Publikováno 15. 6. 2017
neklidná situace

Dva šéfové ČSSD: Rozdělení může přinést problémy, míní odborníci

Zdroj: TV Nova

Sociální demokracii od čtvrtka vede Milan Chovanec, lídrem strany pro nadcházející volby se stal Lubomír Zaorálek. Bývalý předseda Bohuslav Sobotka se vzdal svých funkcí ve straně, jeho povinnosti tedy převzali místopředsedové ČSSD. Podle politologů ale může takové rozdělení vést k velkým problémům. Sobotka navíc z politiky úplně neodchází, zůstává premiérem a vede ČSSD do voleb na jižní Moravě.

ČSSD obhajuje 50 poslaneckých mandátů, to je nejvíc ze všech parlamentních stran. Teď se v sociální demokracii, které stále klesají preference, horečně jedná o tom, jakou zvolí předvolební strategii. Interní problémy strany jsou teď starostí Milana Chovance.

 

"Já pevně doufám, že dneškem končí veškeré hádky uvnitř sociální demokracie, veškeré zaobírání se sama sebou," sdělil na tiskové konferenci po grémiu Chovanec.

 

Volebním lídrem, který má zlepšit v komunikací s okolním světem a oslovit voliče, je ale Lubomír Zaorálek. "Určitě se něco změní, ale já bych byl rád, kdybych to mohl první říct straníkům a těm, kteří se tady sejdou v sobotu. Takže jsem požádal o to jestli dva dny mohl vůči médii mlčet," žádal Zaorálek.

 

 

Rozhodnutí politického grémia vedlo k tomu, že strana má víceméně dva šéfy. "Skutečnost, že sociální demokracie v tuto chvíli nemá jasnou jednu figuru v čele, ukazuje, že tam probíhají spekulace, co se stane po volbách," myslí si sociolog Jan Herzmann.

 

"Otázka je, jak bude vypadat ta spolupráce toho mocenského dua, protože tam se nutně vytvoří i nějaké napětí," reagoval politolog Jiří Pehe.

 

Na včerejší rezignaci Bohuslava Sobotky už reagoval člen vedení strany, z jehož pera je dosavadní předvolební taktika. Jan Birke se stal volební manažerem Bohuslava Sobotky 13. ledna a podle něj je prý logické, že když se mění volební lídr, tak musí dát svojí funkci k dispozici.

 

 

"Lubomír Zaorálek, který přebral veškerou zodpovědnost za volby, musí si prostě vybrat svůj vlastní tým, s kterým do toho půjde. Jestli budu součástí toho týmu já, to je na Lubošovi Zaorálkovi," reagoval Birke.

 

Další kroky strana zveřejní až v sobotu po své programové konferenci.
 

tn.cz / TV Nova

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

15.6. | 21:49 nichts obernichts
5
pak, pak mozna pak o nem opet v politicke sfere zacnu uvazovat. Zrovna tak jako ...
15.6. | 21:36 nichts obernichts
-1
Sobotku nevidim jako zbabelce, pouze se -prilis pozde- (jako s Babisem) ...
17.6. | 08:41 leonisis
1
Náhlasit nevhodný komentář
Ty intrikare bych rozdelil po veznicich,to by prineslo (mozna)obroduCSSD.
16.6. | 08:54 reypal
3
Náhlasit nevhodný komentář
Socani,stejně jako komouši jsou nereformovatelní.Teď jsem slyšel v telce "mladého socana" jak se drží keců chujovce,o možném vítěztví socanů.V tomto případě hraničí de bilita s idio cií.Každý rozumný člověk předpokládá,že socani půjdou díky svým "omylům" do řiti.Včera bylo ...
16.6. | 08:43 maxfox
3
Náhlasit nevhodný komentář
ČSSD měla spolupracovat s ANO dle koaliční smlouvy jako ze začátku volebního období,odpustit si intriky a podvody a jejich volební preference by byly přes 20 %.Svatá trojice v čele strany však dovede ČSSD na úplné dno.
15.6. | 21:49 nichts obernichts
5
Náhlasit nevhodný komentář
pak, pak mozna pak o nem opet v politicke sfere zacnu uvazovat. Zrovna tak jako o CSSD po jejim sebeocisteni = i bez Chovance, ktery se jako cssdak, podle me, vubec nechova. I kdyz - ministr vnitra s vystudovanim vejsky za 9 mesicu ... Vlastne by mohl byt géniusem.
15.6. | 21:42 nichts obernichts
2
Náhlasit nevhodný komentář
V demokracii si myslim, naprosto nepripustne a ji naopak nicici. Az (jestli) bude pan Babis i policii a EU OLAFEM ocisten od jeho pripadnych podvodu a bude mi vysvetleno proc jeho obrovsky Agrofert muze cerpat vsechny vyhody a ulevy jako stredni podnikatele, on zmeni sve metody oligarchy -
15.6. | 21:36 nichts obernichts
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Sobotku nevidim jako zbabelce, pouze se -prilis pozde- (jako s Babisem) postavil celem k veci. Ze zahranici vidim -na rozdil od vas- ze nas dost dobre reprezentoval /nejlepe z CR/ a leccemus useril. Naopak Hnuti je pro mne skutecne "hnutim" jednoho cloveka, lousknutim prstu bez hnuti brvy.
15.6. | 21:30 nichts obernichts
1
Náhlasit nevhodný komentář
I jako nestrannik mam pocit ze jakakoli strana musi byt vnitrne ziva v diskuzich, pak ale vyjit jednohlasne s programem na verejnost a drzet se ho! Ruzne odnoze uvnitr strany, pucisti, populisti, pro- a kontra se melo v CSSD davno vyridit a vyresit vnitrni komunikaci a NEvychazenim a verejnost.