Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 31.12. 2015 11:06
Hrozivé varování

El Niňo bude super silný! Způsobí hladomor i další příliv uprchlíků

Uprchlíci přechází Slovinskem - 2
Zdroj: Profimedia
Čeká nás další příval uprchlíků - ilustrační foto

Aktuální El Niňo bude mimořádně silný. Meteorologové vydali varování, že klimatický jev udeří mnohem intenzivněji. Už teď je El Niňo jeden z největších vůbec. V souvislosti s tím i vojenskými konflikty se ještě zvýší počet uprchlíků.

Rok 2015 byl nejteplejším rokem v historii a El Niňo může podle odborníků trvat až do léta 2016. Podobně jako v minulosti způsobí mimořádné výkyvy počasí. Dlouhodobě pozorovaný klimatický fenomén vzniká v tropickém pásmu Tichého oceánu nepravidelně na koncích některých let a ten letošní má být obzvlášť silný.

 

Rozvojová agentura Oxfam proto varuje, že kvůli jevu mohou miliony lidí onemocnět a trpět hladem i žízní. "Miliony lidí v Etiopii, na Haiti nebo v Papui Nové Guineji už teď zažívají sucho a neúrodu," uvedl Oxfam. "Musíme urgentně pomoci lidem v těchto oblastech a ujistit se, že budou mít dostatek jídla a vody," dodala.

 

El Niňo však nepostihne jen třetí svět, bouře a tornáda pocítí i ve Spojených státech, především v Kalifornii, a Jižní Africe. Deštivé počasí na jedné straně planety je ale vykoupeno suchem v oblastech, kde obvykle prší víc. Mezi nejvíce zasaženými budou země jižní Asie a Austrálie. A zatímco nad Atlantikem se bude tvořit méně hurikánů, nad Pacifikem byl jejich počet rekordní už letos.

 

 

"Účinky super El Niňa kladou v roce 2016 nebývalý tlak na světový humanitární systém, který se už teď snaží vyrovnat s dopadem konfliktů v Sýrii, jižním Súdánu, Jemenu a jinde," uvedla charitativní organizace Oxfam ve své zprávě. Lidé, kteří budou vystaveni hladu, nedostatku vody a chorobám se navíc budou chtít ze země dostat a zvýší se také počet uprchlíků.

 

Také NASA upozorňuje, že El Niňo se stále zesiluje a jeho následky mohou být stejně nebo dokonce více zničující než dosud největší El Niňo v roce 1997. Západ Spojených státu postihly ničivé záplavy, v Indonésii bylo naopak sucho, malá úroda a hladomor. V Africe se rozbujely zákeřné viry a po celém světě vzrostla cena kávy.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

DĚSIVÁ PŘEDPOVĚĎ: Do Česka míří krvavý déšť! Máme se bát?

Vědci varují před skutečnou katastrofou. Zemětřesení má zabít 40 milionů lidí

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

31.12. | 11:00 josefvyskoc
38
za to nemuze el nino, ale naivni ,pokrytecti ,evropsti pseudohumaniste a ...
1.1. | 13:19 Karel Marek
-4
Ty víš jak je zastavit?Imigraci mohou zastavit POUZE a jenom dvě věci:Buď ...
2.1. | 20:29 Karel Marek
0
Náhlasit nevhodný komentář
allanaldik.. super jsi fakt geniální. Aka a teď jim ještě poraď JAK je budou zastavat na moři. Budou je potápět? Budou je přemlouvat aby se vrátili?
1.1. | 15:56 allanaldik
3
Náhlasit nevhodný komentář
ale může znamenat i úplné splynutí s většinovou společností.Problém asimilace vyvstává ve dvou odlišných situacích: -při integraci lokálních menšin do větších národních společností a -při imigraci jednotlivých osob a skupin z jiného kulturního prostředí
1.1. | 15:56 allanaldik
4
Náhlasit nevhodný komentář
Asimilace při-podobnit, přizpůsobit v sociologii a v kulturní antropologii znamená přizpůsobení menšiny nebo přistěhovalce okolní většinové společnosti.Zahrnuje ovládnutí a přijetí většinového jazyka,obyčejů a kultury alespoň v té míře,aby odlišnosti nebránily ve společenském uplatnění,-
1.1. | 15:48 allanaldik
5
Náhlasit nevhodný komentář
zastavit uz na mori, paseraky uprchliku. oni se neasimiluji jak pises. uz 20 let mozna i vice ziji ve francii a asimilace pomohla tak 2% uprchliku muslimu. miliony muslimu na asimilaci je spatne. u nas neasimiluji cikani ani za 100let
1.1. | 13:19 Karel Marek
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Ty víš jak je zastavit?Imigraci mohou zastavit POUZE a jenom dvě věci:Buď budeme chudí, chudší než imigranti a pak k nám nepůjdou. Nebo zbraně.První nechceme a druhé není možné.Tak co chcete? Není lepší se s tím smířit a pomoci jim v asimilaci?Ani šestimetrový žiletkový plot v Ceutě je nezastavil.
1.1. | 12:12 allanaldik
6
Náhlasit nevhodný komentář
A pak ze jsou mirumilovni a hodni. senilni Merkelka by se mela probrat jinak se sama bude divit az se tam zacne vrazdit hromadne a ze se to uz pripravuje dukaz je Mnichov a jeho 2 nadrazi kde je hodne lidi.
1.1. | 12:09 allanaldik
6
Náhlasit nevhodný komentář
Kazdy uprchlik nese kousek bomby pro evropu. sami vojaci si ji poskladaji a pak je nekam ulozi a chteji znicit co se jim nelibi a vetsinou to jsou mista kde je hodne lidi. maji zajem zabit co nejvice evropanu aby tady pak mohli obsadit a znicit celou evropu. Politici jim to umoznuji s Merkelovou.
1.1. | 00:22 kimy69
5
Náhlasit nevhodný komentář
Bohušu, ten pokus s El Niněm dobrý, ale máš smůlu, lidi mají paměť...
31.12. | 17:56 Roman Nemergut
15
Náhlasit nevhodný komentář
Fajn, takže jakmile sem strčej jejich ušmudlaný rypáky, je potřeba jim přichystat takový přivítání, proti kterýmu jim El Niňo bude připadat jako líbeznej vánek!!
31.12. | 16:20 mirek577
14
Náhlasit nevhodný komentář
uprchlíky si pozvala makrela herzlich willi kommen