Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 20. 11. 2017
volby v německu

Eurozóna v nejistotě! Po vládním krachu v Německu oslabuje euro

Euro - ilustarční foto
Zdroj: Profimedia

Euro zahájilo týden poklesem, protože krach jednání o nové německé vládě posílil obavy z politické nejistoty v největší ekonomice eurozóny. Vůči americkému dolaru jednotná evropská měna ztrácí půl procenta na 1,1735 USD, k japonskému jenu klesla až na dvouměsíční minimum.

Svobodní demokraté (FDP) se kvůli přetrvávajícím neshodám rozhodli ukončit více než čtyřtýdenní vyjednávání o nové německé vládě s konzervativní unií CDU/CSU a Zelenými.

 

Německu tak nyní hrozí předčasné volby. Šéfka CDU Angela Merkelová dnes bude o ukončení rozhovorů informovat prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.

 

Euro vůči jenu sestoupilo až na 131,16 JPY, tedy na nejnižší úroveň od poloviny září. Později však část ztrát smazalo a prodávalo se za 131,42 JPY. Oproti pátku tak ztrácelo zhruba 0,6 procenta.

 

 

Podle analytika Stephena Innese ze společnosti Oanda bude mít na kurz eura z dlouhodobějšího hlediska vliv především vývoj měnové politiky Evropské centrální banky (ECB). Jednotná evropská měna se minulý týden vůči dolaru vyšplhala až na měsíční maximum 1,1862 USD, připomněla agentura Reuters.
 

klma tn.cz / ČTK
Reklama