Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.8. 2017 07:39
nehody a pokuty

Dostali jste v Chorvatsku pokutu? Rychle zaplaťte, jinak hrozí vězení

Pokuta
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Tisíce Čechů míří na dovolenou k moři vlastním autem. A i když jsou sebevíc opatrní, mohou se stát účastníky dopravní nehody. V takovém případě je důležité vědět, co je třeba udělat. Například v Chorvatsku je totiž praxe jiná než v Česku a za neuhrazení pokut ve stanovené lhůtě můžete skončit i ve vězení.

O tom, jak se při nehodě v Chorvatsku chovat, informují odborníci z Ústředního automotoklubu (ÚAMK). Vždy mějte na paměti, že stejně jako v mnoha dalších zemích, i v Chorvatsku musíte mít v případě havárie záznam o dopravní nehodě. 

 

"Bez potvrzení o nehodě nesmíte vycestovat z Chorvatska. Tudíž, první je zvednout telefon a volat na číslo 192, a vyčkat příjezdu policie. Samozřejmě, pokud je nezbytné hýbat s vozidlem, vzhledem k zablokování dopravy, je na místě vyznačit na vozovce polohu vozidel. Také je vhodné vše nafotit například na mobilní telefon," uvádí mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

 

Za to, že vozidlo překáží po havárii provozu, hrozí pokuta ve výši 500 HRK (asi 66 euro). Ovšem až desetkrát tolik - od 2 000 do 5 000 HRK (do 658 euro) - hrozí tomu, kdo nechce poskytnout informace pro dalšího účastníka nehody o sobě nebo vozidle, případně nechce vyplnit Evropskou správu o nehodě.

 

 

Pokud došlo k újmě na zdraví, je vždy povinnost zavolat policii. Pro zahraniční motoristy v zásadě taková nutnost vyplývá i v případě havárie jen s poškozením auta. Cizinec totiž pro odjezd ze země musí mít potvrzení od policie o dané havárii.

 

Je na místě si pamatovat, že chorvatská policie nevystavuje záznam o dopravní nehodě (zapisnik o očevidu) na místě. Ten vystaví jen policie na příslušném policejním oddělení, a za to je účtován správní poplatek 20 HRK.

 

Jiná pravidla, na rozdíl od českých, platí také v případě, že nejste ochoten zaplatit na místě pokutu za přestupek, kterou vám stanovila chorvatská policie, která vás zadržela. Pokud zaplatíte na místě, je obvykle pokuta snížena na polovinu.

 

 

Zcela jinak je tomu, když odmítnete zaplatit. V tom případě může policie cizinci zadržet cestovní doklad a o případu telefonicky informuje územně příslušný Přestupkový soud. Ten stanoví datum a čas konání o vašem přestupku, což vám na místě sdělí policie. Obvykle je to následující první pracovní den po spáchání přestupku.

 

Přestupkový soud rozhodne o daném přestupku cizince a teprve následně, po zaplacení stanovené sankce, policie vrátí cizinci průkaz totožnosti. Jestliže takovou částku na místě motorista nemá, je mu určena lhůta, do kdy je třeba částku uhradit. Pokud se tak nestane, je automaticky peněžitý trest změněn na trest odnětí svobody. Ten v případě přítomnosti v Chorvatsku musí cizinec nastoupit okamžitě. Pokud již odcestoval, bude trest vyžadován při možné příští návštěvě a kontrole policejními nebo jinými státními orgány.

 

Naopak, když stanovenou částku uhradí motorista ve stanovené lhůtě, považuje se za uhrazenou celá částka, i když budou zaplaceny její dvě třetiny.

 

Odborníci ÚAMK znovu upozorňují na fakt, že předpisy spojené s dopravními nehodami, vymáhání pokut a další okolnosti se liší i v Chorvatsku, byť je součástí EU.

 

V Chorvatsku můžete dostat pokutu nejen jako řidiči, ale i jako chodci - třeba za sundaná trička! Více v reportáži:

 

mom TN.cz