Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 12. 2017
Anketa Jak tohle dopadne?

Dráhy zavádí u Prahy noční vlaky. Budou plné opilců, bojí se lidé

Muž ve vlaku
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Se změnou jízdního řádu přichází v okolí Prahy jedna novinka. O víkendu přidávají České dráhy noční osobní vlaky do měst v okolí Prahy. Kromě cestujících, kteří novou službu chválí, se ale také objevily kritické hlasy. Část pasažérů se obává, jak to v takových vlacích bude vypadat.

Už od 10. prosince se Středočeši, kteří si v pátek nebo v sobotu večer protáhnou svůj pobyt v Praze do pozdních nočních hodin, snáze dostanou domů. Třeba obyvatelé Kolínska museli buďto stihnout poslední večerní vlak odjíždějící krátce po půlnoci, nebo museli čekat až do tři čtvrtě na čtyři ráno, kdy vyjížděl první ranní vlak. Od nového jízdního řádu budou o víkendu moci využít také vlak v půl třetí ráno.

 

Z Hlavního nádraží bude v půl třetí odjíždět hned osm vlaků. Ve stejnou chvíli vyrazí osobní vlaky do Benešova, Berouna, Čerčan, Kralup nad Vltavou, Kladna, Mělníka a do Kolína, kam pojedou vlaky přes Nymburk i Český Brod.

 

Ne všichni ale novinku ocenili, když se víkendovým nočním rozjezdem, jak odborníci změnu pokřtili, pochlubila na svém facebookovém profilu Pražská integrovaná doprava (PID), rozhořela se pod příspěvkem bouřlivá diskuze.

 

"Vlaky plné bezdomovců, feťáků a jiných problémových lidí. Super práce. Ať si to jdou pak zkusit ti co to vymysleli," píše Petr. PID se brání, že očekává, že to v nočních vlacích bude vypadat podobně jako v posledních večerních nebo prvních ranních vlacích.

 

 

Za hroznou považuje noční dopravu také Martin. "Přes 50 % cestujících využívajících dopravu v tomto čase jsou opilci. Ten hluk, který vytvářejí, z té cesty dělá jízdu hrůzy a ten zápach, který ti unavení lidé vydávají, je fakt strašnej!" rozčiluje se.

 

Jiný přispěvatel ale rozhodnutí zavést noční vlaky chválí. "Pořád lepší vozit lidi z hospody hromadnou dopravou, než když usednou opilí za volat. Za mě dobrý krok. Praha je prostě světová metropole, kde to i v noci žije a ty lidi se pak musí dostat nějak domů. Nehledě na to, že noční spoje využívá na cestu domů i spousta zaměstnanců těch hospod, obchodních center, kin a divadel a ti třeba taky bydlí za Prahou," píše Olaf.

 

Průvodčím, kteří se do diskuze zapojili, se změna nelíbí. "Nejde o to co opilec udělá nám (i když už po mě taky frajer hodil skleněnou flaškou) ale o to, co udělají v tom vlaku. A to, že jako vlakvedoucí/průvodčí za tyhle zmetky máme zodpovědnost. O poblitých panťácích/katrech nemluvím, ve finále jaký si to cestující udělají takový to mají," píše Tomáš.

 

 

A připojil i zkušenost z minulého víkendu z nočního vlaku z pražských Vršovic do mělníka, který z Prahy odjíždí ve 22:42. "Byla sranda. Nedojeli jsme ani na hlavák a už dvě vylitá piva. Paní, co o sobě nevěděla a asi ani to, že je ve vlaku. Noční vlaky jsou zlo!" trvá na svém průvodčí Tomáš.

 

Anketa

Mají noční vlaky smysl?

Hlasovalo 277 lidí.
"Už se na to těšíme. Když vidím, co o víkendech jezdí ráno v 9303 (vlak v 3:48 z Masarykova nádraží, pozn. red.) na Kolín, to je vždycky skvělé tohle vozit," dodává Vojta. Další diskutující doufají, že ve vlaku bude jezdit ochranka.

 

To, jak se noční vlaky osvědčí, se ukáže velmi brzy. První noční rozjezd bude cestujícím k dispozici už tuto neděli. PID uvedl, že pokud budou noční rozjezd cestující využívat, bude prostor na případné rozšíření této služby.

vbo TN.cz
Reklama