Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 31.12. 2015 11:06
Hrozivé varování

El Niňo bude super silný! Způsobí hladomor i další příliv uprchlíků

Uprchlíci přechází Slovinskem - 2
Zdroj: Profimedia
Čeká nás další příval uprchlíků - ilustrační foto

Aktuální El Niňo bude mimořádně silný. Meteorologové vydali varování, že klimatický jev udeří mnohem intenzivněji. Už teď je El Niňo jeden z největších vůbec. V souvislosti s tím i vojenskými konflikty se ještě zvýší počet uprchlíků.

Rok 2015 byl nejteplejším rokem v historii a El Niňo může podle odborníků trvat až do léta 2016. Podobně jako v minulosti způsobí mimořádné výkyvy počasí. Dlouhodobě pozorovaný klimatický fenomén vzniká v tropickém pásmu Tichého oceánu nepravidelně na koncích některých let a ten letošní má být obzvlášť silný.

 

Rozvojová agentura Oxfam proto varuje, že kvůli jevu mohou miliony lidí onemocnět a trpět hladem i žízní. "Miliony lidí v Etiopii, na Haiti nebo v Papui Nové Guineji už teď zažívají sucho a neúrodu," uvedl Oxfam. "Musíme urgentně pomoci lidem v těchto oblastech a ujistit se, že budou mít dostatek jídla a vody," dodala.

 

El Niňo však nepostihne jen třetí svět, bouře a tornáda pocítí i ve Spojených státech, především v Kalifornii, a Jižní Africe. Deštivé počasí na jedné straně planety je ale vykoupeno suchem v oblastech, kde obvykle prší víc. Mezi nejvíce zasaženými budou země jižní Asie a Austrálie. A zatímco nad Atlantikem se bude tvořit méně hurikánů, nad Pacifikem byl jejich počet rekordní už letos.

 

 

"Účinky super El Niňa kladou v roce 2016 nebývalý tlak na světový humanitární systém, který se už teď snaží vyrovnat s dopadem konfliktů v Sýrii, jižním Súdánu, Jemenu a jinde," uvedla charitativní organizace Oxfam ve své zprávě. Lidé, kteří budou vystaveni hladu, nedostatku vody a chorobám se navíc budou chtít ze země dostat a zvýší se také počet uprchlíků.

 

Také NASA upozorňuje, že El Niňo se stále zesiluje a jeho následky mohou být stejně nebo dokonce více zničující než dosud největší El Niňo v roce 1997. Západ Spojených státu postihly ničivé záplavy, v Indonésii bylo naopak sucho, malá úroda a hladomor. V Africe se rozbujely zákeřné viry a po celém světě vzrostla cena kávy.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

DĚSIVÁ PŘEDPOVĚĎ: Do Česka míří krvavý déšť! Máme se bát?

Vědci varují před skutečnou katastrofou. Zemětřesení má zabít 40 milionů lidí

epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

31.12. | 11:00 josefvyskoc
38
za to nemuze el nino, ale naivni ,pokrytecti ,evropsti pseudohumaniste a ...
1.1. | 13:19 Karel Marek
-4
Ty víš jak je zastavit?Imigraci mohou zastavit POUZE a jenom dvě věci:Buď ...
2.1. | 20:29 Karel Marek
0
allanaldik.. super jsi fakt geniální. Aka a teď jim ještě poraď JAK je budou zastavat na moři. Budou je potápět? Budou je přemlouvat aby se vrátili?
1.1. | 15:56 allanaldik
3
ale může znamenat i úplné splynutí s většinovou společností.Problém asimilace vyvstává ve dvou odlišných situacích: -při integraci lokálních menšin do větších národních společností a -při imigraci jednotlivých osob a skupin z jiného kulturního prostředí
1.1. | 15:56 allanaldik
4
Asimilace při-podobnit, přizpůsobit v sociologii a v kulturní antropologii znamená přizpůsobení menšiny nebo přistěhovalce okolní většinové společnosti.Zahrnuje ovládnutí a přijetí většinového jazyka,obyčejů a kultury alespoň v té míře,aby odlišnosti nebránily ve společenském uplatnění,-
1.1. | 15:48 allanaldik
5
zastavit uz na mori, paseraky uprchliku. oni se neasimiluji jak pises. uz 20 let mozna i vice ziji ve francii a asimilace pomohla tak 2% uprchliku muslimu. miliony muslimu na asimilaci je spatne. u nas neasimiluji cikani ani za 100let
1.1. | 13:19 Karel Marek
-4
Ty víš jak je zastavit?Imigraci mohou zastavit POUZE a jenom dvě věci:Buď budeme chudí, chudší než imigranti a pak k nám nepůjdou. Nebo zbraně.První nechceme a druhé není možné.Tak co chcete? Není lepší se s tím smířit a pomoci jim v asimilaci?Ani šestimetrový žiletkový plot v Ceutě je nezastavil.
1.1. | 12:12 allanaldik
6
A pak ze jsou mirumilovni a hodni. senilni Merkelka by se mela probrat jinak se sama bude divit az se tam zacne vrazdit hromadne a ze se to uz pripravuje dukaz je Mnichov a jeho 2 nadrazi kde je hodne lidi.
1.1. | 12:09 allanaldik
6
Kazdy uprchlik nese kousek bomby pro evropu. sami vojaci si ji poskladaji a pak je nekam ulozi a chteji znicit co se jim nelibi a vetsinou to jsou mista kde je hodne lidi. maji zajem zabit co nejvice evropanu aby tady pak mohli obsadit a znicit celou evropu. Politici jim to umoznuji s Merkelovou.
1.1. | 00:22 kimy69
5
Bohušu, ten pokus s El Niněm dobrý, ale máš smůlu, lidi mají paměť...
31.12. | 17:56 Roman Nemergut
15
Fajn, takže jakmile sem strčej jejich ušmudlaný rypáky, je potřeba jim přichystat takový přivítání, proti kterýmu jim El Niňo bude připadat jako líbeznej vánek!!
31.12. | 16:20 mirek577
14
uprchlíky si pozvala makrela herzlich willi kommen