Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.6. 2017 10:29
bezpečnostní kontroly

EU chce registr cestujících. Jízda vlakem se může zkomplikovat

Vlak na nádraží - ilustrační
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Jezdíte rádi vlakem? V budoucnu by se cestování po železnici mohlo zkomplikovat. Některé státy Evropské unie (EU) zvažují zavedení povinného registru jmen cestujících. Odůvodňují to snahou o větší bezpečnost. Píše o tom páteční Právo.

Bezpečnostní hrozba v Evropě se přibývajícími teroristickými útoky stále zvyšuje. I proto se státy EU snaží stále posilovat bezpečnostní opatření. O tom, jak zajistit bezpečí v dopravě, jednali koncem května zástupci zemí na zasedání řídicího výboru Společenství evropských železnic.

 

Tam například belgický ministr Jan Jambon navrhl zavést registr cestujících minimálně u vysokorychlostních vlaků. Podobné plány mají také v Nizozemsku nebo Velké Británii, píše Právo.

 

Zbylé státy jsou ohledně registru zdrženlivější, i ony ale podnikají nejrůznější opatření, která mají zajistit bezpečnost. Ať už jde o kamerový systém, bezpečnostní rámy či detektory výbušnin.

 

 

Diskuze o povinném registru se účastní také České dráhy. Zároveň ale upozorňují, že pokud budou chtít po cestujících bezpečnostní kontroly nebo osobní údaje, určitě jich mnoho ztratí. Zatím nic takového v plánu není.

mom TN.cz