Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.6. 2017 13:19
Zákeřná choroba

Epidemie žloutenky nabírá sílu, nemocných přibývá!

Zdroj: TV Nova

Epidemie žloutenky typu A na jižní Moravě po roce opět nabírá na síle. Zatímco v zimě a na jaře pacientů s takzvanou nemocí špinavých rukou ubylo, teď jich opět přibývá. Od začátku loňského roku, kdy epidemie vypukla, onemocnělo v Brně a okolí už více něž pět set lidí.

V květnu žloutenkou onemocnělo 11 lidí a hygienici letos celkově evidují přes padesát nakažených. Kdo se nakazí, musí okamžitě do padesátidenní karantény a čeká ho pobyt na infekčním oddělení v nemocnici. Za dobu trvání epidemie tak ulehly v brněnské fakultní nemocnici skoro čtyři stovky pacientů.

 

"Je to samozřejmě dáno tím, že většina populace v naší republice neprodělala v minulosti žloutenku typu A a že nemá protilátky," vysvětluje přednosta kliniky infekčních chorob brněnské fakultní nemocnice Petr Husa.

 

Hygienici proto znovu důrazně nabádají, aby si lidé myli ruce před jídlem a po použití záchodu.


 

Žloutenka se nejvíc šíří v Brně, kde pro jistotu nechal magistrát loni naočkovat šest stovek strážníků a sociálních pracovníků. Jde o největší epidemii žloutenky typu A za posledních dvacet let. Že se nemoc nepodaří zastavit, hygienici předpokládali už na podzim. A epidemie nekončí ani teď.

pez, Ondřej Požár TN.cz