Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.6. 2017 22:18
dojemný příběh

Terezce (12) se zastavilo srdce. Život jí zachránili dva policisté

Zdroj: TV Nova

Unikátní zásah se podařil dvěma policistům z Mimoně - Janu Kohoutkovi a Václavu Serdelovi. Pomocí přenosného defibrilátoru zachránili život vůbec nejmladšímu člověku v Česku - dvanáctileté dívce.

V ohrožení byla dívka z Kuřívod na Českolipsku, které během spánku přestalo fungovat srdce. Policisté byli k místu nejblíže, proto dispečink záchranářů poslal na místo právě jejich hlídku."Abyste se nelekla, že k vám přijede ještě policie, jo? Nic se neděje. Ale přijede s přístrojem, který také bude dceři pomáhat," varovala podle záznamu z tísňové linky dispečerka rodiče.

 

Rodiče dvanáctileté Terezky v noci probudilo její chrčení. Okamžitě volali záchranáře a ti hned na mapě viděli, že policisté jsou asi deset kilometrů od domu. Tedy blíž než záchranáři. "V dnešní době už rozhodují vteřiny. Kdo tam bude dřív a kdo dřív dá ten výboj, tak má šanci toho člověka dostat zpátky do reálného života. Bez následků," vysvětlil volbu libereckých záchranářů Michael Georgiev.

 

 

Policejní hlídka vyjela do domu v Kuřívodech u Stráže pod Ralskem dorazila za 4,5 minuty. "Malou jsme našli v dětským pokoji ležet na zádech. Jenom lapala po dechu," popisuje okamžiky zásahu jeden z dvojice policistů, Václav Serdel. "Já jsem obsluhoval defibrilační přístroj. Kolega okamžitě zahájil srdeční masáž," doplnil ho druhý zasahující policista Jan Kohoutek.

 

Přiložte elektrody na holou hruď pacienta dle obrázku. Záznam z tísňové linky zaznamenal i úlevný okamžik policstů i rodiny: "Jeden výboj nám to vyhodnotilo, že je potřeba, tak jsme dali výboj. A pak nám po masáži už naskočila!"

 

 

"A pak už jsem cítil, že to srdíčko začalo bušit," dodal policista Václav Serdel. "Nepopsatelný okamžik," doplnil ho kolega Jan Kohoutek.

 

Policisté si navíc připsali i jeden rekord. Dvanáctiletá dívka je nejmladší takto zachráněnou pacientkou. "Byl to unikátní zásah v rámci České republiky, kdy hlídka Policie ČR zasahovala s defibrilátorem na takhle mladém pacientovi," potvrdil mluvčí záchranářů Michael Georgiev.

 

Záchranáři pak dívku transportovali do nemocnice. "Doufám, že ta holčina bude úplně v pořádku, že to nebude mít žádný následky a plně se zotaví," přál si ještě policista Václav Serdel.

tn.cz / gar
Reklama