Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 31.12. 2015 11:06
Hrozivé varování

El Niňo bude super silný! Způsobí hladomor i další příliv uprchlíků

Uprchlíci přechází Slovinskem - 2
Zdroj: Profimedia
Čeká nás další příval uprchlíků - ilustrační foto

Aktuální El Niňo bude mimořádně silný. Meteorologové vydali varování, že klimatický jev udeří mnohem intenzivněji. Už teď je El Niňo jeden z největších vůbec. V souvislosti s tím i vojenskými konflikty se ještě zvýší počet uprchlíků.

Rok 2015 byl nejteplejším rokem v historii a El Niňo může podle odborníků trvat až do léta 2016. Podobně jako v minulosti způsobí mimořádné výkyvy počasí. Dlouhodobě pozorovaný klimatický fenomén vzniká v tropickém pásmu Tichého oceánu nepravidelně na koncích některých let a ten letošní má být obzvlášť silný.

 

Rozvojová agentura Oxfam proto varuje, že kvůli jevu mohou miliony lidí onemocnět a trpět hladem i žízní. "Miliony lidí v Etiopii, na Haiti nebo v Papui Nové Guineji už teď zažívají sucho a neúrodu," uvedl Oxfam. "Musíme urgentně pomoci lidem v těchto oblastech a ujistit se, že budou mít dostatek jídla a vody," dodala.

 

El Niňo však nepostihne jen třetí svět, bouře a tornáda pocítí i ve Spojených státech, především v Kalifornii, a Jižní Africe. Deštivé počasí na jedné straně planety je ale vykoupeno suchem v oblastech, kde obvykle prší víc. Mezi nejvíce zasaženými budou země jižní Asie a Austrálie. A zatímco nad Atlantikem se bude tvořit méně hurikánů, nad Pacifikem byl jejich počet rekordní už letos.

 

 

"Účinky super El Niňa kladou v roce 2016 nebývalý tlak na světový humanitární systém, který se už teď snaží vyrovnat s dopadem konfliktů v Sýrii, jižním Súdánu, Jemenu a jinde," uvedla charitativní organizace Oxfam ve své zprávě. Lidé, kteří budou vystaveni hladu, nedostatku vody a chorobám se navíc budou chtít ze země dostat a zvýší se také počet uprchlíků.

 

Také NASA upozorňuje, že El Niňo se stále zesiluje a jeho následky mohou být stejně nebo dokonce více zničující než dosud největší El Niňo v roce 1997. Západ Spojených státu postihly ničivé záplavy, v Indonésii bylo naopak sucho, malá úroda a hladomor. V Africe se rozbujely zákeřné viry a po celém světě vzrostla cena kávy.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

DĚSIVÁ PŘEDPOVĚĎ: Do Česka míří krvavý déšť! Máme se bát?

Vědci varují před skutečnou katastrofou. Zemětřesení má zabít 40 milionů lidí

epa TN.cz