Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.12. 2016 12:54
galerie válka v sýrii

Evakuace pokračuje. Ze zničeného Aleppa se stává město duchů

Zdroj: APTN / ENEX, YouTube/Thiqa Agency via Storyful

Povstaleckou část syrského Aleppa od půlnoci opustilo 65 autobusů s 3500 lidmi. Oznámila to v pondělí exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu síť informátorů. Evakuace byla zahájena minulý týden, ale od té doby byla dvakrát přerušena. Zpustošené město utrpělo ohromné škody, v některých čtvrtík působí Aleppo jako město duchů.

Obnovu evakuace umožnila dohoda o souběžné evakuaci šíitských vesnic v provincii Idlib, které byly dlouhodobě v obležení opozice. Dnes ráno z nich odjelo deset autobusů, které dovezly šíity do vládní části Aleppa.

 

Podle nedělních zpráv má z vesnic Fúa a Kafrája odejít v první vlně 2500 lidí výměnou za obdobný počet osob z Aleppa.

 

18

GALERIE: Ze syrského Aleppa se stává město duchů

Zdroj: Profimedia

Zničené syrské město Aleppo

Hodnocení:

 

Dalších 1500 šíitů pak má být z těchto vesnic odvezeno výměnou za totéž množství osob z měst Zabadání a Madájá v provincii Damašek.

 

Východní část města byla do minulého týdne baštou oponentů Damašku, ale syrská armáda se spojenci v listopadu zahájila ofenzivu a postupně povstalecké čtvrti dobyla.

 

 

Ve čtvrtek bylo evakuováno na 10.000 lidí, dalších 40.000 jich podle OSN chce z města ještě odejít.

 

 

Kolona, která se dala do pohybu v noci s 3500 lidmi a v níž byly kromě autobusů i sanitky s nemocnými a zraněnými, dorazila podle SOHR do města Rášiddín. To leží západně od Aleppa a pod kontrolou je mají povstalci.
 

klma tn.cz / ČTK