Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.1. 2018 20:14
co (ne)dělat

Chřipková epidemie je tady! Zabila čtyři lidi, nepřecházejte ji. RADY

Zdroj: TV Nova

Do Česka dorazila chřipková epidemie. Zatímco většina republiky stojí na jejím prahu, na jihu Čech už počet případů hranici epidemie překročil. Počet nemocných se za poslední týden výrazně zvýšil hned v pěti krajích.

Chřipka v tomto týdnu naplno zasáhla celou Českou republiku. Aktuálně nejvíc marodí děti do pěti let a školáci. Situace se za poslední týden zhoršila hned v pěti krajích. Nejhůř je v Libereckém, Jihomoravském, Moravskoslezském, Středočeském a Jihočeském kraji.

 

Právě na jihu Čech je počet lidí s chřipkou nejvyšší. "Celkově je to u nás 1699 případů onemocnění, je to výskyt, který znamená počátek chřipkové epidemie," sdělila hygienička Jitka Luňácková.

 

Na jihu Čech se počet nemocných zvedl za poslední týden o více než 15 procent. U dětí mezi šesti a čtrnácti lety byl nárůst o téměř 24 procent. "Doporučujeme hlavně ve školách krátce a intenzivně větrat. A ti, kteří jsou nemocní, ať zůstávají v domácím léčení," radila Luňácková.

 

 

Nemocnice v Jihočeském kraji zakazují návštěvy. V tomto týdnu už zavřeli českobudějovickou a českokrumlovskou. Od soboty příbuzní nenavštíví pacienty ani v nemocnici ve Strakonicích a v Jindřichově Hradci.

 

A výrazně přibylo nemocných i mezi dospělými. "Musím říct, že od pondělí je ten nápor značný, vystavujeme spoustu neschopenek," uvedl lékař Ivo Petrášek.

 

 

Přecházením chřipky a nachlazení se lidé podle lékařů vystavují velkému riziku. "Ohrožují hlavně sebe, ten stav se může zhoršit a zkomplikovat ještě další nemocí. A zároveň ohrožují své okolí, jsou roznašeči této nemoci," upozornil Petrášek.


Chřipku podle lékařů špatně snáší hlavně starší lidé. Několik jich muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče. Čtyři senioři už v letošním roce na chřipku zemřeli.

Vladimír Hoť/ lud TN.cz
Reklama