Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.12. 2016 21:43
pošta stávkuje

Přijdou dárky? Zaměstnanci České pošty jdou před Vánoci do stávky!

Zdroj: TV Nova

Část zaměstnanců České pošty vstoupí před Vánoci do výstražné stávky. Chtějí zvýšení platů o 2500 korun.

Tři menší odborové svazy České pošty vyhlásily na 19. prosince dvouhodinovou výstražnou stávku. Protestu kvůli požadavku na zvýšení mezd o 2500 Kč měsíčně se zúčastní kolem 6000 lidí, tedy pětina zaměstnanců podniku, sdělil dnes ČTK předseda stávkového výboru Evžen Dvorský.

 

Protestovat bude Odborové hnutí zaměstnanců České pošty, SOS-21 a Nezávislý odborový sněm České pošty. Oznámily to dnes v dopise generálnímu řediteli České pošty Martinu Elkánovi. Na poště je celkem devět odborových organizací, ty největší se ke stávce nepřipojí.

 

 

V pondělí 19. prosince přeruší stávkující zaměstnanci práci mezi 17:00 a 19:00 hodinou. Odboráři zároveň varovali, že budou pokračovat rotující stávkou celý den 22. prosince. "Doufáme, že tímto krokem přimějeme vedení České pošty, zřizovatele ministerstvo vnitra a stát, aby se problematikou nízkých mezd svých zaměstnanců začal konstruktivně zabývat," uvedl předseda SOS-21 Petr Pohl.

 

Česká pošta se před třemi týdny dohodla s většinou odborových organizací, že navýší od dubna tarifní mzdy pracovníků v provozu o 2,6 procenta, tedy v průměru asi o 550 Kč. Podle Pohla je průměrná mzda v podniku 21.400 Kč, téměř 6000 Kč pod celostátním průměrem.

 

 

Prosinec představuje pro Českou poštu provozně nejexponovanější část roku, kdy počet balíkových zásilek roste až na dvojnásobek.

 

Česká pošta zaměstnává přes 30.000 lidí, z toho víc než 90 procent je v provozu a obchodu. Podnik má 3200 poboček. Pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun. Zisk zvýšila kompenzace od státu za poskytování takzvané univerzální služby, tedy základních služeb v celé ČR. Podle novely zákona o poštovních službách je její maximální výše za loňský rok 700 milionů korun. Výnosy pošty za loňský rok vzrostly o téměř šest procent na 20,26 miliardy korun.

 

Vedení pošty považuje vyhlášenou stávku za nezákonnou

Česká pošta považuje stávku za nezákonnou. ČTK to řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík. "Na výzvu vedení, že nebyly vyčerpány všechny možnosti, které předchází případné stávce, a že stávka by poškodila firmu, její zaměstnance a zákazníky, předseda stávkového výboru Evžen Dvorský prohlásil, že je mu to jedno. Jednání menšinových odborů je chaotické a jejich představitelé neustále mění své názory a požadavky," uvedl Vitík. Menšinové odbory podle něj nesplnily své povinnosti zejména tím, že nepředložily seznamy stávkujících a pracovišť, na kterých stávka bude.

 

Dvorský tvrdí, že stávkový výbor požádal písemně vedení pošty o poskytnutí seznamu zaměstnanců a pracovišť pro vytvoření přehledu stávkujících, ale to mu prý podklady odmítlo vydat. Na poště je celkem devět odborových centrál, velké organizace se k protestu nepřipojí.

 

 

 

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

12.12. | 12:01 hladik josef
12
Nějaké hodiny to nemá vůbec cenu.Chce to alespoň dva nebo tří dni,abyse ...
12.12. | 13:53 pichav
-2
VSEMOHOUCI VAM VYSABOTUJE VANOCE !!!! PRES CESKOU POSTU !!!! TO JE PEKNY KALIBR ...
13.12. | 16:49 lvice1951
-2
Náhlasit nevhodný komentář
to je dobre meli by jim pridat jako si pridavaji poslanci a ne petistovku!!!
13.12. | 08:49 reypal
3
Náhlasit nevhodný komentář
Pošta nedělá dobře,co má.Každou chvíli dohledávám zásilku,o dopisech ani nemluvit,protože ani nezjistím,kolik se jich "ztratilo".Vedení pošty si stěžuje na nedostatek prostředků.O kolik přišlo vedení díky tomu,že nedělají řádně to,co mají?Co "socanskej" ministránku? Je to tvoje ...
13.12. | 07:14 gogito0312
0
Náhlasit nevhodný komentář
Co se týká doručování balíčků, česká pošta není tak špatná. Znám mnohem více problémových dopravců. Jen nechápu, proč by měli mít celoroční zvýšení platu, když největší nával mají poslední dva měsíce v roce. Dá se to přece řešit pomocí prémií a ne celoročním zvýšením platu.
13.12. | 06:34 novobilskyy
5
Náhlasit nevhodný komentář
Česká pošta je nejdrašší a snad nejhorší zásilková služba na celémsvětě.to si rači pro ten balík zajedu autem třeba do Prahy.
12.12. | 21:44 allanaldik
1
Náhlasit nevhodný komentář
kdyz ctu prispevky od diskutujicich a kouknu na minusy, tak si myslim treba jako ted ze jsou vsichni postaci, jindy zas policiste,lekari,ucitele, sestricky,tiraci,taxikari, mohl bych pokracovat,Tak nevim ale vypada to ze co cech to milion zamestnani jak to vsichni stihnou tolik zamestnani?VSEZNALCI?
12.12. | 21:32 Katarzyna Mikolajczyk
0
Náhlasit nevhodný komentář
nejdriv at zacnou poradne makat.a ne s linosti vchazuji cizi postu nekomu jinemu a pak prechazuji chybu s posty na druchou postu.at zacnou makat a donasaji penize duchodcum na cas a ne ze nechce se jim zvonit na zvonek tak odnese penize spadky na postu a do schranki vchodi kus papirua rychle odejde
12.12. | 19:09 romca2110
3
Náhlasit nevhodný komentář
a za co u nás je 6 přepážek a dvě ženské tam sedí ,fronta že si není kam sednout a stoupnout,vyvolají číslo a když nikdo nejde tak si píšou sms a je to v Kralupech
12.12. | 13:53 pichav
-2
Náhlasit nevhodný komentář
VSEMOHOUCI VAM VYSABOTUJE VANOCE !!!! PRES CESKOU POSTU !!!! TO JE PEKNY KALIBR !!!!! PROTOZE CESKA POSTA JE VELKA !!!!! VSEMOHOUCI VI JAK NEJPRODUKTIVNEJI ZASAHNOUT VE ZRUSENI VANOC !!!!! JAKO ODPLATU ZA ZNASILNENI JEZISKA KOMERCI !!!!!
12.12. | 13:49 allanaldik
0
Náhlasit nevhodný komentář
posilat darky pres postu dela jen blazen. Mam z drivejska vyskouseno, ne na konci roku ze se balik ze 100% nedostal ke me do 3 dnu a to jeste do vlastich rukou. Na poste mi vzdy rekli ze do vlastnich rukou to davaj i u nich a ne jen na adrese prijemce. Takze posta? NE, NE uz nikdy.
12.12. | 13:08 luisina4
6
Náhlasit nevhodný komentář
Pošťáci by měli držet basu a stávkovat všichni. Pro tu almužnu, co dostávají, se nemusí ničeho bát.