Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.4. 2017 20:43
Nebezpečí útoku

Teror ve Francii zmařili tajní agenti! Za pět minut dvanáct!

Teroristický útok ve francouzském Nice - 13
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek

Francouzské úřady dnes oznámily, že se podařilo odvrátit zřejmě bezprostřední hrozbu teroristického útoku, když policie dopoledne v Marseilli zadržela dva muže, kteří chystali atentát.

Podle ministra vnitra Matthiase Fekla jde o francouzské občany ve věku 23 a 29 let. Jaký měl být cíl útoku před prvním kolem prezidentských voleb, neřekl.


Zadržení nebezpečných osob, o němž předtím informovala některá média, ministr potvrdil na tiskové konferenci. Upřesnil, že muže zajistila mezi desátou a jedenáctou hodinou tajná služba DGSI ve spolupráci se speciální policejní zásahovou jednotkou RAID, která bývá nasazována v případech spojených s organizovaným zločinem nebo terorismem.


V bytě, který si pronajal jeden z dvojice mužů podezřelých z přípravy teroristického činu před francouzskými prezidentskými volbami, byly dnes ráno nalezeny tři kilogramy výbušniny, zbraně, munice, několik mobilních telefonů a vlajka takzvaného Islámského státu


"Tito dva zradikalizovaní muži francouzské státní příslušnosti, narození jeden v roce 1987 a druhý v roce 1993, měli v úmyslu spáchat ve velmi krátké době, tím myslím v nejbližších dnech, atentát na francouzském území," uvedl ministr vnitra pět dní před prvním kolem voleb nové hlavy státu.


List Le Journal Du Dimanche (JDD) v neděli informoval, že DSGI minulý týden varovala hlavní prezidentské kandidáty před vážnou hrozbou útoků na ně a na jejich akce v předvolební kampani. Fekl se ale na dnešní tiskové konferenci nezmínil o tom, jaký cíl si zadržení vybrali.Uvedl, že vyšetřování pokračuje. "Zabezpečovací a vyčišťovací operace právě probíhají" ve 3. okresu Marseille, kde byli radikálové zadrženi, dodal.


"Několik dní před velkou volební události naší země chci připomenout, že bylo podniknuto vše nezbytné pro zajištění bezpečnosti této akce, která je významná pro naši demokracii," prohlásil rovněž Fekl. Podle něj jsou složky ministerstva vnitra "v naprosté a dosud nevídané" pohotovosti. Dodal, že po celé Francii bude rozmístěno více než 50.000 policistů a vojáků, kteří budou zajišťovat bezpečnost voleb, a to zejména v 67 000 volebních střediscích.


Podle televizní stanice BFMTV byla dvojice zatčena v rámci vyšetřování, které bylo zahájeno začátkem předminulého týdne v Paříži. Týkalo se podezření z kriminálního a teroristického spolčení a z porušení zákona, který se týká zbraní v souvislosti s teroristickými aktivitami.Zdroje BFMTV sdělily, že při prohlídce jednoho marseillského bytu související s dnešním zatčením byly nalezeny improvizované výbušniny TATP (triaceton triperoxid). Tato látka bývá často používána právě při teroristických útocích.


První vyšetřování bylo podle citovaných zdrojů zahájeno 5. dubna proti staršímu ze zadržených mužů po zjištění indicií naznačujících přípravu brzkého násilného činu. Druhé, obdobné vyšetřování vedené proti mladšímu z dvojice začalo 10. dubna. Postupně se pak zjistilo, že oba připravují stejný útok.

tn.cz / ČTK
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama