Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.7. 2017 21:20
tvrdé střety

Dozvuky G20: Lídři odjeli, násilné protesty pokračovaly dál

Zdroj: TV Nova

Summit G20 v německém Hamburku sice včera skončil. Ale v ulicích města se přesto protestovalo dál. V noci na dnešek museli těžkooděnci proti několika stovkám extrémistů, kteří po nich házeli lahve a dlažební kostky, opět použít vodní děla a slzný plyn. Kolem dvou set policistů je zraněných.

50 000 demonstrantů v ulicích skandujících za zvuku elektronické hudby antikapitalistická hesla, tak včera vypadal Hamburk za bílého dne. S příchodem tmy se ale situace dramaticky mění. Přibližně pětistovka extremistů hází směrem k policistům světlice a dlažební kostky. Odpovědí jsou jim vodní děla.

 

Agresivita, rozbíjení výloh, rabování obchodů nebo zapalování aut provázely summit G20 už od pátku. Při střetech bylo zraněno okolo dvou stovek policistů. Škody se podle prvotních odhadů pohybují v řádu milionů korun.

 

Policistům a hasičům, kteří s nasazením vlastního života zajišťovali politikům i obyvatelům města bezpečí, přijela osobně poděkovat německá kancléřka Angela Merkelová.

 

"Myslím, že hlavní myšlenkou je, že Německo je připravené hostit takové summity a zajistit na nich bezpečnost. Dosáhli jsme solidních výsledků," chválila Merkelová.

 

Vlna kritiky se naopak snesla na starostu Hamburku, který varování policistů před nepokoji podcenil a místním sliboval, že si vrcholného setkání světových lídrů ani nevšimnou. Podle některých policejních špiček by měl přemýšlet o rezignaci.

 

 

Znát jsou už ale i pozitivní dopady summitu. Na jihozápadě Sýrie v neděli začalo platit příměří mezi vládními vojsky a vzbouřenci, které v Hamburku při osobním setkání stvrdili prezidenti Donald Trump a Vladimír Putin.
 

tn.cz / TV Nova