Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 27. 9. 2017
reforma unie

EU je slabá a pomalá, potřebujeme užší spolupráci, zní z Francie

Zdroj: TV Nova

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil na půdě pařížské Sorbonny 20 návrhů na reformu Evropské unie. Základem jeho vize je užší spolupráce států i za cenu vytvoření více rychlostní unie. Prohloubení společného postupu navrhl především v oblastech migrační politiky, bezpečnosti a obrany.

V květnu zamíchal kartami francouzské politiky, teď se snaží o to samé na evropské půdě. Emmanuel Macron se ve vášnivém projevu na pařížské univerzitě nebál kritizovat přístup evropských politiků, kteří podle něj můžou za to, že se o Unii pochybuje.

 

"Evropa, kterou teď známe, je příliš slabá, příliš pomalá a příliš nevýkonná. Jen ona nám ale může pomoci čelit novodobým výzvám ve světě," nechal se slyšet Macron.

 

Cílem šéfa Elysejského paláce je vytvořit užší spolupráci mezi státy a jejím jádrem má být francouzsko-německý tandem. Členské státy by se měly sblížit hlavně kolem jednotné měny. A ti, kdo nebudou chtít následovat, by neměli zdržovat.

 

"Rozpočet musí jít ruku v ruce se silným politickým vedením společného ministra financí pod dohledem Evropského parlamentu. Pouze silná Eurozóna může Evropě zajistit postavení světové hospodářské velmoci," dodal Macron při projevu.

 

Země galského kohouta ale i přes smělé plány svého prezidenta sama není příkladem prosperující ekonomiky. Ta sice roste, ale pomalu. Za druhé čtvrtletí o půl procenta, což je stále pod průměrem Unie. Stín na její zlepšení vrhlo i zvýšení počtu nezaměstnaných, ta stoupla na nejvyšší úroveň za poslední rok.

 

 

Macron navrhl také společný obranný rozpočet a intervenční síly a reformu unijní imigrační politiky. Většinu evropských politiků a francouzských médií okouzlil, některá ho ale podezírají z postranních úmyslů. Uvádí, že projev přednesl v době, kdy je německá kancléřka zaneprázdněná utvářením vládní koalice, což by mu mohlo pomoci stát se silným lídrem evropského bloku.
 

Kristina Tůmová/klma tn.cz / TV Nova

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

27.9. | 21:25 overal
15
Přesný opak je pravdou EU! EU je přemnožená banda zbytečných šikanujících ...
28.9. | 09:10 alfleth
1
tvoje stará je slabá a pomalá blbe francouzkej
28.9. | 10:34 tomáš fuk
3
Náhlasit nevhodný komentář
EU potřebuje hlavně aby se zrušila , a státy si mohly svobodně napsat na výrobek např pomazánkové maslo nebo tuzemský rum
28.9. | 09:10 alfleth
1
Náhlasit nevhodný komentář
tvoje stará je slabá a pomalá blbe francouzkej
28.9. | 08:48 bobule6
4
Náhlasit nevhodný komentář
fantozzi602 23:09, očividně je to módní trend, který sem zavál z Francie. Podívej se na duo Koptík - Gregorová, to je jako přes kopírák. Kdo nemá stařenu není cool ;-D
28.9. | 07:55 bobule6
4
Náhlasit nevhodný komentář
Ať se s Andží chytnou za ruce a jdou si posílit, zrychlit a zvýšit výkon Evropy s migrantami za pudelí protože tam je to jeden jaderný fyzik, ing, prof, mudr....vedle druhého. S těma Evropa jen pokvete. ;-D To mu nakukala ta jeho stařena?
28.9. | 06:25 vylez
3
Náhlasit nevhodný komentář
migraci lze zastavit jen potápěním lodí a střelbou a taky deportovat s okamžitou platností všechny muslimy a uzavřít hranice a nepouštět tady tu svoloč
28.9. | 04:13 rexrothak
7
Náhlasit nevhodný komentář
Sbližovat se se zemí,kde soud osvobodí 36 letého pedofila za znásilnění 11 leté s tím,že se aktivně nebránila opravdu nechci.
27.9. | 23:20 bogorovnyj
6
Náhlasit nevhodný komentář
Jenom plky metrosexuálního kreténa
27.9. | 23:09 fantozzi602
6
Náhlasit nevhodný komentář
ve 39 letech sukkat 64 letou babu to chce zaludek,zvracis uz pri tom nebo az potom? nekrofile
27.9. | 21:25 overal
15
Náhlasit nevhodný komentář
Přesný opak je pravdou EU! EU je přemnožená banda zbytečných šikanujících úředníků a měla by naopak nechávat více na národních státech a regulovat jen nutné minimum, jako je jednotná politika ekonomiky k posílení a udržení jednotné měny vše co není nezbytně centrálně řízené je nutné decentralizovat!
27.9. | 21:04 bard-lidu
9
Náhlasit nevhodný komentář
Vědci dlouhá desetiletí hledají ve vesmíru červí díru pro zkrácení cestování. Přitom jednu máme u nás. Stačí přejet západní hranice ČR a jste v Asii.