Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.2. 2016 09:03
Hrozí další útoky

Europol varuje: V Evropě žije až 5 tisíc bojovníků vycvičených ISIS

Výcvikový tábor ISIS v Egyptě na Sinajském poloostrově - 8
Zdroj: ISIS
Výcvikový tábor ISIS v Egyptě

Evropský policejní úřad Europol varoval prostřednictvím svého ředitele Roba Wainwrighta, že Evropa čelí největší hrozbě teroristických útoků za posledních 10 let! Do svých mateřských zemí se totiž vrátilo tři až pět tisíc Evropanů, kteří prošli výcvikem v táborech teroristů.

Rob Wainwright v rozhovoru pro list Neue Osnabrücker Zeitung varoval, že "Evropa teď čelí největší hrozbě teroristu za posledních více než 10 let". Podle Wainwrighta ukázaly listopadové útoky v Paříži, co Islámský stát dokáže. Bohužel, vyhlídky nejsou nikterak pozitivní.

 

"Musíme očekávat, že Islámský stát nebo jiná nábožensky založená teroristická skupina spáchají útok někde v Evropě, kterým se budou snažit dosáhnout co největších ztrát mezi civilním obyvatelstvem. Krom toho je tu riziko samostatných atentátníků, to nezmizelo," připomíná Wainwright, že vedle organizované skupiny, kterou lze přeci jen snáze odhalit, existuje nadále také riziko, že útok spáchá samostatně operující sympatizant teroristické organizace.

 

Podobný útok zažila před dvěma dny turecká Ankara. Při výbuchu bomby zemřelo 28 lidí. V prosinci zabil manželský pár v americkém San Bernardinu 14 lidí. Ačkoliv byl útok zřejmě motivován převážně osobními spory jednoho z útočníků s kolegy, útočníci byli v kontaktu s ISIS, který pak také jejich útok ocenil.

 

 

Wainwright přišel s alarmujícím varováním. Do Evropy se už vrátilo tři až pět tisíc bojovníků, kteří mají zkušenosti s výcvikovými tábory a s bojem za Islámský stát a další teroristické organizace! "Rostoucí počet těchto bojovníků je pro evropské země novou výzvou," dodal Wainwright.

 

Příliv uprchlíků ale s teroristickou hrozbou nemusí podle Europolu přímo souviset. "Neexistuje žádný konkrétní důkaz, že do Evropy cestující teroristé systematicky využívají příliv uprchlíků, aby neodhalení pronikli do Evropy," řekl ředitel Europolu.

 

Islámský stát hrozí Evropě:

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

19.2. | 08:53 Jaroslav Pokorný
32
Tohle by předvídal i retardovany člověk s EQ 85. Tak si za trest Neměcko, ...
19.2. | 15:58 michal729
1
Europol varuje ,doporuciji misto varovani vice makani ,uz to varovani Mi vubec ...
19.2. | 16:17 akakinder
3
Náhlasit nevhodný komentář
Oprava:150 tis
19.2. | 15:58 michal729
1
Náhlasit nevhodný komentář
Europol varuje ,doporuciji misto varovani vice makani ,uz to varovani Mi vubec nesedi a az se neco stane tak zrusime europol .
19.2. | 14:02 akakinder
6
Náhlasit nevhodný komentář
Europol varuje: V Evropě žije až 5 tisíc bojovníků vycvičených ISIS***5 tisíc?Tak to europol lže,ať pěkně přidá min. 15 tis,pak tomu budu možná věřit!
19.2. | 13:09 Miroslav Hanko
11
Náhlasit nevhodný komentář
Jakýpak bojovník jakýpak výcvik.Svinská bestie která na sebe nabalí výbušniny a jde korzovat mezi nevinný lid.Tak že sluníčkaři a jim podobní bojte se jdou vám poděkovat za vaší péči o tu migrantskou sebranku.
19.2. | 12:49 milina09
9
Náhlasit nevhodný komentář
Jakých bojovníků proboha!Snad VRAHŮ!
19.2. | 12:41 lada48
12
Náhlasit nevhodný komentář
Kdokoli to řekl s předstihem, byl označen za fašistu, xenofoba atd. Navíc si dovolím domnívat se, že to číslo je násobně vyšší. A teď se mohou sluníčkářské opice třeba podělat!
19.2. | 11:05 Štefan Nemeth
5
Náhlasit nevhodný komentář
Ten ředitel by si zasloužil nafackovat, nic nového nám neřekl, jen mlží. Jak by mohli být důkazy, když jejich identifikaci odflákly už Řekové a na území těch států kde už jsou, nikdo v identifikaci podle otisků nepokračuje?! Všechny státy EU, které už migranty přijali, by měli denně dělat šťáru!
19.2. | 10:52 allanaldik
9
Náhlasit nevhodný komentář
balik na ucet nebo jine doruceni, ihned zautoci a muze to byt soused ktery je mili a jak vsichni vime tak ma i VS a ze Syrane jsou z 99% vsichni VS. zakaz vstupu uz melo byt pred rokem, bez dokladu na cerno ihned vratit. Turci ted zazivaji co to znamena VS Syřan=terorista s bombou.
19.2. | 10:52 allanaldik
14
Náhlasit nevhodný komentář
Nevim proc se vzdy napise jen procento z toho cisla co tady je, 5tis? vzdyt vetsina lidi vi ze to cislo se pohybuje nekde nad 1milionem vojaku z ISIS ateroristickych utocniku.Kazdy fanatik muslim je riziko pro evropu. Spici bunky jsou a budou vsude. Jak uz vime jde jim o prachy a kdyz dostane pekny-
19.2. | 10:50 kocourkovamama
10
Náhlasit nevhodný komentář
Nic nového pod sluncem,akorát čísla vám nějako nesednou.Je to stokrát tolik.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme