Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.2. 2017 14:48
migrační krize

Duka: Na ulicích to vypadá jako v roce 1939 při mobilizaci

Dominik Duka
Zdroj: Mediafax

Společnost je podle kardinála Dominika Duky rozdělena mnoha faktory, vnějšími i vnitřními. Z vnějších faktorů zdůraznil kardinál Duka migraci. Podle něj je vztah národa k uprchlíkům jiný, něž se o něm ve skutečnosti hovoří. Zároveň je třeba si podle něj uvědomit, že již nežijeme v normální prostředí, na ulicích to vypadá jako v roce 1939, kdy byla mobilizace. "Můžeme tedy říci, že nevnímáme současnou migraci jako ohrožení?" ptá se karidnál Duka v rozhovoru s Renatou Kalenskou pro Seznam Zprávy.

Podle kardinála Duky je pohled české společnosti pomluvou, česká společnost podle něj nemůže být protiuprchlická, protože tu žádní uprchlíci nejsou. Většina obyvatelstva ví a zná problematiku neregulované migrace z okolních zemí, ale neexistuje celospolečenský konsenzus.

Reklama

 

Migrace podle něj musí být regulovaná, v současné době se staly určité chyby. Kardinál vidí zlepšení v tom, že například Německo změnilo svůj dosavadní postoj a začíná ekonomické migranty vracet.

 

I přesto podle něj nepanuje normální stav, v ulicích Paříže a Vatikánu to vypadá jako v roce 1939 před začátkem války. "Mám dojem, že Vatikán bude okupován, protože ze všech postraních ulic vidím, že se na mě zaměřují obrněné transportéry a po zuby ozbrojení vojáci a já ani v kardinálském oděvu se nemůžu dostat na kongregaci pro biskupy. Takže si připadám jako migrant," popisuje kardinál Duka.

 

"Bezpečnostní opatření na Pražském hradě, toto přece není normální stav," uvedl v rozhovoru kardinál Duka.

 

Rozhovor se také stočil na názor kardinála Duky na postoj prezidenta Miloše Zemana k uprchlické krizi. Podle něj není funkcí hlavy státu uklidňovat a sjednocovat společnost, prezident by měl plnit úkoly dané ústavou.

 

 

Podle kardinála nevypracoval oficiální postoj ke krizi, ale pouze komentuje, což není jeho úkol.

klma TN.cz
Reklama