrů od roku 1987, kdy při výbuchu nálože v supermarketu zemřelo 21 osob a 45 bylo zraněno. Čin spáchala separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA).

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak zachovat CHLADNOU HLAVU v krizové situaci? Zkroťte svou paniku a jednejte v klidu!

tn.cz / ČTK