Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.4. 2017 11:59
prezident kraluje

Erdogan slíbil další referendum. O obnovení trestu smrti v Turecku

Zdroj: APTN

Bylo sotva pár hodin po vyjasnění výsledků tureckého referenda, když prezident Recep Erdogan slíbil Turkům další. To se bude týkat obnovení trestu smrti, který země zrušila před třinácti lety. Autoritářský politik i tímto krokem vzbuzuje v Evropské unii a na Západě obavy.

Anketa

Jste pro trest smrti?

Hlasovalo 5822 lidí.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za historické včerejší referendum, které vyznělo ve prospěch ústavních změn posilujících pravomoce hlavy státu. V projevu ze své oficiální rezidence v Istanbulu vyzval všechny, včetně zahraničí, aby výsledek respektovali. Erdogan rovněž uvedl, že začne jednat s premiérem a lídry dalších stran o obnovení trestu smrti. I o něm by se podle Erdogana hlasovalo v referendu.

 

"Turecko udělalo historické rozhodnutí, pokud jde o systém jeho vlády," prohlásil Erdogan k výsledkům hlasování, které změní parlamentní systém v Turecku na prezidentský. "Chceme, aby organizace a zahraniční země rozhodnutí našeho národa respektovaly," uvedl též Erdogan. Dodal, že Turci stojí u nejdůležitější reformy ve své historii.

 

 

Erdogan poděkoval všem voličům, i těm, kteří řekli "ne". Výsledek je ale podle něj jasný, pro hlasovalo skoro 25 milionů Turků. Bylo jich asi o 1,3 milionu více než těch, kteří ústavní změny odmítli. Za velký úspěch prezident označil hlasování Turků v zahraničí, kde změny podpořilo asi 59 procent hlasujících. Doma pro změny ústavy hlasovalo 51,2 procenta účastníků referenda.

 

O posílení pravomocí prezidenta a změnu parlamentního systému na prezidentský usiloval Erdogan dlouhodobě. Turecku vládne tento autoritářský politik de facto už od roku 2003, nejprve byl jedenáct let premiérem a od roku 2014 je prezidentem. Díky změnám ústavy v případě vítězství ve volbách může vládnout až do roku 2029.

 

 

Posílení prezidentských pravomocí může mít zásadní vliv nejen na domácí dění, ale i na vztahy Ankary se Západem, zejména s Evropskou unií. Obavy ze zhoršení vztahů dnes Erdogan podpořil, když zopakoval loňské výhrůžky o obnovení trestu smrti. Ten byl v Turecku zrušen v roce 2004 právě v rámci snahy Ankary o vstup do Evropské unie.
 

 

 

tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.4. | 10:13 reypal
8
A teď se budou kašpaři z EU divit.Bude to malá a nebo velká kopie hitlera.
18.4. | 10:05 novus
0
V USA je trest smrti tradice, patri i to k "American way of life!" ...
18.4. | 10:05 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
V USA je trest smrti tradice, patri i to k "American way of life!" Ale skutecnych vrahu, jako jsou Bushove, bOmBamove a,ruzna drubez a poloopice, tech se to netyka..SRandyorganizace jako RB OSN je nane taky kratka..A pritom svet bez tohohle dobytka by byl tak krasnej a bezpecnej..
17.4. | 21:02 overal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Trest smrti je samozřejmě nutný pro správné fungování jakéhokoliv právního řádu! Trest smrti by, ale v žádném případě neměl být zneužit v politických případech, trest smrti musí být pouze pro vrahy minimálně dvou lidí!!
17.4. | 14:31 Vojta Také
5
Náhlasit nevhodný komentář
Jsem pro trest smrti, jen mám obavy, že v Turecku se to zneužije.
17.4. | 12:42 reypal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Tak a teď se spunktuje putler s bláznivým turkem,putler turka k něčemu vyhecuje,turkovi poteče do bot a tak ho půjdou rusáci jako bránit.A máme zaděláno na III světovou?Putler s tím tureckým magorem jsou pěkně nebezpeční.No,to jsem zvědav,jak se budou třasotřitkové z EU a z NATO tvářit.
17.4. | 10:27 kocourkovamama
5
Náhlasit nevhodný komentář
Tak tohle je to poslední,co bych tomuhle diktátorovi měla za zlý,postupně k tomu musí dospět všichni lidumilové.Za smrt smrt.Tečka.Jakýpak vyživování ve fešáckých kriminálech.
17.4. | 10:13 reypal
8
Náhlasit nevhodný komentář
A teď se budou kašpaři z EU divit.Bude to malá a nebo velká kopie hitlera.