Publikováno 15. 6. 2017
neklidná situace

Dva šéfové ČSSD: Rozdělení může přinést problémy, míní odborníci

Zdroj: TV Nova

Sociální demokracii od čtvrtka vede Milan Chovanec, lídrem strany pro nadcházející volby se stal Lubomír Zaorálek. Bývalý předseda Bohuslav Sobotka se vzdal svých funkcí ve straně, jeho povinnosti tedy převzali místopředsedové ČSSD. Podle politologů ale může takové rozdělení vést k velkým problémům. Sobotka navíc z politiky úplně neodchází, zůstává premiérem a vede ČSSD do voleb na jižní Moravě.

ČSSD obhajuje 50 poslaneckých mandátů, to je nejvíc ze všech parlamentních stran. Teď se v sociální demokracii, které stále klesají preference, horečně jedná o tom, jakou zvolí předvolební strategii. Interní problémy strany jsou teď starostí Milana Chovance.

 

"Já pevně doufám, že dneškem končí veškeré hádky uvnitř sociální demokracie, veškeré zaobírání se sama sebou," sdělil na tiskové konferenci po grémiu Chovanec.

 

Volebním lídrem, který má zlepšit v komunikací s okolním světem a oslovit voliče, je ale Lubomír Zaorálek. "Určitě se něco změní, ale já bych byl rád, kdybych to mohl první říct straníkům a těm, kteří se tady sejdou v sobotu. Takže jsem požádal o to jestli dva dny mohl vůči médii mlčet," žádal Zaorálek.

 

 

Rozhodnutí politického grémia vedlo k tomu, že strana má víceméně dva šéfy. "Skutečnost, že sociální demokracie v tuto chvíli nemá jasnou jednu figuru v čele, ukazuje, že tam probíhají spekulace, co se stane po volbách," myslí si sociolog Jan Herzmann.

 

"Otázka je, jak bude vypadat ta spolupráce toho mocenského dua, protože tam se nutně vytvoří i nějaké napětí," reagoval politolog Jiří Pehe.

 

Na včerejší rezignaci Bohuslava Sobotky už reagoval člen vedení strany, z jehož pera je dosavadní předvolební taktika. Jan Birke se stal volební manažerem Bohuslava Sobotky 13. ledna a podle něj je prý logické, že když se mění volební lídr, tak musí dát svojí funkci k dispozici.

 

 

"Lubomír Zaorálek, který přebral veškerou zodpovědnost za volby, musí si prostě vybrat svůj vlastní tým, s kterým do toho půjde. Jestli budu součástí toho týmu já, to je na Lubošovi Zaorálkovi," reagoval Birke.

 

Další kroky strana zveřejní až v sobotu po své programové konferenci.
 

tn.cz / TV Nova