Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.2. 2016 22:35
Vaše téma speciál

Vaše téma: Politici se porafali o Babiše víc než o uprchlíky

Zdroj: TV Nova

Vláda Bohuslava Sobotky je u moci přesně dva roky. K této příležitosti si Michaela Šmídová pozvala do pořadu Vaše téma hned čtyři politiky: dva reprezentovali koalici, dva opozici.

V úterý vpodvečer jste na TN.cz mohli v přímém přenosu sledovat mimořádné vydání diskusního pořadu portálu TN.cz  Vaše téma. Vysílalo se z hlavního zpravodajského studia TV NOVA.

 

Hosty byli za vládní strany Kateřina Valachová, ministryně školství (ČSSD) a Pavel Bělobrádek, vicepremiér pro vědu a výzkum (KDU-ČSL). Za opozici dorazil Petr Fiala, předseda ODS a Miroslav Kalousek, předseda TOP 09.

 

Co se vládě za dva roky povedlo a kde naopak selhala? Jak Česko zvládá migrační krizi? Proč jsou vyhrocené vztahy mezi premiérem a prezidentem? Co přinese Česku elektronická evidence tržeb? Nejen o těchto otázkách politici vášnivě diskutovali.

 

Kateřina Valachová je ráda, že vláda splnila řadu svých slibů, například že došlo ke zrušení zdravotnických poplatků nebo k valorizaci důchodů. "Ještě rozhodně nekončíme," poznamenala Valachová.

 

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uznal, že je vláda nesourodá a manželstvím z rozumu, přesto funguje podle něj lépe než některé předchozí kabinety.


Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se usmívá, když slyší, že vláda rozjela hospodářský růst. "Této vládě se přihodil hospodářský růst a já jí to přeju. Ale vadí mi, jak jde vláda na ruku Babišovu Agrofertu. A také mi vadí ta snaha šmírovat a omezovat soukromí," vypočítává Kalousek.


Omezování osobní svobody se nelíbí ani předsedovi ODS Petru Fialovi. "Tohle vláda dělat nemá," má jasno Fiala a poukazuje například na povinnou předškolní docházku. Prý tím vláda jen snižuje naši prosperitu. Fiala kritizuje vládu i za postoj k imigraci.


"Vy si snad myslíte, že stát vychová dítě lépe než rodiče," popíchl Fiala ministryni školství Valachovou. Řeč přišla i na elektronickou evidenci tržeb a boje o ni ve Sněmovně.


Kalouskovi se nelíbí, že vláda podle něj porušuje zákony, když se jí to zrovna hodí. "To se stalo s lustračním zákonem i při projednávání rozpočtu. A teď chce vláda porušit jednací řád Sněmovny. Jak pak vláda může chtít po lidech, aby respektovali zákony oni?" ptá se předseda TOP 09.Bělobrádek kontroval slovy, že se mu nelíbí, aby menšina, v tomto případě opozice, mohla blokovat chod Sněmovny, v krajním případě až donekonečna.


A plán Andreje Babiše na snížení DPH u piva a limonád považuje Petr Fiala za populismus motivovaný blížícími se krajskými a senátními volbami. "Je to jen vějička na voliče," míní Fiala. Souhlasí i Kalousek.


Fiala také připomíná, že Agrofert získal na dotacích víc, než zaplatil na daních. "Pak se nám nemůžete divit, že máme pocit, že ustupujete ve vládě, abyste mohli prosadit svůj levicový program," říká Fiala. 


Střet zájmů Andreje Babiše se nelíbí ani Pavlu Bělobrádkovi. Uznává, že Babiš má moc ekonomickou, politickou i mediální a to už je silná kombinace. "Jsou tu návrhy, kterými chceme toto hlídat," uvedl Bělobrádek.


"Hnutí ANO nemá žádný program, jde mu jen o ekonomický prospěch pro Agrofert, protože kolos je existenčně závislý na státu. Není zkrátka podnikatel jako podnikatel," poukazuje Kalousek.Do Babiše se pustil i Petr Fiala, který poukázal na to, že nelze postupovat jen podle práva, ale je třeba řešit také morálku a politickou odpovědnost.


Valachová je smutná z toho, jak prezident Miloš Zeman útočí na premiéra Bohuslava Sobotku. "Premiér má za sebou například v otázce uprchlíků jednohlasný souhlas vlády. Věřím, že ty útoky ustanou," doufá ministryně.


Podle Petra Fialy má být prezident Zeman vzorem a to prostě Zeman není. "Tak se prostě prezident nechová," vynáší předseda ODS ostrý soud.


Za škodlivou prezidentovu rétoriku považuje i Miroslav Kalousek. "Jen otáčí azimutem české zahraniční politiky na východ, směrem ke Kremlu. A to nás v zahraničí poškozuje," domnívá se předseda TOP 09.


"Solidarita neznamená přerozdělovat si uprchlíky, ale ochránit hranice a pomoci zemím, které náporu uprchlíků čelí," přemítá Bělobrádek. Petr Fiala se bojí, že neexistuje jednotný evropský postup a ani se nerýsuje.


Kalousek považuje za nebezpečné, že se společnost dělí na nesmiřitelné tábory "sluníčkářů" a xenofobů. "Nemůžeme se vystřelit na Mars a tvářit se, že nepatříme do Evropy," má jasno Kateřina Valachová, která si myslí, že Česku žádné nebezpečí nehrozí.

TN.cz