Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 2. 2018
slušné chování

Dodržujte na sjezdovkách tato pravidla, při sporech pomohou

Lyžování
Zdroj: Profimedia

Zimní sezóna je stále v plném proudu, sjezdovky jsou tak plné lidí. Díky tomu se zvyšuje i počet nehod, při kterých je často nutné následně platit různé částky za hospitalizaci, léčbu, ušlý zisk a podobně. Spoustu lidí spoléhá na pojištěním, málokdo už ale tuší, že při nedodržení pravidel mezinárodního svazu vám pojišťovna nemusí proplatit nic.

Během dovolené na horách může dojít i na velmi nepříjemné situace, kdy se při kolizi s jiným lyžařem zraníte nebo si zničíte vybavení. K úrazům dochází často a k jejich minimalizování je nutné dodržovat jednoduchá pravidla mezinárodní lyžařské asociace (FIS).

 

Ačkoliv nejsou pravidla závazným právním předpisem, zejména při sjednaném pojištění je dobré je dodržovat, protože pojišťovny na porušování pravidel přihlížejí a mohou vám plnění v krajním případě zcela odmítnout.

 

Desítka pravidel pro chování lyžařů a snowboardistů na sjezdovce není nijak složitá, jedná se spíše o podmínky ohleduplnosti a slušného chování.

 

 

Deset pravidel FIS:

1. Respektujte ostatní
Lyžař nebo snowboardista by se měl chovat tak, aby neohrozil nebo nepoškodil ostatní.

 

2. Kontrola rychlosti lyží nebo snowboardu
Lyžař nebo snowboardista musí mít svůj pohyb pod kontrolou. Musí přizpůsobit svou rychlost a způsob jízdy jeho schopnostem a panujícím podmínkám; sněhu a počasí a také hustotě provozu.

 

3. Výběr trasy
Lyžař nebo snowboardista musí vybírat trasu tak, aby neohrozil ostatní před sebou.

 

4. Předjíždění
Lyžař nebo snowboardista může předjíždět ostatní spodem i vrchem a také zprava a zleva, musí ale zanechat dostatek místa, aby mohl předjížděný provést jakýkoliv dobrovolný i nedobrovolný pohyb.

 

5. Vstup, start a pohyb nahoru
Lyžař nebo snowboardista, který vjíždí na označenou sjezdovku, rozjíždí se nebo stoupá vzhůru se musí vždy rozhlédnout po sjezdovce, aby se přesvědčil, zda to může provést, aniž by ohrozil ostatní.

 

6. Zastavovaní na sjzedovce
Lyžař nebo snowboardista by se měl, pokud to není zcela nutné, vyhnout zastavování v úzkých místech nebo tam, kde je výrazně snížená viditelnost. V případě pádu v těchto místech musí lyžař nebo snowboardista co nejrychleji místo opustit.

 

7. Výstup nebo sestup pěšky
Lyžař nebo snowboardista, který se pohybuje pěšky, musí jít po kraji sjezdovky.

 

8. Respektujte značky a nařízení
Lyžař nebo snowboardista musí respektovat všechny značky a nařízení.

 

9. Asistence
V případě nehody je každý lyžař nebo snowboardista povinen pomoci.

 

10. Identifikace
Každý lyžař nebo snowboardista a svědci, ať už jsou poškozenými, nebo viníky, jsou v případě nehody povinni vyměnit si jména a adresy.

 

klma TN.cz

Partneři reklama

Harrachov - DOBRÁ ZIMNÍ ADRESA... Perfektně upravené sjezdovky a spousta zábavy na horách
KOHÚTKA - JAVORNÍKY, lyžování pro náročné i začátečníky!
Reklama