Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.2. 2016 07:49
proti ISIS

EU má akční plán proti terorismu! Radikály chce odtrhnout od zdroje

ISIS a útoky na výletní lodě
Zdroj: tn.cz/Profimedia.cz

Evropská komise včera ve Štrasburku představila akční plán boje proti terorismu jehož hlavním cílem je vypátrat zločince pomocí sledování finančích toků a odříznutí radikálů od finančních zdrojů. Neméně důležitou složkou je i spolupráce se třetími zeměmi.

Evropská komise po dlouhém naléhání Francie přijala opatření, které mají jediný cíl. Pokročit v boji proti radikálům Islámského státu.

 

"Musíme teroristy odříznout od (finančních) zdrojů, které využívají k páchání svých odporných zločinů," uvedl eurokomisař Frans Timmermans. "Když odhalíme a narušíme financování teroristických organizací, omezíme tím jejich schopnost cestovat, nakupovat zbraně a výbušniny, plánovat útoky a šířit na internetu nenávist a strach," dodal.

 

 

Evropská komise pracuje i na návrhu zarazit možnost využívat virtuální měny. I bitcoiny by tak brzy mohly spadat pod směrnici o praní peněz, aby těchto prostředků nikdo nevyužíval k tajnému financování terorismu. Virtuální měny jsou totiž mimo kontrolu finančních úřadů i tajných služeb. Navíc zajišťují naprostou anonymitu.

 

Komise chce rovněž omezit anonymitu předplacených platebních karet, což je alternativa tradičních karet pro ty, kdo nemají účet v bance. Právě takové předplacené karty byly použity při přípravě pařížských atentátů z 13. listopadu.

 

 

Podle komise jsou také potřeba silnější ochranná opatření u finančních toků ze třetích zemí, které jsou vysoce rizikové. Konkrétně by mělo jít o povinné kontroly transakcí ze zemí, jejichž vnitrostátní režimy týkající se praní peněz a boje proti financování terorismu vykazují "strategické nedostatky".

lud/ ČTK TN.cz