Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 2. 2018
Koukejte, jak vypadá dnes

Dřív se mu smál celý internet. Teď Tom vyvíjel nejnovější raketu

Falcon Heavy
Zdroj: Profimedia, Facebook

Fotka jeho a tří kamarádů obletěla svět. V Česku ji sdílely tisíce lidí jako "brutální pařba informatiků". Obrázek vznikl na matematické olympiádě v Polsku. Tomasz Czajka je po 21 letech v Polsku znovu za hvězdu. Teď se mu ale rozhodně nikdo nesměje. Czajka byl totiž členem týmu společnosti SpaceX, který v úterý vyslal do vesmíru nejsilnější současnou raketu.

Fotografie čtyř chlapců v jídelně vyfocená během matematické olympiády ve Zwardoni v roce 1997 se stala hitem internetu. V Polsku se mladíkům přezdívalo "sweterkowa cztwórka". V Česku lidé sdíleli fotku s textem "brutální pařba informatiků".

 

Jedním z vyfocených mladíků je i Tomasz Czajka. Na snímku je ten druhý zleva, jediný bez brýlí. Podle webu PixelPost.pl skončil v matematické soutěži Czajka druhý. Stříbrnou příčku obsadil i v následujícím ročníku.

 

Jeho brilantní mozek mu ale záhy zajistil doslova hvězdnou kariéru. Tomasz začal v roce 2000 studovat na univerzitě ve Varšavě. Získal ale stipendium na prestižní Purdue University ve Spojených státech. A v zámoří už Czajka zůstal.

 

Tomasz Czajka
Zdroj: facebook

 

Nejprve pracoval pro Google, kde podle polského bulváru bral v přepočtu 4 miliony korun ročně! Přetáhla jej ale společnost SpaceX miliardáře Elona Muska.

 

Czajka byl teď členem týmu, který připravoval start nové rakety Falcon Heavy. Podle svého profilu na profesní síti Linkedin je Czajka inženýrem zodpovědný za software rakety. Žádná jiná raketa není schopna vynést na oběžnou dráhu tak těžký náklad, jako Falcon Heavy.

 

 

 

Fotografii sporťáku Tesla a figurínou Starmana, které Falcon Heavy při svém prvním letu vynesl na oběžnou dráhu, sdílel Czajka na svém facebooku. Na hrdinu slavné fotografie si vzpomněli i v Polsku, kde jeho příběh připomněla řada médií. I další tři vyfocení mladíci

vbo TN.cz
Reklama