Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Pro koho jsou elektrokola?

Aktualizováno 15.6. 2017 10:24
hrozba v usa

Evakuace přístavu v Charlestonu: Na lodi měla být radioaktivní zbraň

Zdroj: Enex

Kvůli podezření, že na lodi Maersk Memphis může být tzv. špinavá bomba s radioaktivním materiálem, evakuovala americká pobřežní stráž přístav v Charlestonu v Jižní Karolíně. Hrozba se ale nakonec nepotvrdila.

O nebezpečí pobřežní hlídka informovala i rejdařskou společnost Maersk Line, které kontejnerová loď patří. Posádka přepravila do  bezpečí na pevninu. Případem se podle kapitána pobřežní stráže Grega Stumpa zabývala i FBI, píše ABC News.

 

Podle Stumpa na bombu upozornili konspirátoři na YouTube, úřady začaly hrozbu prověřovat, aby vyloučily případné riziko. Žádné věrohodné informace, které by přítomnost bomby na palubě potvrzovaly, ale nebyly. Po několika hodinách bylo nebezpečí odvoláno, policie zadržela oznamovatele.

 

Pracovníci pobřežní stráže jsou ve velkých přístavech, kterým je i Charleston, vybaveni zařízeními pro detekci radioaktivních předmětů.

 

Loď Maersk Memphis zakotvila v charlestonském přístavu ve středu kolem půl deváté večer. Před nedávnem se měla vrátit z Blízkého východu. Z USA odplula 14. dubna, do USA se vrátila 12. června. Záznamy z lodi ukazují, že při svých cestách zakotvila mimo jiné v přístavech ve Spojených arabských emirátech, Pákistánu, Indii, Ománu, Egyptě a Španělsku.

 

 

Špinavá bomba je označení pro zbraň způsobující radioaktivní zamoření rozmetáním radioaktivních látek klasickou výbušninou. Skládá se z nálože klasické trhaviny a radioaktivního materiálu – například vyhořelého paliva z jaderné elektrárny nebo radioaktivního materiálu z průmyslových a medicínských zářičů.

 

Podle některých informací pobřežní stráž prověřila čtyři kontejnery. Jeřábem je sundali z lodi a prohledali.

 

mom tn.cz / ČTK